Lekkie szarpnięcia kół po puszczeniu sprzęgła i przeniesieniu napędu

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mids
Aktywny
Imię: Adam
Samochód: Cruze 1.6 113 KM
Silnik: 1.6 113 KM
Kontakt:

Lekkie szarpnięcia kół po puszczeniu sprzęgła i przeniesieniu napędu

Post autor: mids » 29 cze 2020, o 19:52

Witam

Zauważyłem ostatnio dziwny objaw, tzn gdy już praktycznie puszczam sprzęgło i ruszam dodając lekko gazu, samochód nie chce ruszać płynnie a w momencie gdy koła już złapia przyczepność jest seria kilku krótkich i mniejszych drgań/szarpnięć. Tak jakby koła nierówno łapały przyczepność, coś w ten deseń...

Czy ktoś spotkał się z tym problemem?

Wydaje mi się, że bardziej odczuwalny objaw jest na zimnym silniku ale na rozgrzanym też to występuje, może trochę słabiej. Próbowałem wyłączyć kontrolę trakcji ale to nie pomaga, sprzęgło jest nowe, założone raptem 2 lata temu (15 tys. km zrobione) - cały komplet nowy więc raczej wątpię aby już się zepsuło...

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Imię: Wojtek
Samochód: Orlando LT
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Kontakt:

Re: Lekkie szarpnięcia kół po puszczeniu sprzęgła i przeniesieniu napędu

Post autor: wszim » 29 cze 2020, o 20:57

Ja tak mam prawie od nowości. Występuje zwłaszcza gdy jest zimno i wilgotno, czyli najczęściej chłodnym rankiem. Mnie to wygląda na niepłynny uślizg tarcz sprzęgła. Już był ten temat na forum. Nie wiem co jest powodem, niefajne to jest. Gdy sprzęgło się nagrzeje objaw ustępuje u mnie zupełnie. Kiedyś auto stało na parkingu pod lotniskiem około 10 dni, a czas był wilgotny i deszczowy. I wtedy po powrocie przez dość spory czas nie mogłem autem normalnie ruszać, szarpawka jak cholera. Tak jakby tarcze zardzewiały czy coś w ten deseń. Ale po kilku ruszaniach ze skrzyżowań przeszło.

Morget
Aktywny
Imię: Morget
Samochód: Orlando 2012 1.8 B+G
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Morget » 29 cze 2020, o 23:59

Podłącze się do tematu. U mnie na zimnym silniku szarpanie. No choćbym się starał to pierwsze ruszenia są lekko szarpane. Jak silnik ciepły brak tych objawów lub bardzo rzadko występują.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Imię: Przemysław
Samochód: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Kontakt:

Post autor: Przemek » 30 cze 2020, o 07:51

Mam podobnie i wielu innych , sądzę że to ,, kultura'' pracy tego silnika i nic z tym nie zrobisz.

zaniewskik
Świeżak
Imię: Krystian
Samochód: Cruze
Silnik: 1.6B 113KM
LPG: NIE
Kontakt:

Post autor: zaniewskik » 30 cze 2020, o 07:53

mids, sory za offtop ale ile płaciłeś za wymianę sprzęgła? Części oraz robocizna.

Jeśli chodzi o te objawy - nie wydaje Ci się, że może to mieć związek z układem zapłonowym? Świece / cewka? Te elementy są wrażliwe na wilgoć występującą często z rana na ostudzonym silniku i mogą powodować szarpnięcia i brak płynności podczas ruszania.

Dedalus4
Specjalista
Imię: Szczepan
Samochód: Cruze LT+ 1.8 LPG
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM, benz.
Kontakt:

Post autor: Dedalus4 » 30 cze 2020, o 08:24

mids pisze:
29 cze 2020, o 19:52
Witam

Zauważyłem ostatnio dziwny objaw, tzn gdy już praktycznie puszczam sprzęgło i ruszam dodając lekko gazu, samochód nie chce ruszać płynnie a w momencie gdy koła już złapia przyczepność jest seria kilku krótkich i mniejszych drgań/szarpnięć. Tak jakby koła nierówno łapały przyczepność, coś w ten deseń...

Czy ktoś spotkał się z tym problemem?

Wydaje mi się, że bardziej odczuwalny objaw jest na zimnym silniku ale na rozgrzanym też to występuje, może trochę słabiej. Próbowałem wyłączyć kontrolę trakcji ale to nie pomaga, sprzęgło jest nowe, założone raptem 2 lata temu (15 tys. km zrobione) - cały komplet nowy więc raczej wątpię aby już się zepsuło...
Dodaj więcej gazu przy ruszaniu. Umnie to pomaga. Tyle że ja bym tych szarpnięć porannych nie nazwal lekkimi. Czasem potrafi nawet zatelepotać kokpitem. Raz jak przypaliłem sprzegło to też był spokój na jakieś 2 miesiące:)

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 30 cze 2020, o 08:38

Przemek pisze:
30 cze 2020, o 07:51
Mam podobnie i wielu innych , sądzę że to ,, kultura'' pracy tego silnika i nic z tym nie zrobisz.
To nie wina silnika. Taka konstrukcja sprzęgła, może też okładziny tarcz zrobione są z jakiegoś guwnolitu, za miękkie tłumiki etc. Tak jak Dedalus4 pisze czasami warto to pierwsze ruszenie trochę dłużej go uślizgnąć i już kolejne ruszania będą na miękko. Jak jest ciepło i sucho problem nie występuje. Zimno i wilgoć ma tu jakieś znaczenie. Domniemam, że może jakaś warstwa korozji się pojawia i zmienia współczynnik tarcia statycznego sprawiając, że sprzęgło się "klei".

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Imię: Przemysław
Samochód: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Kontakt:

Post autor: Przemek » 30 cze 2020, o 10:03

Możliwe , możliwe chociaż u mnie ten efekt występował również zaraz po wymianie sprzęgła ( w poszukiwaniu drgań i jego wymieniłem przy przebiegu niecałych 100 tysi ) W tym momencie niespecjalnie zwracam na to uwagę - jeżdżę bardziej agresywnie i jest ok ;)

Morget
Aktywny
Imię: Morget
Samochód: Orlando 2012 1.8 B+G
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Morget » 30 cze 2020, o 19:45

Może lekarstwem właśnie jest but w podłogę a nie dziadkowóz jak u mnie.
Kolega który ma raczej ciężką nogę i jeździ bardzo dynamicznie tego nie zaobserwował.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 30 cze 2020, o 20:30

Ta, but w podłogę łokieć na oknie i umpa umpa z woofera.

Awatar użytkownika
mids
Aktywny
Kontakt:

Post autor: mids » 2 lip 2020, o 18:18

wszim pisze:
29 cze 2020, o 20:57
Ja tak mam prawie od nowości. Występuje zwłaszcza gdy jest zimno i wilgotno, czyli najczęściej chłodnym rankiem. Mnie to wygląda na niepłynny uślizg tarcz sprzęgła. Już był ten temat na forum. Nie wiem co jest powodem, niefajne to jest. Gdy sprzęgło się nagrzeje objaw ustępuje u mnie zupełnie.
Dzisiaj dokładniej się temu przyjrzałem i jest tak jak piszesz. Gdy jest zimno, po postoju całą noc w chłodnym garażu tak właśnie jest, póżniej, gdy sprzęgło już się nieco przytrze, jest lepiej i płynniej. Tylko, że wydaje mi się, że wcześniej to u mnie praktycznie nie występowało... a jakby pojawiło się niedawno, po wymianie uszczelek chłodniczki oleju :) Może coś zabrudzili olejem i się ślizga?
zaniewskik pisze:
30 cze 2020, o 07:53
mids, sory za offtop ale ile płaciłeś za wymianę sprzęgła? Części oraz robocizna.

Jeśli chodzi o te objawy - nie wydaje Ci się, że może to mieć związek z układem zapłonowym? Świece / cewka? Te elementy są wrażliwe na wilgoć występującą często z rana na ostudzonym silniku i mogą powodować szarpnięcia i brak płynności podczas ruszania.
1470 zł już z robocizną i częściami, warsztat sam zamawiał (sachs bodajże). Świece wymieniałem rok temu (10k raptem przebiegu), poprzednie były dobre po 3 latach użytkowania więc nie wydaje mi się, aby i tym razem był problem ze świecami. Cewki też można obstawiać, ale nie widzę specjalnie innych objawów a wymieniać je na chybił trafił też jest niefajne.

U mnie nie ma innych drgań, szarpnięcia są już tak jakby układ kontroli trakcji reagował aby koła nie wpadły w poślizg.

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 2 lip 2020, o 20:47

Związek chłodnica oleju ze sprzęgłem ma taki jak kierownica z rurą wydechową.

Awatar użytkownika
mids
Aktywny
Kontakt:

Post autor: mids » 2 lip 2020, o 21:44

Wieczorem pojechałem w deszczu i przy dodawaniu większej ilości gazu rusza płynnie, nawet od razu po wyjeździe z garażu. Nie wiem, może mi się zmieniły odczucia albo po prostu jestem przewrażliwiony. W każdym razie samochód skończył 10 lat i chyba na siłę szukam problemów/uszkodzeń.
Daję mu jeszcze ze 2 lata i będę się rozglądał za czym innym.

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 2 lip 2020, o 22:22

A w tym innym będą nowe inne problemy :D

Awatar użytkownika
mids
Aktywny
Kontakt:

Post autor: mids » 3 lip 2020, o 11:33

wszim pisze:
2 lip 2020, o 22:22
A w tym innym będą nowe inne problemy :D
To więcej niż pewne. W każdym razie nie będzie to raczej rodzina Opla i pewnie coś współczesnego (1-2 lata maksymalnie stary) więc współczesne konstrukcje pod WLTP też mają swoje wady. Ale nie odbiegajmy od tematu :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Cruze Mechanika”