Wariujące parametry silnika na zapłonie

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
karol_s
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Karol
Samochód: Lacetti 1.4Pb HB
Silnik:
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: karol_s » 10 sie 2018, o 20:32

Witam
Po 2-dniowym postoju auto zaczęło się dusić przy odpalaniu jak i w trakcie jazdy. Po kilku kilometrach zaczął mrugać check engine, aż wreszcie zapalił się permanentnie. Kod błędu P0300 - czyli wypadanie zapłonu. Udało mi się mimo wszystko dotrzeć do domu, gdyż na wysokich obrotach auto jechało poprawnie.
Problem w tym, że godzinę po zaparkowaniu nie chce odpalić. Kręci rozrusznik, ale nie chce zaskoczyć.
Podpiąłem się pod komputer programem PCMSCAN i zastałem coś, czego nie rozumiem - parametry silnika, czyli temperatura silnika, ciśnienie, prędkość, obroty... wszystkie NA ZAPŁONIE SKACZĄ do niemożliwych wartości, np prędkość wykazuje raz 0km/h a raz 65km/h mimo, że nawet silnik nie jest zapalony! To samo z obrotami - od 0 do 8000!
Co się stało? W czym problem? Gdzie szukać?

Co zrobiłem do tej pory :
- sprawdziłem świece - czyste
- sprawdziłem, czy wtyczki kluczowych czujników są dobrze spasowane
- odpiąłem akumulator na kilka minut i ponownie podłączyłem

Lacetti HB 1.4PB 2005 J200 190 000km
Auto z wymienionym rozrządem rok temu, wymieniony akumulator pół roku temu, wymienione świece, kable i uszczelka pod głowicą zaworó 1,5 roku temu, świeżo po wymianie oleju z filtrem.

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: wszim » 10 sie 2018, o 21:58

Kuny nie pogryzły jakiś kabli od ECM?
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

warka2119
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2017, o 16:26
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.6
LPG: Tak
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: warka2119 » 12 sie 2018, o 14:11

Co do skaczących wartości, pewnie korzystasz z jakiegoś kabla ELM327. U mnie też wyskakują takie głupoty. Co do problemu sprawdź dobrze przewody wysokiego napięcia jak kolega wyżej pisze pod kątem jakiegoś pogryzienia.

karol_s
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Karol
Samochód: Lacetti 1.4Pb HB
Silnik:
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: karol_s » 12 sie 2018, o 22:35

Regularnie korzystałem z kabla ELM327, ostatnio dokupiłem VAG KKL i odczyty są takie same. Wcześnie wszystko było w normie.
Auto na tą chwilę nie ma zapłonu. Na świecy nie ma iskry. Wypiąłem fajkę i połączyłem ze świecą i zrobiłem rozruch.
Rozrusznik działa. Czuć zapach paliwa.
W tygodniu oddaję do mechanika, gdyż moje możliwości się skończyły.
Mam jedynie domysły, że sterownik się wykrzaczył - stąd błędne odczyty i sygnały.
Zobaczymy...

karol_s
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Karol
Samochód: Lacetti 1.4Pb HB
Silnik:
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: karol_s » 8 wrz 2018, o 10:15

Mały update.
Samochód stoi u drugiego mechanika. Pierwszy go sprawdził pod względem mechanicznym i wszystko ok. Niestety elektryk nie pojawiał się kilka dni, więc postanowiłem zholować auto do drugiego warsztatu. Tam stoi już dwa tygodnie. Też sprawdzili pod kątem mechaniki i wszystko ok. Elektryk potem odciął autoalarm i obszedł immobilizer - bez efektu. Wywala też błąd czujnika położenia wału korbowego, więc go wymienili na zamiennik Delphi, jednak ten ponoć się kłóci z elektryką samochodu i sterownik go nie widzi. Zakupili więc oryginalny czujnik Siemens, jednak wciąż wyrzuca błąd czujnika wału. Równocześnie wymienili sterownik silnika na używany i zero efektu. Auto dalej nie ma zapłonu. Do cewki w ogóle nie dochodzi sygnał. Panowie doszli do wniosku, że przydałoby się świeże spojrzenie kogoś innego, że być może coś przeoczyli i siłą rzeczy sami się nie sprawdzą, więc na poniedziałek umówili moje auto do kolejnego elektryka.

Jestem strasznie sfrustrowany sytuacją. Słyszałem wiele negatywnych opinii o elektronice oplowskiej, jednak przeżyć to na własnej skórze jest brutalne.
Nie chcę też poruszać kwestii kompetencji specjalistów mimo, że jestem świadom jakie to ma znaczenie.
Jutro mija miesiąc, od kiedy auto nie odpala.

markus444
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: 20 sty 2018, o 07:18
Reputacja: 7
Imię: Maciej
Samochód: Lacetti CDX
Silnik: 1,8 121KM f18d3 aut. Zf4hp16
LPG: BRC SQ32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: markus444 » 8 wrz 2018, o 13:53

Moj kolega mial problem z Cruzem. Nawet serwis Opla nie potrafił mu pomóc. Tez problemy z elektronika. Wkoncu zaprowadził auto do bosch serwis i tam mu naprawili auto.

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: none7 » 8 wrz 2018, o 16:16

silnik bez podłączonego czujnika położenia wału korbowego odpali. jeżeli czujnik jest podłączony a nie jest sprawny lub przerwa czujnika do koła zębatego jest zbyt duża, wtedy nie ma iskry na świecach.

MarcinekNu2
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 22 paź 2014, o 09:59
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: Evanda
Silnik:
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: MarcinekNu2 » 8 wrz 2018, o 18:42

Sprawdź masę do ECM, u mnie w poprzednim samochodzie zniknęła. Stanął i koniec. Po chwili udało się odpalić, dojechałem pod dom. Zgasiłem i nic się już nie dało zrobić. Silnik kręcił ale samochód nie palił. PO długim tentegesowaniu doszedłem, że padła masa od ECM. Dorobiłem zapasową z innego miejsca i samochód ożył od razu.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: Sebastian » 10 wrz 2018, o 21:22

Zapytaj mechaników czy na ich skanerze też te parametry tak skaczą + czy któryś parametr na zapłonie albo podczas kręcenia nie idzie na jakiś dziwny zakres.
Oprócz tego sprawdź/niech mechanik sprawdzi:
-Czy kontrolka na drzwiach (obok tego "dzyndzla" do zamykania) nie świeci (to kontrolka IMMO!)
-Wtyczka cewki do sprawdzenia/wyczyszczenia (+sprawdzić czy dochodzi +12V!)

Bo rozumiem błędów nie ma żadnych ?

Po wymianie niektórych czujników wymagana jest zresetowanie adaptacji, przy pomocy chevrolet explorer da się to zrobić.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

karol_s
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Karol
Samochód: Lacetti 1.4Pb HB
Silnik:
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: karol_s » 11 wrz 2018, o 13:53

Wg elektryka prąd do cewki nie dochodzi.
Jeśli chodzi o immobilizer, to mechanik ponoć go obszedł czy odciął, nie pamiętam jego sformułowania. Ogólnie sprawdzili możliwość systemu immo jako winowajcy i to wykluczyli.

Początkowo był błąd P0300 przed wizytami u mechaników i elektryków. Po tych wizytach skasowali go i jest teraz tylko błąd czujnika położenia wału korbowego, który wyskakuje mimo podłączenia dwóch nowych czujników.

Co do adaptacji - ją się wykona przecież na odpalonym silniku, a u mnie w ogóle nie odpala! ;'(

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: none7 » 11 wrz 2018, o 15:58

sprawdź czy odpala BEZ czujnika położenia wału podłączonego.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: Sebastian » 11 wrz 2018, o 20:11

karol_s pisze:
11 wrz 2018, o 13:53
i jest teraz tylko błąd czujnika położenia wału korbowego, który wyskakuje mimo podłączenia dwóch nowych czujników.
Czujnik do wymiany na choćby używkę!

Przecież sygnał z CPW (czujnik położenia walu) daje ECU informację kiedy ma nastąpić zapłon, brak tej informacji=brak iskry.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

karol_s
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Karol
Samochód: Lacetti 1.4Pb HB
Silnik:
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: karol_s » 17 wrz 2018, o 15:51

Sytuacja jest patowa. Elektryk nie może znaleźć SPRAWNEGO sterownika do mojego auta, numery 96395445 1AWY L4.
Dzwoniłem do warsztatu w Redzie zajmującego się regeneracją sterowników, jednak takowych nie naprawiaj.
Wrzuciłem ogłoszenie w dziale Tablica jakby ktoś coś...

Ogólnie postaram się poszukać na własną rękę jakiejś sprawnej używki. Nowy znalazłem za 715zł...

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1915
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 47
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: papieju » 17 wrz 2018, o 20:58

Pamiętaj o immo, musisz albo przeprogramować czyli zrobić klona ze swoim, albo odciąć immo, albo kupić cały kit typu ecu immo kluczyk. Ktoś już na forum niedawno robił manewr z klonowaniem po tym jak jego ecu straciło szczelność i wilgoć zrobiła swoje.

chrobot
Specjalista
Posty: 387
Rejestracja: 5 gru 2014, o 22:06
Reputacja: 33
Imię: jan
Samochód: lacetti
Silnik:
Lokalizacja: słupsk
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: chrobot » 17 wrz 2018, o 21:52

może to trochę niemożliwe , ale kiedyś w fabi radio blaupunkta dawało mi takie objawy - błyskoteka na tablicy zegarów + samoistne otwieranie drzwi . tydzień szukałem przyczyny ....
kable do d...y to dobry trop.

MarcinekNu2
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 22 paź 2014, o 09:59
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: Evanda
Silnik:
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Wariujące parametry silnika na zapłonie

Post autor: MarcinekNu2 » 18 wrz 2018, o 15:12

Co do immobilizera można też przelutować układ scalony od niego. Ktoś już tu coś takiego robił.
Co do obejścia immo to wątpię by takie coś dał radę zrobić byle elektryk.

"W przypadku użycia poprawnego kluczyka do ECM wysyłany jest komunikat zezwalający, a dioda LED sygnalizuje, że kluczyk jest poprawny. W przypadku użycia niepoprawnego kluczyka, ECM blokuje obwód wtrysku paliwa i ustawia kod usterki (DTC).

Powyższy stan utrzymuje się po wyłączeniu zapłonu.

Modułu ECM bez modułu sterującego immobilizera nie można wymienić na ECM przystosowany do pracy z modułem sterującym immobilizerem. Moduł sterujący immobilizera i moduł ECM muszą mieć zgodny identyfikator. Kodowanie identyfikatora i kluczyków odbywa się przy użyciu narzędzia Scanner-100 (czytnika)."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość