Świece żarowe grzeją przez dwie sekundy

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
Awatar użytkownika
konradoo
Zasłużony dla forum
Reputacja: 21
Imię: Konrad
Samochód: Nubira x2
Silnik:
Kontakt:

Re: Świece żarowe grzeją przez dwie sekundy

Post autor: konradoo » 30 sty 2019, o 20:40

Pozostał bym przy słowie raczej. Wiesz ile pomp sprzedałem które nie tłoczyły po prostu zadanego ciśnienia? Multum, więc można posprawdzać. Listwę cr czy pompę nie zaszkodzi, ale nic nie zastąpi dobrej diagnostyki
O partsy pisz PW.

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Reputacja: 63
Imię: Krzysztof
Samochód: Astra J
Silnik: 1.6T 170KM
LPG: NIE
Kontakt:

Post autor: etac » 30 sty 2019, o 20:44

Dokładnie, trzeba diagnosty, a nie obserwatora i wymieniacza. Problemem mogą być tez wtryskiwacze. Podałem już wyraźnie i wielu to potwierdziło. Te 2 sekundy to zły trop.
2007-2011 Chevrolet Lacetti 2.0 VCDi
2011-2013 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LS+ Premium
2011-2015 Chevrolet Spark 1.0 LS+
2013-2017 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LTZ
2013- > Chevrolet Aveo 1.4 LTZ
2012-> Chevrolet Aveo 1.6 LTZ

cysiokysio
Aktywny
Reputacja: 2
Imię: Krzysiek
Samochód: Captiva 2.2D 2012r
Silnik:
Kontakt:

Post autor: cysiokysio » 5 mar 2019, o 12:23

potwierdzam że świece żarowe to zły trop, one mają grzać 2 s i nie dłużnej bo się upalą (wiem bo upaliłem dwie)

Awatar użytkownika
Anares1
Aktywny
Reputacja: 0
Imię: Anares
Samochód: Captiva
Silnik: 2.0 150KM, diesel, 4x4
Kontakt:

Post autor: Anares1 » 23 wrz 2020, o 13:38

Witam. Czy kolega znalazł przyczynę trudności odpalania na zimnym . Mam ten sam problem . Wystarczy że temperatura spadnie do 10stopni i kręci już dłużej rozrusznikiem . W kompie wyskoczyła temperatura wlotu powietrza przed odpaleniem -85stopni. Jak odpalę to temperatura wraca do normy . Gdzie znajduje się czujnik temperatury wlotowej jeśli można
{:/

sylwester77
Świeżak
Imię: sylwester
Samochód: 2.2D 163KM 2012
Silnik:
Kontakt:

Post autor: sylwester77 » 8 lis 2020, o 16:28

Do tej pory nie udało mi się zdiagnozować tej awarii. Wyeliminowałem świece żarowe, przekaźnik świec żarowych, alternator, pompę paliwa, akumulator. Tak jak piszesz, tylko zimą na zimnym za pierwszym razem, choć nie zawsze.😕

Awatar użytkownika
endriu333
Profesjonalista
Reputacja: 5
Imię: Andrzej
Samochód: Spark
Silnik: 1.2 PB
LPG: Landirenzo Omegas
Kontakt:

Post autor: endriu333 » 8 lis 2020, o 20:08

A jakie macie przelewy na wtryskach?
Suzuki SX-4 S-cross 1.4 PB hybrid MY2021 / Chevrolet Spark MY2011 1.2 + LPG LandiRenzo Omegas / Suzuki GSX 1250 FA "Bandit" MY2017 1.255 PB

Piotrek
Świeżak
Imię: Piotrek
Silnik: 2.0 150km 4x4
Kontakt:

Post autor: Piotrek » 8 lis 2020, o 21:35

Jeżeli przekaźnik/sterownik świec ok to sprawdź świece na krótko. Kabelek + od aku na góre świecy. Jak iskrzy to ok. Ale raczej któraś padła. Jak podgrzewa tak krótko to 100% ich nie grzeje

Dodano po 52 minutach 59 sekundach:
Przekaźnik świec bierze informacje z kompa sterującego. Jeżeli któryś z czujników będzie przeklamywal to grzanie świec będzie tak krótkie. Na obecną pogodę rano 5°C w captivie 2.0 świece grzeją ok 4-5 sekund

sylwester77
Świeżak
Imię: sylwester
Samochód: 2.2D 163KM 2012
Silnik:
Kontakt:

Post autor: sylwester77 » 8 lis 2020, o 23:56

Czujniki temperatury działają prawidłowo. Tylko do jednego mam wątpliwości- temperatura katalizatora bank 1 czujnik 1 - pokazuje niezmiennie wartość 900 stopni ( już od uruchomienia zimnego silnika) czujnik 2 - ok wzrasta z upływem czasu. Czy wy też tak macie?

kochar
Wymiatacz
Reputacja: 27
Imię: Jan
Samochód: ORLANDO 2.0l VCDI
Silnik: 163KM, diesel
Kontakt:

Post autor: kochar » 9 lis 2020, o 08:23

*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
scott
Specjalista
Imię: Scott
Samochód: Cruze LS+ 2010
Silnik: 2.0, LLW, 125KM(92kW) Diesel
Kontakt:

Post autor: scott » 9 lis 2020, o 19:46

Piotrek pisze:
8 lis 2020, o 22:28
Jeżeli przekaźnik/sterownik świec ok to sprawdź świece na krótko. Kabelek + od aku na góre świecy. Jak iskrzy to ok. [...]
Nie zalecam tak robić. Te świece są sterowane napięciem do 5V. Podając 12V z akumulatora to proszenie się o kłopoty.

hadeshadeshades
Aktywny
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando
Silnik: 2.0 163KM
Kontakt:

Post autor: hadeshadeshades » 29 gru 2020, o 12:06

Ktoś mi powie który czujnik jest odpowiedzialny za grzanie świec żarowych w Orlando 2.0 163

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Reputacja: 60
Imię: Wojtek
Samochód: Orlando LT
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Kontakt:

Post autor: wszim » 29 gru 2020, o 19:46

scott pisze:
9 lis 2020, o 19:46
Nie zalecam tak robić. Te świece są sterowane napięciem do 5V. Podając 12V z akumulatora to proszenie się o kłopoty.
Jesteś tego pewny?
Świece żarowe włączają się i nagrzewają przez 2 s, po czym są obciążane sygnałem o modulowanej szerokości impulsu (PWM) przez następne 2 s.
Czyli ogólnie grzeją ok 4s a nie 2 jak wcześniej przedstawiano. Jeżeli wykorzystywane jest sposób regulacji mocy przez PWM to nie sądzę aby tam było podawane 5V. Jaki byłby tego sens? Niższe napięcie to konieczność większego prądu żeby uzyskać tą samą moc. Byłoby to nielogiczne rozwiązanie.

Dodano po 2 minutach 56 sekundach:
Wstępny czas załączenia świec żarowych zmienia się w zależności od napięcia systemowego i temperatury. 
Napięcie systemowe to wg mnie napięcie w instalacji pojazdu czyli 12V a nie 5V i fakt ono jest zmienne 12...15V.

Dodano po 6 minutach 41 sekundach:
Informacje o napięciu 5V na świecy biorą się zapewne stąd, że ludzie mierzą to multimetrem, który w przypadku kluczowanego zasilania PWM mierzy bzdury a nie napięcie. Zresztą autor, który zapoczątkował ten wątek takie bzdury właśnie mierzył i nie rozumiał tego co się dzieje. Niestety wtedy jakoś mi ten wątek umknął.

hadeshadeshades
Aktywny
Imię: Mariusz
Silnik: 2.0 163KM
Kontakt:

Post autor: hadeshadeshades » 29 gru 2020, o 20:06

A czy przekaźnik swiec można jakoś zdiagnozować czy jest dobry czy nie.. Niestety u mnie on jak by był martwy. Raz że nie słyszę cyknięcia, a po drugie maksymalne napięcie jakie mi daje to 1.75 v

krzych1b
Wymiatacz
Reputacja: 9
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Kontakt:

Post autor: krzych1b » 29 gru 2020, o 20:18

scott pisze:
Piotrek pisze:
8 lis 2020, o 22:28
Jeżeli przekaźnik/sterownik świec ok to sprawdź świece na krótko. Kabelek + od aku na góre świecy. Jak iskrzy to ok. [...]
Niestety , metoda sprawdzania drucikiem jest niemiarodajna i często fałszywa.
Nie wiem jak teraz jest , ale jak miałem diesla ( Volvo 460 ) , to na świecy było wybite na jakie napięcie jest świeca . Ew. ile sekund ma być podgrzewana ( tu chyba była zależność od przekaźnika) , tzw. "szybka" , "wolna" świeca . Z tego co pamiętam , jak gasła kontrolka , to przekaźnik jeszcze podtrzymywał napięcie przez kilka sekund do pełnego rozgrzania świecy.
Jak sprawdzałem świeczki na akumulatorze , to widziałem jak świeca zaczyna sią żarzyć od czubka żarnika , aż do końca na całej długości. "Spalona" nie żarzyła się wcale , a lekko uszkodzona ( czytaj kończąca swój żywot) ok. 3-5mm. Dlatego jak ktoś napisał wyżej ,wymienia się komplet , bo mogą być jaja. U mnie dochodziły jeszcze lejące końcówki wtryskiwaczy i kiepskie ciśnienie na pompie wtryskowej. Podobne objawy jak u ciebie z tym paleniem w niskich temp. Na szczęście kompresja silnika była w tym aucie książkowa .
Tylko krowa nie zmienia poglądów

Awatar użytkownika
scott
Specjalista
Imię: Scott
Samochód: Cruze LS+ 2010
Silnik: 2.0, LLW, 125KM(92kW) Diesel
Kontakt:

Post autor: scott » 29 gru 2020, o 21:15

wszim pisze:
29 gru 2020, o 19:56
scott pisze:
Jesteś tego pewny?
Tak, ale widzę, że napisałem nieprecyzyjnie, miałem na myśli napięcie uśrednione. Fakt, kilkadziesiąt amper wyciągnąć z zasilania 5V to jest wyczyn dla hardware'owców projektujących elektronikę.

Zacytuję fragment TIS w sprawie opisu systemu świec żarowych:

Glow Plugs

The glow plugs are 4.4 V heaters in each of the cylinders that turn ON, then are pulse-width modulated when the ignition switch is turned to the RUN position prior to starting the engine. The glow plug controller remains pulsing the glow plugs a short time after starting, then are turned OFF.

A Wait to Start lamp on the instrument panel provides information on engine starting conditions. The Wait to Start lamp will not illuminate during post-start glow plug operation.
Glow Plug/Controller

The glow plug controller is a solid state device which operates the glow plugs. The glow plug controller is connected to the following circuits:
• The battery voltage circuits
• The CAN communication circuit located between the ECM and the glow plug controller
• The engine ground circuit
• The glow plug supply voltage circuits located between the glow plug controller and the glow plugs

The glow plug diagnostic circuits are directly monitored individually by using a separate transistor to control current to each glow plug. Individual diagnosis is thus possible for every glow plug.
Jak sobie spojrzymy na przykładowy opis producenta świecy żarowej w naszych silnikach: https://partsfinder.bilsteingroup.com/e ... =Chevrolet
to zauważymy, że jest tam wyszczególnione napięcie zasilania 4,4V.

Moduł świec żarowych ma w sobie kawałek elektroniki, który faktycznie korzysta z zasilania instalacji. Z wykorzystaniem PWM odpowiednio steruje tranzystorami w celu osiągnięcia właściwych parametrów pracy (napięcie, prąd) świec żarowych.

Zamieszczam też link, gdzie można sobie obejrzeć przebiegi prądu oraz napięcia zasilającego tego typu świec żarowych: https://www.picoauto.com/library/automo ... glow-plug/

krzych1b
Wymiatacz
Reputacja: 9
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Kontakt:

Post autor: krzych1b » 29 gru 2020, o 22:08

Pouczające artykuły . Czyli małe napięcie , duży prąd , tzw."szybka świeca" :zastanawiasie: .Ja bym się pokusił i zobaczył na żywo , jak wygląda żarnik każdej ze śwec w tak krótkim czasie .
Tylko krowa nie zmienia poglądów

Tomi555
Świeżak
Imię: Marcin
Samochód: Olrando
Silnik: 2.0D
Kontakt:

Post autor: Tomi555 » 12 mar 2021, o 12:29

Czy ktoś rozwiązał ten problem ?

cysiokysio
Aktywny
Silnik:
Kontakt:

Post autor: cysiokysio » 13 mar 2021, o 21:54

Ale jaki problem. Grzeją krótko i tak ma być. Sprawdzałem na wyjętych z silnika i tak krótki czas wystarczy aby rozgrzać je do czerwoności.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2021, o 22:01 przez etac, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto zapis z CYTUJ

shifo
Świeżak
Imię: krzysztof
Samochód: captiva
Silnik:
Kontakt:

Post autor: shifo » 18 kwie 2021, o 20:48

Też mam problem z odesłaniem poniżej -10stopni .Napięcie na świece 1 75 v .Grzeją około10s. Po podłączeniu świec zero błędów,po podłączeniu sterownika zero błędów.Przy temperaturze +18 stopni grzeją tak samo .A już nie powinny grzać .Po podłączeniu nowej świecy czubek robi się czerwony.W vectrze były prawie białe.Może to wina komputera bo powinien pokazywać jakieś błędy , lub żle wygrany Soft. Problem jest i wkurza od 4 lat.Wymieniłem sterownik od kantary, tak samo.Czy ktoś ma podobnie?

przemo88
Bywalec
Imię: Przemek
Silnik:
Kontakt:

Post autor: przemo88 » 4 maja 2021, o 10:14

szukanie dziury w całym...

Awatar użytkownika
yoor3k
Świeżak
Imię: Jurek
Silnik: 2,0
Kontakt:

Post autor: yoor3k » 7 cze 2021, o 23:31

Witam również zauważyłem ten problem w zimę przy dużym mrozie .
Świece grzały ( przynajmniej kontrolka świeciła ) 2 s i ciężko odpalał (silnik 2.0).
Ale jako weteran starych dieselów :) grzałem świece kilka razy i zauważyłem że przy pierwszym razie świece grzeją 2s to przy kolejnych 6s i więcej, przy najmniej tak mi się wydaje .
I po zagrzaniu świec 2, 3 razy auto odpalało lepiej .
Yoor3k

cysiokysio
Aktywny
Silnik:
Kontakt:

Post autor: cysiokysio » 8 cze 2021, o 15:45

A wykręcałeś świece? Sprawdzałeś ile z nich działa jeszcze?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Captiva Elektryka / Elektronika”