Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
John Wayne
Profesjonalista
Posty: 546
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 15:26
Reputacja: 2
Imię: Przemek
Samochód: Captiva 2.0D MT 2007
Silnik: 2.0, diesel, 150KM
Lokalizacja: Gdynia Poznań
Kontakt:

Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: John Wayne » 3 lut 2018, o 16:47

Witam,

dzisiaj podczas normalnej jazdy zapaliły się kontrolki jak na zdjęciu. ABS nie działa. Już doczytałem, że to prawdopodobnie czujnik. Odkręciłem koła, sprawdziłem przód - kable na oko, wtyczki ok, wszystko w środku czyste, tył na oko też. ELM nie pokazuje nic.

Pytanie jak to zdiagnozować? Czy tylko uszkodzony przód daje taki efekt? Kupiłbym wtedy jeden czujnik i podmienił. Czy lepiej jechać na kompa i to dokładnie zdiagnozować, bo może coś gdzieś wyżej będzie? Komputer tylko w ASO, czy taki zwykły mechanik coś odczyta?

Dzięki za zainteresowanie tematem - wszelkie sugestie mile widziane.
Załączniki
kontrolki.jpg

Korneliusz
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 28 paź 2017, o 11:48
Reputacja: 0
Imię: Korneliusz
Samochód: Captiva 2.0 D 4WD 07
Silnik:
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Korneliusz » 6 lut 2018, o 22:07

Już kiedyś pisałem o testerach , ten ELM to o kant vacka można ...
Kupowałeś już kiedyś u Kitajców , kup Op-com'a za parę $ do swojego użytku a prawdę Ci powie.
Mam też gdzieś namiary na gostka w PL który po cichu też ma , chyba po 140 zeta. Był na OLX.

U mnie zaświeciła kontrolka z symbolem poduszki , podłączyłem - okazuje się że to wina napinacza pasa pasażera - napinacz pirotechniczny. Całkiem możliwe że to tylko złącze albo inna błahostka ale nie chce mi się tego teraz szukać bo zimno.
Op-com obsługuje Antarę i Captivę .
Na starym forum jeszcze było o tym , jeden koleś mnie przekonał.

herman00
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 12 lut 2016, o 18:50
Reputacja: 0
Imię: Robert
Samochód: Captiva 2,0 Man2006
Silnik: Z20S 150KM
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: herman00 » 7 lut 2018, o 10:55

Korneliusz, ale gość "pożycza" tylko Op-coma a interfejs ? Bo ja mam też ELM i to gadżeciarskie gówienko w połączeniu z Torque. To daj namiary na gościa, za 140 był wziął. John, u mnie kiedyś pomogła dopiero wymiana całego "zespołu przyśpieszenia" - w roku 2009 na gwarancji, po 3 próbach rozwiązania problemu przez ASO, ale niektórzy krzyczą że to czujnik ABS - może ważny jest układ kontrolek :-)

John Wayne
Profesjonalista
Posty: 546
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 15:26
Reputacja: 2
Imię: Przemek
Samochód: Captiva 2.0D MT 2007
Silnik: 2.0, diesel, 150KM
Lokalizacja: Gdynia Poznań
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: John Wayne » 7 lut 2018, o 11:03

No więc tak... Metodą dedukcyjno-januszową :) wybrałem najtańszą opcję. Mianowicie podjechałem do warsztatu, gdzie facet mi kiedyś sprawdzał dpf'a i podłączył pod jakiś komputer delphi - pokazało błąd C0040 w prawym przednim kole. W międzyczasie zamówiłem czujnik ABS, gdyż miałem podejrzenie, że to w tej piaście, którą rok temu wymieniałem (nie jest to oryginał). Wszystko póki co, wskazuje na to, że to wina tego czujnika. Dzisiaj do mnie dotrze i do końca tygodnia postaram się podmienić i dam znać jak wygląda sytuacja.

@herman00 Ale z tym pedałem gazu, to chyba jeszcze jakieś inne kontrolki się świecą?

Korneliusz
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 28 paź 2017, o 11:48
Reputacja: 0
Imię: Korneliusz
Samochód: Captiva 2.0 D 4WD 07
Silnik:
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Korneliusz » 8 lut 2018, o 00:33

Też mam Delphi ale ryżowy i dość skąpo pokazuje Captivę.
Możliwe że ori umie więcej.
Herman - Op-com to właśnie interfejs czyli to co robi całą robotę.
Software do ryżowego też musi być modyfikowane bo oryg rozłoży hardware.
Ale to mamy , no problem.
Poszukam namiary na gościa , jest z Lublina co pamiętam.

John Wayne
Profesjonalista
Posty: 546
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 15:26
Reputacja: 2
Imię: Przemek
Samochód: Captiva 2.0D MT 2007
Silnik: 2.0, diesel, 150KM
Lokalizacja: Gdynia Poznań
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: John Wayne » 8 lut 2018, o 16:36

Zgodnie z obietnicą zdaję relację. Tak jak wspominałem - zakupiłem na allegro czujnik abs i go właśnie wymieniłem. Prosta i przyjemna robota. Niestety trzeba zdjąć tarczę, bo inaczej nie ma dojścia. I tak chwała za to, że nie trzeba wymieniać całej piasty... Już samo podłączenie nowego czujnika powoduje zgaśnięcie kontrolki zjazdu i AWD. Po kilkunastu metrach jazdy zgasły też pozostałe światełka.

Podsumowując, to należy pamiętać, że piasta to też ten nieszczęsny czujniczek (ale na szczęście koszt czujnika symboliczny) i lepiej brać jakiejś renomowane firmy, być może pożyje dłużej. Kable u mnie są całe, żadna woda się tam nie dostała do środka, nie wiem czemu to padło... Przy okazji mogę polecić coś co się nazywa niewidzialna rękawiczka Liqui Moly - smaruje się tym łapska przed robotą (dobrze też napchać pod paznokcie) i po wszystkim zmywa się normalnym mydłem - u mnie się sprawdza, w materiałowych kiepsko mi się pracuje, w gumowych mam zaraz tak mokre dłonie, że z rękawiczki leci jak z kranu.

Koszt całej zabawy 50zł + przesyłka, bo mechanik chyba miał dobry humor i nic nie chciał wziąć za podłączenie kompa. Jak zobaczyłem tyle kontrolek na raz, to od razu pomyślałem, że bez tysiaka się nie obejdzie, a tu miłe zaskoczenie.

UPDATE
Jednak urwany przewód... Obejrzałem dokładnie ten stary czujnik i czarny przewód idący od wtyczki (a właściwie jeszcze we wtyczce) wisiał "na włosku". Dopiero zdjęcie takiej niebieskiej zaślepki pokazało przyczynę. Nie chce mi się już robić fotek, ale to wygląda na wadę fabryczną, bo ta niebieska część z jednej strony jest jakoś ścięta, a przewód w miejscu pęknięcia jest jakby pomalowany niebieską farbą... Dziwne.

W każdym razie mam nadzieję, że komuś to pomoże.
Załączniki
10.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Kony
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 2 mar 2017, o 21:58
Reputacja: 3
Imię: Konrad
Samochód: Captiva 2.4B, 2007
Silnik:
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Kony » 8 lut 2018, o 18:43

Dzięki za relacje.
Oglądałem dwie Captivy i miały te same kontrolki zapalone. Jeden sprzedawca nawet mówił ze to czujnik Absu.
Kupiłem i tak dopiero czwartą, tutaj jeszcze błąd się nie pojawił, ale teraz wiem ze ta "choinka" to nic strasznego i nie będę panikował.
Dzięki jeszcze raz.

Amator
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 20 sty 2019, o 16:35
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Amator » 20 sty 2019, o 17:24

Mam ten sam problem z kontrolkami już myślałem,że to coś poważnego na początku po przejechaniu pewnego dystansu i po mroznej nocy gasły,ale teraz świecą się cały czas. Dobrze że trafiłem na twój wpis teraz wiem jak się do tego zabrać,ale na wszelki wypadek w pierwszej kolejności pojadę na komputer.

maciekw
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 1 maja 2015, o 16:02
Reputacja: 0
Imię: Maciek
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: maciekw » 8 lut 2019, o 14:32

Czasem się mogą też pojawić, jak auto stoi parę minut na zapłonie i dopiero potem odpalasz silnik.
U mnie była identyczna sytuacja, najpierw zaizolowałem kostkę taśmą samowulkanizującą i był spokój na 1.5 roku. Potem wymieniłem czujnik, a kabelki po prostu przylutowałem. 2 lata spokoju już jest.

Awatar użytkownika
bart82
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 28 kwie 2018, o 22:55
Reputacja: 0
Imię: Bartłomiej
Samochód: Captiva
Silnik: 2.4 4WD
LPG: Lovato Smart
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: bart82 » 18 cze 2020, o 23:15

Odgrzewam temat.
Właśnie dopadła mnie ta przypadłość co z pierwszego postu choinka na desce i migająca kontrolka od napędu .
Po podpięciu iCar Pro na programie OPL DTC mam błąd C0045 tylne lewe koło. Do tego C0460 typ 42.
Problem wystąpił kilka dni po wymianie tarcz/szczęk oraz klocków hamulcowych na obydwu osiach . Myślę że główną przyczyną było jednak dzisiejsze umycie felg i opon środkiem dedykowanym od RR Customs. Wilgoć ?Przebicie na wiązce?
Jutro sprawdzę jak to wygląda jak nie pomogą wasze wskazówki dotyczące "reanimacji" trzeba wymienić czujnik od ABS.

Fan
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2021, o 16:07
Reputacja: 0
Imię: Józef
Samochód: Captiva
Silnik: 2.0 D 150 km 2007rok
LPG: Nie
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Fan » 11 wrz 2022, o 19:12

Witam.
Mam problem z Captiva.
Zapalają mi się trzy żółte kontrolki od zjazdu i chyba ESP.
Skrzynia biegow(automat) wchodzi w tryb awaryjny i samochód staje się wtedy taki mołowaty i gumowaty.
Po podłączeniu pod kompa wykazało błąd czujnika abs przód lewy.
Po wymianie na nowy chwilę było ok.
Zaznaczam że zdarza się to nieregularnie ale często...wkurzające jest to...I to bardzo.
Można jeździć ale odbiera całą frajdę z jazdy.
Może ktoś pomóc?
Może ktoś miał taki sam problem.
Pomocy😁

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23902
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Lexus LBX
Silnik: 1.5 Hybrid
LPG: NIE
Inny samochód: Yamaha X-MAX Tech Max
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: etac » 11 wrz 2022, o 19:29

Jaki konkretnie błąd był?
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Fan
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2021, o 16:07
Reputacja: 0
Imię: Józef
Samochód: Captiva
Silnik: 2.0 D 150 km 2007rok
LPG: Nie
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Fan » 11 wrz 2022, o 20:00

Teraz nie pamiętam, ale w czwartek będę znowu u mechanika ,podłącze i będę wiedział cos wiecej.
Odezwę się
Dzięki.

Marecki12
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 6 wrz 2022, o 08:58
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Captiva 100
Silnik: 3.0 Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: Marecki12 » 17 wrz 2022, o 10:19

Podbijam temat, bo mam te same objawy. Ciekawy jestem, czy udało się rozwiązać problem? Dzięki
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2022, o 17:20 przez etac, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto zapis z CYTUJ

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23902
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Lexus LBX
Silnik: 1.5 Hybrid
LPG: NIE
Inny samochód: Yamaha X-MAX Tech Max
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: etac » 17 wrz 2022, o 17:21

A przeczytałeś wątek i jemu podobne na forum?

Bez diagnostyki kompem będziesz tylko zgadywał.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

agak2004
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2023, o 16:22
Reputacja: 0
Imię: Agnieszka
Samochód: Captiva
Silnik: Diesel 2.0 150KM
Lokalizacja: Wschowa
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: agak2004 » 18 sie 2023, o 08:46

Od wczoraj mam ten sam problem z kontrolkami gdy się zaświecą w trakcie jazdy (dziś zauwazylam że to się stało przy ruszeniu i zahamowaniu. Gdy się pala kontrolki nie ma mocy sprzęgło bieg i przyspieszy po czym spada moc

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23902
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Lexus LBX
Silnik: 1.5 Hybrid
LPG: NIE
Inny samochód: Yamaha X-MAX Tech Max
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: etac » 18 sie 2023, o 09:15

To bez diagnostyki kompem nie pomoże nikt.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

agak2004
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2023, o 16:22
Reputacja: 0
Imię: Agnieszka
Samochód: Captiva
Silnik: Diesel 2.0 150KM
Lokalizacja: Wschowa
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: agak2004 » 18 sie 2023, o 10:14

Tylko takie coś wyszło taki kod elektryk nie ma programu do chevroleta

Dodano po 2 minutach 45 sekundach:
Taki błąd
Załączniki
IMG_20230818_101541.jpg

John Wayne
Profesjonalista
Posty: 546
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 15:26
Reputacja: 2
Imię: Przemek
Samochód: Captiva 2.0D MT 2007
Silnik: 2.0, diesel, 150KM
Lokalizacja: Gdynia Poznań
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: John Wayne » 18 sie 2023, o 13:20

Kod błędu C0561 dotyczy wielu pojazdów, w tym Chevroleta, i zwykle odnosi się do systemu kontroli trakcji (ESC/ABS). Konkretnie, błąd ten może wskazywać na problem z modułem sterowania systemem kontroli trakcji lub związanych z nim komponentów.

W przypadku "C0561 (71)" dla Chevrolet Captiva, składnik "71" jest dodatkowym kwalifikatorem błędu. Oto potencjalne znaczenie dla tego błędu:

Błąd "71" może oznaczać, że system kontroli trakcji został wyłączony z powodu innego błędu w pojeździe. Często, kiedy w pojeździe występuje problem z innym systemem (np. z silnikiem), moduł sterowania trakcją może wyłączyć system ESC/ABS, aby zapobiec potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom. W takim przypadku konieczne jest zidentyfikowanie i naprawienie pierwotnej przyczyny problemu.
Jeśli Twoj Chevrolet Captiva pokazuje błąd C0561 (71), oto kilka kroków, które możesz podjąć:

Sprawdź inne kody błędów: Jeśli w pojeździe występują inne kody błędów, mogą one wskazywać na pierwotną przyczynę problemu. Najpierw napraw te kody, a następnie zresetuj błąd C0561.
Sprawdź połączenia i okablowanie: Upewnij się, że wszystkie połączenia związane z systemem kontroli trakcji są dobrze podłączone i nie ma uszkodzeń w przewodach.
Sprawdź moduł sterowania systemem kontroli trakcji: W niektórych przypadkach sam moduł może być uszkodzony i wymaga wymiany.
Konsultacja z ekspertem: Jeśli nie jesteś pewny co do przyczyny błędu lub jak go naprawić, zalecam konsultację z mechanikiem specjalizującym się w marki Chevrolet.
W każdym przypadku, aby dokładnie zdiagnozować problem, najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym mechanikiem lub serwisem samochodowym.

agak2004
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2023, o 16:22
Reputacja: 0
Imię: Agnieszka
Samochód: Captiva
Silnik: Diesel 2.0 150KM
Lokalizacja: Wschowa
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: agak2004 » 18 sie 2023, o 18:17

Dodatkowym błędem który się pojawił wczoraj podczas wyszukiwania przy skanowaniu był błąd komunikacji pedała gazu z silnikiem (niestety nie znam kodu przytoczyłam słowa mechanika który w prosty sposób mi chciał to wyjaśnić) dziś błędu nie było tego. Auto dopiero w środę na warsztat jedzie mi pozostaje obserwacja w jakich momentach się kontrolki zapalają. Znikają same wtedy auto jedzie bez zarzutu

wojtases
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 9 lut 2017, o 20:21
Reputacja: 0
Imię: Wojtek
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Rudnik
Kontakt:

Re: Kontrolki ABS, ESP, DSC, AWD

Post autor: wojtases » 29 mar 2024, o 21:02

Czy ktoś kupował lub wymieniał blaszkę, która trzyma czujnik absu w przedniej piascie? Widać ją np na 2 zdjęciu. :witam:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Captiva Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości