Temperatura otwarcia termostatu

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
przemo88
Bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 8 paź 2016, o 22:22
Reputacja: 1
Imię: Przemek
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: przemo88 » 21 sie 2017, o 14:31

Czy ktoś się orientuje dlaczego inżynierowie z PSA czy Opla uznali 82*C za optymalną temperaturę otwarcia termostatu w silnikach 2.0vcdi? Ciekawostka,że na portalu aukcyjnym również są termostaty o podobnej temperaturze otwarcia. Myślę nad wymianą na taki o temperaturze pełnego otwarcia 92*C lub minimum 87*C. Irytuje mnie ta obalona wskazówka.

SOSHI
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 15 cze 2017, o 10:36
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: SOSHI » 27 sie 2017, o 23:01

Mam dokładnie tak samo..zaraz po zakupie mojej captivy z takim samym silnikiem też to zauważyłem i myślałem że coś jest nie tak. o wskazówka od temp. nie leży poziomo...w miejscu tylko sobie faluje. Szybko podpiąłem Lm237 na BT + program na tel i dokładnie sprawdziłem że tak jest...mówię..termostat padł...ale jak zacząłem szukać nowego to rzeczywiście...temp. otwarcia 82*C....szok i niedowierzanie...niestety tak jest. I teraz nie wiem czy to będzie dobry pomysł z wymianą termostatu na ten który się otwiera przy wyższej temp...jak to potraktuje komp/sterownik silnika...jak z wytrzymałością innych podzespołów...bo przecież przesuniesz ogólną charakterystykę temperaturową pracy silnika o 10*C.

Awatar użytkownika
Captiva 2,4 B
Świeżak
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2018, o 17:45
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Captiva 2,4
Silnik:
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: Captiva 2,4 B » 15 wrz 2018, o 20:43

Za pomocą ELM 237 sprawdziłem, że termostat otwiera się przy temperaturze 70 - 75 stopni. Wiem, że założony termostat ma temperaturę otwarcia 87 stopni. Dlaczego otwiera się wcześniej? Czy trzeba go wymienić? Jak pojeżdżę pół godziny po mieście, to temperatura cieczy chłodzącej waha się 80 - 85 stopni?
Czy to jest normalne?
Dodam, że wskazówka temperatury nie dochodzi do połowy.
Obrazek
Załączniki
temperatura.jpg

Kony
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 2 mar 2017, o 21:58
Reputacja: 3
Imię: Konrad
Samochód: Captiva 2.4B, 2007
Silnik:
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: Kony » 16 wrz 2018, o 09:00

U mnie w benzynie jest ciut wyżej. Bliżej tej kreseczki wyzej ale nie na niej.
Zepsuty termostat miałem jak kupilem auto. wtedy w trasie wskazowka spadała do połowy wskaźnika a na światłach szła w górę aż do ostatniej kreski przed połową. Jak ruszyłem to znowu spadała do połowy polowy wskaźnika.
Jak temperatura porusza się w zakresie jednej kreski to raczej jest ok.

Awatar użytkownika
Captiva 2,4 B
Świeżak
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2018, o 17:45
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Captiva 2,4
Silnik:
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: Captiva 2,4 B » 18 wrz 2018, o 20:26

No i koledzy, nie kończę tematu. Rozebrałem termostat i zauważyłem, że od dołu termostatu wychodzi cienki trzpień, który trafia w otwór obudowy termostatu. Czy rozgrzewając się, wydłuża się i wypycha zamknięty talerz termostatu w górę, żeby go otworzyć?
Jeśli tak, to może trzeba pogłębić otwór w obudowie???
Ja tak zrobiłem (pogłębiłem o około 1 - 2 milimetra, bo więcej się bałem)
Założony termostat otwiera się teraz nie przy 70 - 75 stopni, a przy 82 stopnie. Niby nic, a czary?? Czy można zostawić taką temperaturę?
Załączniki
temp1.jpg
term 2.jpg
term.jpg

przemo88
Bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 8 paź 2016, o 22:22
Reputacja: 1
Imię: Przemek
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: przemo88 » 21 wrz 2018, o 14:24

eee, on się otwiera jak wcześniej(czytaj jak napisane w parametrach na kołnierzu) tylko mniej i powoduje mniejszy przepływ płynu. Daj mu w kość, nie przegrzeje się?

romsal
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2017, o 21:36
Reputacja: 0
Imię: Romuald
Samochód: Captiva
Silnik:
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: romsal » 3 maja 2019, o 13:24

Witam
Chciałbym ponowić temat temperatury silnika 2,2 disel. ( Captiva 2012 po lifcie ) Po podpięciu interfejsu LM 327 sprawdziłem temperaturę silnika która po długiej jeździe osiąga maksymalnie 81 C. Mam pytanie czy jest to prawidłowa temperatura silnika czy termostat zalicza się do wymiany.

Korneliusz
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 28 paź 2017, o 11:48
Reputacja: 0
Imię: Korneliusz
Samochód: Captiva 2.0 D 4WD 07
Silnik:
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Temperatura otwarcia termostatu

Post autor: Korneliusz » 29 cze 2019, o 00:16

Dawno już tu nie zaglądałem choć Captivę ciągle mam... tak jakoś.

Co do termostatu to temat był poruszany jeszcze na starym forum. Nic nie wymyślono. Trzeba z tym żyć tak jak jest.

pozdrawiam ziomala

ODPOWIEDZ

Wróć do „Captiva Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości