Stukanie w prawym tylnym kole

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Summer
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2019, o 19:18
Reputacja: 0
Imię: Mirosław
Samochód: AVEO, CRUZE, EPICA
Silnik: 1.4, 1.8, 2.0
LPG: tak VIALLE, BRC, benzyna
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: Summer » 22 paź 2022, o 15:40

Witam. Moje pierwsze pytanie na forum. Jaka przyczyna stukania a raczej terkotania (rytmiczne trrr, trrr......) przy skręcaniu w lewo. Dotyczy tylnego koła z prawej strony. Jazda przy skręcie w lewo musi być w miarę dynamiczna (szybka). Przy wolnej jeździe w lewo nic nie słychać. Mechanik nie chciał rozbierać zawieszenia i koła bez sprawdzenia na szarpakach (koszty). Pojechałem na diagnostykę ale "fachowcy" nie chcieli się podjąć badania (sobota, późna godzina). Stwierdzili, że szarpaki nic nie wykażą. Może ktoś z użytkowników Epici miał podobną usterkę. Przy skręcaniu w prawo, cisza nic nie stuka, na wybojach i progach również. Najlepiej słychać na rondzie.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: Kraviec » 24 paź 2022, o 16:23

Sprawdź osłonę tarczy, miałem tak kiedyś z przednią, była lekko przygięta i niby element sztywny, a przy wchodzeniu w zakręty osłona ocierała o tarczę hamulcową - w zasadzie ocierała cały czas ale tylko w zakrętach było słychać.

Summer
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2019, o 19:18
Reputacja: 0
Imię: Mirosław
Samochód: AVEO, CRUZE, EPICA
Silnik: 1.4, 1.8, 2.0
LPG: tak VIALLE, BRC, benzyna
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: Summer » 25 paź 2022, o 16:49

Dziękuję za podpowiedź. Wczoraj (24.10.22) pojechałem do innego diagnosty na szarpaki. Po badaniu tylnego zawieszenia - brak jakichkolwiek luzów. Nie zauważył nic podejrzanego. Według niego, możliwe że łożysko-piasta ale to jego domysły. Pojadę jeszcze raz do mechanika żeby sprawdził osłonę tarczy hamulcowej, są też jakieś blaszki przy zaciskach hamulcowych które mogą też powodować takie objawy. Dla mnie dźwięk jest dziwny, bo nie jest czysto metaliczny. Ten dziwny terkot występuje tylko i wyłącznie przy mocnym skręcie w lewo i w miarę szybkim pokonywaniu skrętu (10-15 km/h nic nie słychać). Jak zdiagnozuję (mechanik) usterkę to dam znać co to było.

szmar
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 28 gru 2014, o 12:07
Reputacja: 5
Imię: Mariusz
Samochód: Nubira 1.8 CDX SW
Silnik: T18SED
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: szmar » 25 paź 2022, o 17:25

Miałem coś podobnego bo przy skręcie w prawo szczególnie z niedużą prędkością ( na wybiegu) też było jakieś szuranie/stukanie/cochanie i w końcu trzeba było wymienić łożysko w mojej wersji jest komplet piasta plus łożysko.

Awatar użytkownika
zzzz
Wymiatacz
Posty: 1579
Rejestracja: 3 gru 2013, o 17:50
Reputacja: 32
Imię: Zbyszek
Samochód: Cruze HB LT+
Silnik: 1.8
LPG: BRC
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: zzzz » 25 paź 2022, o 18:17

@Summer jesteś na 100% pewien że to odgłos z tyłu?

Summer
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2019, o 19:18
Reputacja: 0
Imię: Mirosław
Samochód: AVEO, CRUZE, EPICA
Silnik: 1.4, 1.8, 2.0
LPG: tak VIALLE, BRC, benzyna
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: Summer » 25 paź 2022, o 20:29

Tak. Jechałem specjalnie z mechanikiem po rondzie żeby się wsłuchał. Też słyszał ten turkot z tyłu z prawej strony.

7majk8
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2021, o 09:08
Reputacja: 0
Imię: Michał
Samochód: Epica
Silnik: 2.0 , 150KM , diesel
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: 7majk8 » 11 lis 2022, o 11:11

Ja wczoraj w swojej Epice pozbyłem się podobnej usterki, pół roku temu pojawiło się skrzypienie z tyłu prawej strony a przy skręcaniu w lewo odgłosy tarcia, jak dodawałem przy zakręcie gazu to cykanie czy tarcie przyspieszało, wtedy mechanik wymienił mi silentblock wahacza tył takie dwa nad kołem i tuleje wahacza, skrzypienie ustało i wtedy mi o to chodziło, ale cykanie tarcie przy skręcaniu w lewo było nadal. Kilka tygodni temu pojawiło się stukanie z tyłu z lewej strony ( szczególnie na wybojach i nierównościach) wczoraj wymieniono mi jak wtedy dwa silentblocki wahacza tył i jeszcze silentblock zwrotnicy który był w tragicznym stanie, odbierając auto zapytałem o to cykanie przy skręcaniu w lewo że się jeszcze do nich zgłoszę, zapłaciłem mechanikowi i jadę. No i jest ok cisza stukania nie ma i co ciekawe tarcia cykania przy skręcaniu w lewo i na rondzie też już nie ma jak ręką odjął. Zadzwonię w przyszłym tygodniu i się zapytam co mogło być powodem tego cykania tarcia. Pozrawiam

Summer
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2019, o 19:18
Reputacja: 0
Imię: Mirosław
Samochód: AVEO, CRUZE, EPICA
Silnik: 1.4, 1.8, 2.0
LPG: tak VIALLE, BRC, benzyna
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Stukanie w prawym tylnym kole

Post autor: Summer » 16 lis 2022, o 19:53

Dzięki za informację. W moim przypadku po wytrząsaniu na szarpakach za kilka dni stukanie ucichło. Przy wolnej jeździe na rondzie nic nie stuka i nie cyka. Dopiero przy mocnym skręcie i szybszej jeździe słychać stukanie ale bardzo słabo. Rondo musi być puste żeby pozwolić sobie na szybszą jazdę. Przy wolnej zero odgłosów. Podejrzewam, że te stuki wrócą i przy wolniejszej jeździe ale już wiem na co zwrócić uwagę. Dziękuję i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epica Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość