Jak to jest z klimatyzacją?

Modyfikacje i inne tematy dotyczące nadwozia i wnętrza
ODPOWIEDZ
Waks80
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 14 lut 2021, o 19:16
Reputacja: 9
Imię: Krzysztof
Samochód: Chevrolet Orlando
Silnik: 2.0 vcdi 163 km
Inny samochód: Renault Scenic 1,9 dti
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Jak to jest z klimatyzacją?

Post autor: Waks80 » 27 mar 2021, o 13:55

Olek 2.0 vcdi rocznik 12 automatyczna klimatyzacja. I pytanko czy w trybie auto klimatyzacja cały czas jest włączona? Niezależnie od tego że akurat potrzeba grzania a nie chłodzenia? Bo zauważyłem że u mnie tak jest. Jak tylko włączam tryb auto to zapala się też kontrolka klimy i tak już zostaje. To znaczy że sprężarka cały czas pracuje? Do tej pory nie miałem auta z automatyczną klimą więc być może nie potrzebnie się dziwię ale wydaje mi się to nielogiczne i niezbyt ekonomiczne żeby nawet w mrozy klima hulała. A może w tym trybie ta kontrolka oznacza tylko że klimatyzacja się włączy jak będzie taka potrzeba? Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
Arbi
Wymiatacz
Posty: 1097
Rejestracja: 14 kwie 2019, o 21:51
Reputacja: 33
Imię: Albert
Samochód: Epica
Silnik: 2.5 24V, 156KM, benz.+LPG
LPG: Vialle LPE-7 (LPi)
Lokalizacja: Skulsk
Kontakt:

Re: Jak to jest z klimatyzacją?

Post autor: Arbi » 27 mar 2021, o 14:21

Ja mam Epicę, ale u mnie na auto, śnieżynka pokazuje się tylko wtedy, kiedy załącza się kompresor. Zimą, kiedy mam ustawione na ciepłe powietrze jest to bardzo rzadko.

pawelwaw84
Wymiatacz
Posty: 1002
Rejestracja: 24 mar 2014, o 10:23
Reputacja: 11
Imię: Paweł
Samochód: Captiva lift 2013
Silnik: 2.0d 163KM
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy
Kontakt:

Re: Jak to jest z klimatyzacją?

Post autor: pawelwaw84 » 27 mar 2021, o 14:40

Klima chłodzi w trybie auto wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Nawet w największy upał jak depniesz gazu to się rozłącza by nie stawiać oporów. W mrozy się nie włącza a zużycie paliwa przez klimę maleje wraz z temperaturą zewnętrzną. Opory klimatyzacji przy 5stopniach są znikome. Śmiało można jeździć w trybie auto cały rok. To też wpływa pozytywnie na trwałość klimy. W sumie w 3 ostatnich autach miałem Klimatronik i przez ostatnie 13 lat non stop jeździły one w trybie auto i nigdy nic przy klimie nie robiłem oprócz nabijania co średnio 2 lata. Plus też taki że ubytek czynnika wtedy jest bardzo mały.

Waks80
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 14 lut 2021, o 19:16
Reputacja: 9
Imię: Krzysztof
Samochód: Chevrolet Orlando
Silnik: 2.0 vcdi 163 km
Inny samochód: Renault Scenic 1,9 dti
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Re: Jak to jest z klimatyzacją?

Post autor: Waks80 » 27 kwie 2021, o 15:51

Ostatnio zauważyłem że kiedy mam klimę w trybie auto (zawsze wtedy świecą się kontrolki auto, śnieżynka i AQS) i przycisnę przycisk klimatyzacji, to wtedy gaśnie klima i kontrolka auto, zostaje tylko AQS. Ale co ciekawe na wyświetlaczu siła nawiewów oraz ich kierunek nadal są opisane "auto". Jednocześnie u góry wyświetlacza pisze "klimatyzacja wył". Czyli wychodzi na to, że w trybie auto wyłączenie klimatyzacji przyciskiem nie powoduje od razu przejścia na sterowanie manualne bo automat nadal sobie steruje szybkością i kierunkiem nawiewów tak aby uzyskać zadaną temperaturę. Nie wiem co będzie jak zrobi się cieplej i bez użycia kompresora nie będzie w stanie dojść do właściwej temperatury. Zakładam że wyjdzie z trybu auto. Ale na sprawdzenie niestety muszę poczekać bo np. dzisiaj rano jak jechałem do pracy to w N. Targu było - 5 😖

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orlando Nadwozie/Wnętrze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości