Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Tutaj dyskutujemy o Chevrolet Malibu
ODPOWIEDZ
VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 19 sty 2024, o 03:41

Witajcie!

Zacznę od tego, że nie miałem nigdy jeszcze instalacji LPG i byłem sceptycznie do tego nastawiony , lecz przekonuje się coraz bardziej do niej ze względu na to, że ten silnik 2.4 dobrze współpracuje z instalacją..

Jaki jest stosunek spalania benzyny do LPG?
Zamierzam jeździć swoim Malibu też w dłuższe trasy..

Ile czasu użytkujecie swoje auta z instalacją?
Czy podczas eksploatacji nie wyskoczyły jakieś nietypowe problemy?

Słyszałem, że przed instalacją najlepiej wymienić świece zapłonowe czy coś jeszcze?

Został mi polecony STAG Qnext 4 plus czy ma ktoś z was taką instalację?

Pozdro.. :piwo3:

Awatar użytkownika
MrFabulous
Specjalista
Posty: 489
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:59
Reputacja: 14
Imię: Conradus
Samochód: Malibu | Orlando
Silnik: LE9 | A14NET
LPG: BRC SQ32 | BRC SQ32
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: MrFabulous » 19 sty 2024, o 09:42

Nie ma co się obawiać instalacji gazowej, to nie są lata kiedy samochodami były archaiczne fiaty czy polonezy, a instalację "na śrubę" regulował średnio-ogarnięty niedoświadczony w temacie gazu fachowiec i potem pojawiał się szereg problemów podczas użytkowania. U mnie w domu odkąd pamiętam były samochody zasilane gazem, nigdy nie mieliśmy problemów na tyle poważnych, że aż uniemożliwiających eksploatację.

Jeśli masz zamiar jeździć w trasy, to gaz moim zdaniem obowiązkowo. Przy aktualnych cenach paliw wychodzi najbardziej ekonomicznie. Jedyne co dla niektórych jest uciążliwe to dystanse na zbiorniku - w Malibu nie poszalejesz pod tym kątem - maksymalny jaki uda się zamontować żeby nie podnosić znacząco podłogi bagażnika to 53 litry, z czego gazu zatankujesz 43 (80% pojemności). Tak więc dieslem w trasie przejedziesz 1000km, a na LPG 400km. Na szczęście żyjemy w Polsce a nie na wschód za bugiem, i tutaj na każdej praktycznie stacji mamy możliwość tankowania gazu.

W mieście spalając 13 - 14 litrów przejazd Malibu będzie kosztował niecałe 40zł/100km, w trasie na ekspresówkach spokojnie zejść można do 10 - 11 litrów (ok. 30zł/100km), a przy delikatnej jeździe udało się zejść do 9,5 litra, ale to nie jest normalna jazda (max 90km/h - tempomat cały czas). Do tych wyników trzeba dodać oczywiście benzynę, ale o tym poniżej. Samochód pojemność swoją ma, więc i spalić paliwa musi - tego nie oszukasz. Dużo oczywiście zależy od stylu jazdy.

Kwestia przełączania z benzyny na LPG uzależniona będzie od tego, czy samochód jest garażowany oraz temperatury która zostanie ustawiona przez fachowca (z reguły jest to 40 stopni). Jeśli samochód jest garażowany i będzie wyjeżdżał codziennie "rozgrzany", to nawet przy dużym mrozie przełączenie powinno nastąpić po przejechaniu 1,5 - 2 km. Latem ten dystans skraca się do kilkuset metrów. Nigdy tego super dokładnie nie liczyłem, ale średnio trzeba przyjąć ok. 0,5 - 1 litra benzyny na 100km.

Malibu używany przez mojego ojca od 7 lat na LPG. Zakup benzynowego był świadomy i konkretnie podyktowany chęcią zamontowania LPG - miał sporo jeździć bo ojciec pracował wtedy w placówkach dyplomatycznych, więc czekały go częste trasy do polski. Niestety życie pisze różne scenariusze, nie zawsze takie jakbyśmy sobie zakładali, więc finalnie samochód przez ten czas przejechał skromne 36 tys. km. Początkowo były drobne problemy z regulacją, ale to wina warsztatu montującego (zabawy z emulatorem ciśnienia paliwa, błędy związane z mieszanką po zmianie paliwa gazowego z letniego na zimowy). Od kilku lat spokój, jedynie przeglądy i wymiana filtrów. Instalacja BRC Sequent 32 OBD.

Przygotowanie przed montażem to głównie świece zapłonowe, które oczywiście można wymienić jeśli mają znaczny przebieg. Reszta należy do montażystów, oni powinni podłączyć komputer i sprawdzić błędy w silniku, ewentualnie przeprowadzić badanie czystości spalin.

W kwestii opłacalności mogę powiedzieć jedno. Przez dwa lata swoim Orlando przejechałem 35 tysięcy km, a ostatnio przebiegi miesięczne miałem w przedziale 2500 - 3000 km. Gdybym miał tankować benzynę zamiast gazu, to byłbym w tym czasie smutnym człowiekiem. :P
Malibu:
Obrazek
Orlando:
Obrazek

VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 19 sty 2024, o 19:53

Ogólnie przeważnie będę jeździć po mieście [korki, światła itp.] , ale trasy również od czasu do czasu będą..

Przyśledziłem i tankując do pełna bak , przejechałem niecałe 450km , za ten miesiąc jeżdżenia wyszło mi ok. 1100zł za wahę , spalanie w mieście ok. 15l to gazu pewnie z 20l ?

Ile kilometrów tym swoim Orlando robisz na pełnym zbiorniku LPG?

Oczywiście kupując te auto liczyłem się ze spalaniem..

Właśnie dostałem propozycje instacji LPG STAG Qnext4 plus , butla 44l 630x180 , cena 4000 PLN.
Mój styl jazdy dynamiczny stąd 15l mam (cały miesiąc przejechany z obserwacjami) ..

To trzeba być częstym gościem na stacjach przy LPG.. 😊

Tak też zrobię jak będę już instalował by pierw wymienić świece zapłonowe.. Bosch najlepszy?

Tak auto jest garażowane.. 😊

Awatar użytkownika
MrFabulous
Specjalista
Posty: 489
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:59
Reputacja: 14
Imię: Conradus
Samochód: Malibu | Orlando
Silnik: LE9 | A14NET
LPG: BRC SQ32 | BRC SQ32
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: MrFabulous » 19 sty 2024, o 20:30

W mieście jeszcze bardziej widoczna jest różnica w kosztach paliwa między gaz / benzyna na korzyść gazu. Bywam czasem na pomorzu, moim zdaniem średnio przyjemnie się u was jeździ, a korki są spore.

Orlando jestem w stanie przejechać około 470 - 490km na 44 litrach, ale to ze względu na pojemność silnika i warunki użytkowania. Ostatnio praktycznie przebiegi robię tylko i wyłącznie poza miastem, kilka razy w tygodniu trasa Skierniewice - Warszawa po S8, jakieś 160km w dwie strony. Jadę i wracam w godzinach poza szczytem, więc nawet w korkach nie stoję. Jeżdżę do pracy, więc nie spieszę się jakoś mocno (bo kto normalny spieszy się do pracy? :mrgreen: ). W takich warunkach 1.4 Turbo z manualną 6-biegową skrzynią jest zaskakująco ekonomiczny. Niestety w Malibu nawet ze skrzynią manualną nie ma co liczyć na takie wyniki. :)

Co do instalacji się nie wypowiem, bo nigdy nie miałem styczności ze STAG-iem. Co do ceny też ciężko mi sie wypowiedzieć, bo ostatni montaż robiłem w listopadzie 2021 roku, wtedy do 4 cylindrów w Orlando zapłaciłem 3300zł. Zbiornik pod spodem samochodu 55 litrów brutto, wlew pod klapką obok wlewu benzyny. W 2016 roku do Malibu ojciec płacił 3500zł za BRC Sequent 32 z reduktorem o dużym zapasie mocy (Genius Max, obsługuje silniki do 240KW / 326KM), zbiornik 53 litry brutto, wlew LPG pod klapką benzyny.

Pojemność zaproponowanego zbiornika netto czy brutto? Jeśli brutto, to samego gazu wejdzie 35 litrów. Obstawiam, że przy 15 litrach benzyny na LPG spali około 16 litrów, plus ewentualnie tak jak pisałem wyżej 0,5 - 1 litr benzyny. Trzeba liczyć, że na tym zbiorniku przejedziesz jakieś 200-230 km - trochę słabo.

W kwestii świec to ja osobiście kupuję Denso albo NGK.
Malibu:
Obrazek
Orlando:
Obrazek

VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 19 sty 2024, o 21:53

Tak to fakt w mieście to słabo się jeździ..
Tymbardziej, że przy tej pandemii zdemontowali "ciepłe" przyciski i teraz jak się jedzie to czasem zaliczasz wszystkie czerwone czy to w nocy czy w dzień..

Jedziesz w nocy nikogo nie ma a tu nagle przed Tobą zapala się czerwone jakby na złość tak zrobione.. Na pierwszym skrzyżowaniu zapala się zielone dojeżdżasz do kolejnego i czerwone..

Noo to wynik jest imponujący tyle przejechać..😃

BRC to nawet o takiej nie słyszałem..
Czy to jest pojemność zbiornika netto czy brutto tego nie wiem muszę się dowiedzieć..
Na pewno chce największy możliwy, to ten co pisałeś by było 43l gazu..

Jeśli naprawdę tak będzie , że z 1-2l więcej niż benzyny to super to jakby nie było będzie prawie połowa sianka w kieszeni..

Właśnie 200km - 230km na zbiorniku to już będzie się stałym klientem na stacji.. 🙃

W Malibu też siedzi DENSO?

No Twój wynik w Malibu 11.32 l LPG przyjemnie się patrzy.. 🙃😄

kjas9
Profesjonalista
Posty: 844
Rejestracja: 26 sty 2015, o 22:31
Reputacja: 25
Imię: Krzysztof
Samochód: Cruze1,4 Sw LTZ+2012
Silnik: 1,4 T +chip 163 km
LPG: KME Skay Max
Lokalizacja: SO
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: kjas9 » 20 sty 2024, o 20:57

To mój trzeci samochód z gazem,pierwsza była skoda faworit i gaz po 1,32 i zbiornik 30l netto,robiłem średnio 210w porywach 230km.Drugi byl lacetti ,tutaj bylo lepiej przy takim samym zbiorniku,bo średnio wychodzilo ok250 km .Teraz mam 50 i przejeżdżam od 390 do 420 max .Ponieważ nie mam lekkiej nogi to średnia oscyluje w okolicy 400.Moje trasy to miasto i co 2 wekeend 300 w obie strony 94 ką na Krakow prawie takim samym tempem więc myślę ze nie jest żle.Przez rok po zakupie Cruza jeżdzilem na pb wg kompa średnie spalanie zawsze mi wychodziło 8,1-8,6 faktycznie po przeliczeniu z tankowań 9-9,5.Czyli na pełnym zbiorniku pb 55l przejeżdze ok 500km zostaje rezerwa ,a na gazie 400.
Ja nigdy dokładnie nie analizowałem danych bo różnica w cenie pom .gazem a pb jest zawsze na plus dla tego pierwszego.
-Tutaj ważne dla chętnego na gaz co by póżniej nie wyklinał.
Dobry warsztat warto poczekać - jest pewność instalacji ,doradztwo i czasami przedłużona gwarancja w promocji (moja KME 5 lat gw )
-silnik -ja póżniej wybierałem zawsze z hydrauliczną regulacją luzów jak ktoś nie ma to tak jak w skodzie faworit mierzy szczelinomierzem luzy i to trzeba pilnować.
Podsumowanie- gaz nadal jest najlepszą alternatywą na dzień dzisiejszy dla nie zamożnego Kowalskiego
bo hybrydy z drugiego obiegu są wyeksploatowane (jeżdziły przewaznie na taryfie) a elektryki to łoooo panie
Lacetti 1,6 sx zmienione w cdx 2011-2019

Awatar użytkownika
MrFabulous
Specjalista
Posty: 489
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:59
Reputacja: 14
Imię: Conradus
Samochód: Malibu | Orlando
Silnik: LE9 | A14NET
LPG: BRC SQ32 | BRC SQ32
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: MrFabulous » 20 sty 2024, o 21:33

VectorV7 pisze:
19 sty 2024, o 21:53
W Malibu też siedzi DENSO?

No Twój wynik w Malibu 11.32 l LPG przyjemnie się patrzy.. 🙃😄
Aktualnie w obu samochodach irydowe NGK.

Styl jazdy kierowcy określiłbym jako "relaksacyjny", to i wynik spalania przyjemny. :)
Malibu:
Obrazek
Orlando:
Obrazek

VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 21 sty 2024, o 01:53

kjas9 pisze:
20 sty 2024, o 20:57
To mój trzeci samochód z gazem,pierwsza była skoda faworit i gaz po 1,32 i zbiornik 30l netto,robiłem średnio 210w porywach 230km.Drugi byl lacetti ,tutaj bylo lepiej przy takim samym zbiorniku,bo średnio wychodzilo ok250 km .Teraz mam 50 i przejeżdżam od 390 do 420 max .Ponieważ nie mam lekkiej nogi to średnia oscyluje w okolicy 400.Moje trasy to miasto i co 2 wekeend 300 w obie strony 94 ką na Krakow prawie takim samym tempem więc myślę ze nie jest żle.Przez rok po zakupie Cruza jeżdzilem na pb wg kompa średnie spalanie zawsze mi wychodziło 8,1-8,6 faktycznie po przeliczeniu z tankowań 9-9,5.Czyli na pełnym zbiorniku pb 55l przejeżdze ok 500km zostaje rezerwa ,a na gazie 400.
Ja nigdy dokładnie nie analizowałem danych bo różnica w cenie pom .gazem a pb jest zawsze na plus dla tego pierwszego.
-Tutaj ważne dla chętnego na gaz co by póżniej nie wyklinał.
Dobry warsztat warto poczekać - jest pewność instalacji ,doradztwo i czasami przedłużona gwarancja w promocji (moja KME 5 lat gw )
-silnik -ja póżniej wybierałem zawsze z hydrauliczną regulacją luzów jak ktoś nie ma to tak jak w skodzie faworit mierzy szczelinomierzem luzy i to trzeba pilnować.
Podsumowanie- gaz nadal jest najlepszą alternatywą na dzień dzisiejszy dla nie zamożnego Kowalskiego
bo hybrydy z drugiego obiegu są wyeksploatowane (jeżdziły przewaznie na taryfie) a elektryki to łoooo panie
Tak masz rację..
Znalazłem warsztat , który zakłada kilkanaście lat LPG i myślę, że można im zaufać, a tego tak jak piszesz też dają gwarancję na 5 lat.. 😊

Jeszcze jak jest z "dźwiękiem" silnika na gazie? Głośniejszy,klekoczący?

Możliwe, że przeciągu miesiąca - dwóch będę zakładać..
Bo tak patrzę obserwuje i jeżdżąc tylko w koło "komina" w 1,5 miesiąca mam najechane 2000km .. 😊
Także myślę, że ta instalacja może szybko się zwrócić..




Patrząc na Twoje spalanie w Malibu, uznałem to za wyzwanie..
20240120_224514.jpg
Jechaliśmy dzisiaj na narty trasa w dwie strony ok. 110km zresetowałem sobie spalanie średnie i takie udało mi się zrobić 12l/100km tylko że względu na warunki drogowe.. To jest zadowolające spalanie..😀

Awatar użytkownika
MrFabulous
Specjalista
Posty: 489
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:59
Reputacja: 14
Imię: Conradus
Samochód: Malibu | Orlando
Silnik: LE9 | A14NET
LPG: BRC SQ32 | BRC SQ32
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: MrFabulous » 22 sty 2024, o 19:47

Jedyne co będzie wydawać dźwięki to wtryskiwacze, ale na pewno nie będą na tyle głośne żeby przeszkadzać. :D

https://gazeo.pl/lpg/kalkulator-lpg-gazu.html
Polecam sobie zrobić symulację, żeby utwierdzić się w przekonaniu o słuszności decyzji o montażu.
Malibu:
Obrazek
Orlando:
Obrazek

Awatar użytkownika
bubu1769
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 5 wrz 2018, o 16:40
Reputacja: 346
Imię: Bartłomiej
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.4 101KM
Inny samochód: Orlando 1.4T, Meriva A 1.8
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: bubu1769 » 22 sty 2024, o 22:26

Co do dźwięku wtryskiwaczy to zależy od zamontowanego modelu.
Miałem kiedyś w Vectrze listwę Matrix, co prawda trochę ona kosztuje ale daje możliwość precyzyjnej regulacji dawki i jest bardzo cicha.

VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 22 sty 2024, o 23:38

MrFabulous pisze:
22 sty 2024, o 19:47
Jedyne co będzie wydawać dźwięki to wtryskiwacze, ale na pewno nie będą na tyle głośne żeby przeszkadzać. :D

https://gazeo.pl/lpg/kalkulator-lpg-gazu.html
Polecam sobie zrobić symulację, żeby utwierdzić się w przekonaniu o słuszności decyzji o montażu.
Dzięki za link wpisałem dane zobaczymy co mi wyskoczy.. 😊



ooo.. To bardzo cenna informacja ponieważ nawet bym nie pomyślał , że to zależy od zamontowanego modelu..
Wolałbym by kultura pracy silnika została zachowana na podobnym poziomie.. 😊

milyjarek
Profesjonalista
Posty: 833
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 09:45
Reputacja: 5
Imię: Jarosław
Samochód: Epica , Malibu LTZ
Silnik: 2.0 Diesel , 150KM
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: milyjarek » 30 sty 2024, o 23:47

Ja w Evandzie miałem zbiornik 80L, może do Malibu też taki zmieścisz. Jak w Gdańsku nie mają to mogę zapytać u siebie.

VectorV7
Świeżak
Posty: 44
Rejestracja: 14 paź 2023, o 01:20
Reputacja: 0
Imię: Damian
Samochód: Malibu
Silnik: 2.4 167KM
LPG: LOVATO SMART II
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Instalacja LPG - stosunek spalania benzyny do LPG...

Post autor: VectorV7 » 1 lut 2024, o 00:27

Noo.. Taki ten wielki zbiornik..
Do Malibu aż taki raczej nie wejdzie chce mieć w miejscu Koła zapasowego i może być delikatnie wyniesiona podłoga w górę..
Mówią, że max butla będzie miała koło 55l.
Montuje instalacje gdzieś za ok. 2-3 tygodnie..
Dostałem też radę, że jak to robię to lepiej mieć cewki i świece nowe i tak raczej zrobię, żeby był komplet.. 😊

ODPOWIEDZ

Wróć do „Malibu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości