Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Tutaj dyskutujemy o Chevrolet Evanda
ODPOWIEDZ
kryst16
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 26 lut 2020, o 19:55
Reputacja: 0
Imię: Krystian
Samochód: Evanda
Silnik: T20SED
LPG: TAK stag 4
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: kryst16 » 27 lip 2021, o 07:43

Witam.

W ostatnich dniach dokonałem wymiany maglownicy w Evandzie. Miałem wyciek z górnego uszczelniacza (tam gdzie wchodzi wałek od kierownicy) oraz z prawego drążka.
Chciałbym się podzielić kilkoma informacjami gdyż sam ich wcześniej szukałem i nie wiele znalazłem.

W samochodzie miałem maglownice z czujnikiem elektrycznym do progresywnej zmiany siły wspomagania w zależności od prędkości. (2004 rok).
Zakupiłem maglownice od Epicy z 2009 roku (używaną) bez czujnika, oczywiście pasuje bez problemów.

Niektórzy twierdzili że da się maglownice wyjąć na bok, otóż niestety nie da się, być może po odkręceniu drążków wyjdzie w górę lub w dół, ale u mnie ktoś mega mocno dokręcił drążki i nie dało się ich łatwo wykręcić.
Niestety musiałem zdjąć tylną część sanek silnika (tą która trzyma wahacze.)
Sama maglownica trzyma się na 4 śrubach oraz na przewodach i wałku do kierownicy który zabezpieczony jest jedną śrubą. Bardzo łatwo ją odkręcić, trzeba również odkręcić jeden przewód od wspomagania. (Drugi od chłodnicy oleju można odpiąć od spodu na opasce).
Zdjęcie sanek to trochę męczenia się ze śrubami ale popuścić rurką i kluczem udarowym pójdą.
Najlepiej zdemontować również przednią część wydechu tak żeby sanki nam na niego nie spadły.



Przy okazji wymiany maglownicy polecam wymienić gumy stabilizatora ze względu na super dostęp.

Oczywiście po montażu maglownicy z Epicy bez czujnika świeci nam błąd SSPS ale samochód prowadzi się znacznie lepiej, układ kierowniczy działa bardziej bezpośrednio i pewniej. (Moim zdaniem, biorąc pod uwagę że na poprzednim maglu nie miałem luzów).
Jakby ktoś miał jakieś pytania proszę pytać.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: Kraviec » 28 lip 2021, o 00:04

Ja też uważam, że ten magiel z czujnikiem ma za dużą siłę wspomagania i prowadzenie przy większych prędkościach jest mało precyzyjne (na pewno lepsze było w Lanosie i Nubirze). Pytanie tylko czy wersja bez czujnika ma taką samą pompę? I jak to się sprawuje przy manewrach parkingowych? Niby mógłbym w Epice odpiąć czujnik i sprawdzić ale nie wiem w jakiej pozycji zostanie ten zaworek, prawdopodobnie u mnie to nie zadziała prawidłowo.

kryst16
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 26 lut 2020, o 19:55
Reputacja: 0
Imię: Krystian
Samochód: Evanda
Silnik: T20SED
LPG: TAK stag 4
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: kryst16 » 29 lip 2021, o 17:45

W sumie nie wiem czy ma taką samą pompę, nie sprawdzałem. Jednak myślę że tak, wydaje mi się że ten czujnik to zwykły elektrozawór który otwiera się i zamyka zmieniając natężenie przepływu przez maglownice (ale może się mylę).

Na parkingu trochę mi brakuje tego czujnika, kierownica pracuje ciężej czuć opór, ale nie jest tak że to męczy spokojnie można kręcić jedną ręką. (Myślę, że to też kwestia przyzwyczajenia bo z czujnikiem jeździłem ponad rok, a bez na maglownicy od Epicy jeżdżę dopiero około dwa tygodnie.

Dla mnie też ta kierownica w Evandzie pracuje zbyt lekko, teraz czuje pewniejsze prowadzenie przy 60-80-100km/h.
Szkoda że nie rozwiązali tego tak jak fiat z funkcją CITY włącza się kiedy chce i można to wyłączyć, bo myślę, że jakoś cudownie to nie działa i przy wyższych prędkościach wspomagania nadal jest zbyt lekkie powodując gorsze prowadzenie.
Jak się przyjadę po jakiejś szybszej trasie to zdam relację jak jest lepiej.


PS. Tak poza tematem ile Ci spala Epica 2.0 LPG? Za jakiś czas chciałbym kupić właśnie Epicę.

Awatar użytkownika
Arbi
Wymiatacz
Posty: 1097
Rejestracja: 14 kwie 2019, o 21:51
Reputacja: 33
Imię: Albert
Samochód: Epica
Silnik: 2.5 24V, 156KM, benz.+LPG
LPG: Vialle LPE-7 (LPi)
Lokalizacja: Skulsk
Kontakt:

Re: Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: Arbi » 29 lip 2021, o 19:25

Wtrącę się do rozmowy. Ja mam 2.5 (nie wiem czy też takie bierzesz pod uwagę) w automacie z LPG i spalanie mam do 12l zazwyczaj w okolicach 11. Trasy raczej poza miastem, większość na krótkich odcinkach. Spalanie rzeczywiste, bo max po kilkudziesięciu sekundach jestem już na LPG.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: Kraviec » 29 lip 2021, o 21:59

kryst16 pisze:
29 lip 2021, o 17:45
PS. Tak poza tematem ile Ci spala Epica 2.0 LPG? Za jakiś czas chciałbym kupić właśnie Epicę.
Przy mojej ciężkiej nodze spala średnio 12litrów ale codziennie jazda autostradą z prędkościami 140-160 i jakieś delikatne korki w Warszawie.
W lato jak cały czas na klimie to pół litra więcej, ale nigdy przez 7 lat nie przekroczyłem 13 litrów.
Turlając się po drogach krajowych i wojewódzkich 70-100km/h udało się zejść do 8 albo 8,5. Nie pali to jakoś dużo, przy spokojnej jeździe można zejść nisko, na autostradzie jest za krótka piątka lub brak szóstki i spalanie leci szybko w górę.

kryst16
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 26 lut 2020, o 19:55
Reputacja: 0
Imię: Krystian
Samochód: Evanda
Silnik: T20SED
LPG: TAK stag 4
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Maglownica z Epicy do Evandy. Kilka informacji.

Post autor: kryst16 » 30 lip 2021, o 07:47

O to super. Myślałem że więcej.
Tak będę brał pod uwagę 2.00 lub 2.5 litra, oczywiście plus LPG.

Mi Evanda teraz spala 10,5-12 litrów więc bardzo podobnie. (Poza miastem, lub lekko mieszane trasy).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Evanda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości