Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
ODPOWIEDZ
olokos
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 3 lis 2019, o 01:21
Reputacja: 1
Imię: olokos
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4
Lokalizacja: WY
Kontakt:

Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: olokos » 3 cze 2021, o 19:58

Siemanko,

Otwieranie/zamykanie za pomocą pilota działa bezbłędnie zawsze, czasem tylko rygiel coś pochrobocze ale zostaje zamknięte.

Problem jest taki, że wszystkie zamki w drzwiach są sterowane za pomocą rygla w drzwiach kierowcy.

Z jakiegoś powodu jak się go pociągnie do góry, to aby otworzyć drzwi trzeba pociągnąć na maks w górę i w pozycji na górze poruszać delikatnie góra dół.

Aby zamknąć drzwi z kolei nie wystarczy samo pchnięcie rygla w drzwiach w dół. Po tym jak jest on w pozycji na dole (zamknięte) trzeba jeszcze chociaż raz go puknąć w dół.

Został wpsikany WD-40, ale nic to nie zmieniło.

Widziałem, że wiele lat temu ktoś inny też miał ten problem, tylko że jemu nie działało w ogóle, u mnie działa po swojemu, a nie tak jak powinno.

Czy mógłby ktoś z Was proszę powiedzieć mi czy da się rozebrać ten zamek i naprawić to ustrojstwo?

Nawet jeżeli się da, to co dokładnie musiałbym wymienić (i gdzie kupić?) aby rozwiązać ten problem?

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23774
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 249
Imię: Krzysztof
Samochód: Hyundai Tucson
Silnik: 1.6T 150KM
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: etac » 3 cze 2021, o 20:10

siłownik do wymiany, albo kable w drzwiach są pęknięte.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

olokos
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 3 lis 2019, o 01:21
Reputacja: 1
Imię: olokos
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4
Lokalizacja: WY
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: olokos » 3 cze 2021, o 21:41

Wiesz może gdzie mogę dostać siłownik?
Nie do końca wiem czy są jakoś zintegrowane z zamkiem, a na allegro też nie bardzo mogę znaleźć.

Kable w drzwiach są raczej zdrowe stawiałbym na mechanizm, ale nie wiem jaki mechanizm dokładnie należy wymienić :(

chrobot
Specjalista
Posty: 387
Rejestracja: 5 gru 2014, o 22:06
Reputacja: 33
Imię: jan
Samochód: lacetti
Silnik:
Lokalizacja: słupsk
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: chrobot » 4 cze 2021, o 00:04

objawy wskazują na styki w włączniku . kołek w drzwiach to tylko mechaniczne przedłużenie ramienia włącznika.

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 589
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 31
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: chocisz » 4 cze 2021, o 08:19

W drzwiach nie ma siłownika, musisz kupić zamek na allegro są używki, a wcześniej sprawdzić może się coś poluzowało

Awatar użytkownika
tdon
Zasłużony dla forum
Posty: 2669
Rejestracja: 2 sty 2014, o 11:56
Reputacja: 55
Imię: Tomek
Samochód: Hyundai i20 BC3
Silnik: 1,2 16V 84KM
LPG: BRC SQ32 DualJet
Inny samochód: Był Aveo T300 LT+
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: tdon » 4 cze 2021, o 13:53

Olokos pisze" Otwieranie/zamykanie za pomocą pilota działa bezbłędnie zawsze", zatem zapewne ma jednak siłownik w drzwiach. Albo jest to siłownik typu "slave" plus oddzielna krańcówka do sterowania pozostałymi siłownikami, która nie zawsze przenosi, albo jest to siłownik typu "master" ze zintegrowaną krańcówką, która nie zawsze przenosi. Sugeruję jednak zajrzeć do wnętrza drzwi. Nie jest to skomplikowane, a da jasny obraz sytuacji. Skoro jednak z pilota działa prawidłowo, to może faktycznie coś się tylko poluzowało w układzie zamka.

Awatar użytkownika
MIDO
Wymiatacz
Posty: 1258
Rejestracja: 5 sty 2014, o 14:38
Reputacja: 25
Imię: Miłosz
Samochód: Aveo T300 LTZ
Silnik: 1,4 74kW
LPG: BRC SQ32 Alba
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: MIDO » 4 cze 2021, o 15:54

U mnie ostatnio przestała działać oryginalna krańcówka w drzwiach kierowcy a ponieważ w lata temu dokładany był tam master do sterowania pozostałymi drzwiami - nie działało zamykanie żadnych. Po krótkiej analizie okazało się że zakładając z tdon`em mastera wykorzystaliśmy sygnał z fabrycznej krańcówki (tej która teraz przestała działać). Po przepięciu przewodów na krańcówkę z mastera - wszystko wróciło do normy.
Nowa odma dobra na wszystko!!!

Awatar użytkownika
M 52
Świeżak
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2013, o 22:05
Reputacja: 0
Imię: Maciek
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: M 52 » 12 cze 2021, o 20:07

Mam prawie to samo. U mnie z pilota bez problemu, za to cypek w drzwiach otwiera pozostałe drzwi, ale nie zamyka. I po otwarciu przez chwilę słychac dźwięk, jakby ponownie zamek chciał się otworzyć. Ponoć to jakiś moduł zamka. Jak to wygląda i gdzie to kupić? Lacetti kombi 1,6 z 2006.

olokos
Świeżak
Posty: 33
Rejestracja: 3 lis 2019, o 01:21
Reputacja: 1
Imię: olokos
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4
Lokalizacja: WY
Kontakt:

Re: Szalejący rygiel w drzwiach zamka centralnego

Post autor: olokos » 15 lip 2023, o 12:43

chrobot pisze:
4 cze 2021, o 00:04
objawy wskazują na styki w włączniku . kołek w drzwiach to tylko mechaniczne przedłużenie ramienia włącznika.
Kilka lat temu się za to zabrałem i faktycznie - powód rygla, który po odblokowaniu samochodu z pilota ciągle próbuje iść do góry, chociaż jest już otwarty wynika z blaszki, która jest wewnątrz drzwi od strony kierowcy.
Dokładnie jak wspomniałeś, rygiel drzwi kierowcy jest jedynie przedłużką, która wewnątrz drzwi dochodzi do takiej blaszki stykowej, która mówi reszcie samochodu w jakiej pozycji jest rygiel w drzwiach.

Sam siłownik jest w porządku, otwiera i zamyka wszystkie drzwi, z pilota i z rygla, ale przez wytartą/brudną blaszkę kontaktową od strony kierowcy - (szczególnie kiedy są upały, w zimę prawie nie występuje problem) - rygiel kierowcy wysyła jakby sygnał "podnieść wszystkie rygle siłownikami", a przez co jest efekt szalejącego rygla.

Ktoś kojarzy może czy ta blaszka kontaktowa od rygla drzwi kierowcy znajduje się faktycznie w zamku?
https://allegro.pl/oferta/zamek-lewy-pr ... 3961410919

Nie do końca pamiętam już, ale wydaje mi się że ta blaszka jest zintegrowana z zamkiem?

Nr części zamka:
OE 96272638

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Elektryka / Elektronika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości