Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 12 sty 2022, o 11:38

Dostałem dzisiaj konkretną odpowiedz, wszędzie informują o łatwym wydobyciu kodu immobilizera ze sterownika, tymczasem tutaj chodzi o wręcz degradacje płytki, ale jeżeli chodzi o koszty naprawy takiego sterownika, to tak jak mówiłem wcześniej jest to suma max 250zł :ok:

cyt:
"w takim sterowniku możemy sprawdzić połączenia pomiędzy wtyczką a porcelaną (płytą).
Przegranie pamięci immo jest możliwe ale lepszym rozwiązaniem jest wyłączenie blokady rozruchowej i wykluczenie tym samym związanego z nią problemu. Proces przegrywania immo wiąże się z wylutowaniem w obu modułach pamięci eeprom z porcelany co zawsze jest ryzykowne.
Koszt diagnozy to 50zł. Wyłączenie blokady 250zł. Sterowniki można dostarczyć osobiście lub wysłać"

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 14 sty 2022, o 11:05

Może komuś przyda się serwis, który na odległość zajmie się naprawą naszej elektroniki, umieszczę go w odpowiednim dziale viewtopic.php?f=38&t=12115 :ok:

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 25 sty 2022, o 18:36

No dobra zrobiłem na próbę sterownik w w/w firmie i o dziwo nawet działa. Należy tylko odpiąć wtyczkę od czytnika immobilizera, tego pod kierownicą i można jeździć. Jest to podobno ważne, bo po 1 nie odpali, po 2 zablokujemy sterownik na amen.
W celu weryfikacji diagnostycznej należy jeszcze zrobić zworkę na dwóch stykach w odpiętej wtyczce, ale to już szczegół no i zabezpieczyć ją tak żeby następny właściciel nie zrobił sobie kuku…., także ładnie sobie te spece zarabiają po 2kzł, można to jak widać zrobić dużo taniej.

Trochę sobie potestuje ten sterowniczek i będzie na sprzedaż jak komu nawali immobilizer, tanio nie będzie :robi_focha:

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 7 kwie 2022, o 19:31

Na starym sterowniku jeździłem, było ok do dzisiaj i znowu po odpaleniu nie miał wolnych obrotów, tym razem pod domem także podpiąłem go pod kompa no i dziwne wskazania, tak jakby silnik pracował na pełnym gazie, a nawet nie był włączony, na czerwono zaznaczyłem nieprawidłowe odczyty:
- Kąt wyprzedzenia zapłonu 6.5 (powinno być -0,5)
- Obciążenie silnika 100% (?)
- Przepływ powietrza 1 ( na niepracujący silniku)
- Sygnał sondy DK2
- Pracujące wtryski

Po odpaleniu i podtrzymania pedałem gazu pracy silnika po chwili wolne obroty wracają i śmierdzi paliwem, także proszę specjalistę o diagnozę, który czujnik nawala :D)
Załączniki
brak obrotów.jpg

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23829
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Hyundai Tucson
Silnik: 1.6T 150KM
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: etac » 7 kwie 2022, o 19:59

strasznie niskie napięcie, masz dobrze masy podpięte?
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 7 kwie 2022, o 21:14

Tak pokazuje, po odpaleniu ponad 14V, akumulator 12,7V, sprawdzałem przejścia do silnika masy , to prawie bez strat.
Jeszcze czujnik spalania stukowego pokazał no ale jak dał taki kąt wyprzedzenia, to chyba nie ma się co dziwić.

Dodano po 33 minutach 35 sekundach:
Założę jeszcze raz nowy sterownik i pojeżdżę na nim do bólu, żeby choć to wykluczyć, bo rzeczywiście ta awaria zawsze jest na ciepłym silniku, a piszą, że wtedy właśnie się ujawniają awarie sterowników.
Załączniki
brak obrotów2.jpg

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: Sebastian » 7 kwie 2022, o 22:10

Próbowałeś adaptacji przepustnicy ? 11% na jałowym to sporo...
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 7 kwie 2022, o 23:37

Te silniki 1.8 tak mają, chińszczyzna pokazuje 11%, ale fizycznie jest zamknięta, może chodzi oto, że jest ustawiona pod kątem :ok:

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 8 kwie 2022, o 13:35

Dzisiaj po nocy aku miał 12,3V, łapiąc masę na obudowie sterownika nie zmienił wartości, pod zapłonem spadło na 12,05V, a w zapalniczce było 11,9V z tym, że awaria występuje na ciepłym silniku, a wtedy napięcie jest wyższe, także akumulator chyba można wykluczyć.
Wymieniłem sterownik na drugi, pojeżdżę teraz na nim w takim razie, żeby to definitywnie wykluczyć

Awatar użytkownika
zzzz
Wymiatacz
Posty: 1579
Rejestracja: 3 gru 2013, o 17:50
Reputacja: 32
Imię: Zbyszek
Samochód: Cruze HB LT+
Silnik: 1.8
LPG: BRC
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: zzzz » 8 kwie 2022, o 13:54

Zmierz napięcie podczas rozruchu!

markus444
Stały bywalec
Posty: 273
Rejestracja: 20 sty 2018, o 07:18
Reputacja: 7
Imię: Maciej
Samochód: Lacetti CDX
Silnik: 1,8 121KM f18d3 aut. Zf4hp16
LPG: BRC SQ32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: markus444 » 7 maja 2022, o 20:13

Witam.
Nie doczytałem czy kolega sprawdził kolektor wydechowy. W tym silniku to częsta przypadłość. Jak kolektor wydechowy jest pęknięty to są takie objawy jak u kolegi. Ja na próbę swój zakleiłem klejem.
Silnik zaczął rowno pracować i odzyskał moc.

strowger
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2014, o 23:36
Reputacja: 1
Imię: Robert
Samochód: Nubira
Silnik: F18D3
LPG: BRC SQ24
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: strowger » 1 lut 2023, o 19:03

Odkopuję swój własny post - minęły ponad 2 lata od problemów z gaśnięciem, w pewnym momencie przestało się tak dziać i tak jest do dziś. Cud albo samonaprawa. Nie wiem. Ja nic nie robiłem.

krzych1b
Fachman
Posty: 3059
Rejestracja: 28 lis 2017, o 19:24
Reputacja: 41
Imię: Krzysztof
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: krzych1b » 4 lut 2023, o 08:59

U mnie kolektor miał pęknięcie na środku , ok. 1,5mm i nic się nie działo . Kiedyś pisałem na temat wtyczek do MAP-a i poduszek . To są cieniutkie szpileczki. Jak podmieniłeś komputer i jest OK. , to wina leży w starym , bo wewnątrz kompa , są mizerne połączenia i do tego cyna ecologiczna .
VIN >KL1NF35BJ6K335315

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 4 lut 2023, o 11:20

U mnie był problem z gaśnięciem na biegu jałowym i nieodpalaniem na ciepłym. O ile przez ten rok nie zgasł mi jeszcze, to akurat teraz w porze zimowej 2x już nie chciał odpalić, zazwyczaj jak podjadę na chwile do sklepu po zakupy, ale wystarczy depnąć mu po pedale gazu i zaczyna terkotać. Wymiana sterownika nic nie dała i jest to na tyle sporadyczne, że nie idzie się tym zajmować. Może jakbym był kurierem, albo taksówkarzem i często bym go musiał wył/zał, to bym miał z tym problem, a tak to :robi_focha: muszę jeszcze się pomęczyć zanim uzbieram na elektryka :/

Dodano po 17 minutach 50 sekundach:
chocisz pisze:
7 kwie 2022, o 19:31
Na starym sterowniku jeździłem, było ok do dzisiaj i znowu po odpaleniu nie miał wolnych obrotów, tym razem pod domem także podpiąłem go pod kompa no i dziwne wskazania, tak jakby silnik pracował na pełnym gazie, a nawet nie był włączony, na czerwono zaznaczyłem nieprawidłowe odczyty:
- Kąt wyprzedzenia zapłonu 6.5 (powinno być -0,5)
- Obciążenie silnika 100% (?)
- Przepływ powietrza 1 ( na niepracujący silniku)
- Sygnał sondy DK2
- Pracujące wtryski

Po odpaleniu i podtrzymania pedałem gazu pracy silnika po chwili wolne obroty wracają i śmierdzi paliwem, także proszę specjalistę o diagnozę, który czujnik nawala :D)
hmmm.... teraz tak patrzę na ten mój post sprzed roku i sygnał z drugiej sondy, to może właśnie ona się zawiesza i podaje zły odczyt z tego to wszystko, ale to znowu gdybanie...

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 12 lut 2024, o 17:44

Eksploatacja bolida znacznie się pogorszyła, przygasanie obrotów stało się nieznośne, już nawet na zimnym silniku brak obrotów, dlatego wybebeszyłem zawór PCV co pomogło, mam teraz 800obr/min :lol:. Przy okazji dzisiaj podłączyłem kompa i jakiś armagedon błąd P2601 sonda D2 stoi na poziomie 0,196 (B), detonacje i przejście z mieszanki bogatej na słabą cały cas o dziwo zużycie paliwa wzrosło mi tylko o 0,2l/100km, zwalałem to na E10 :roll: Temperatura katalizatora z 650 stC wzrosła do 710 stC no i podczas jazdy szczerze mówiąc żadnych nieprzyjemnych wrażeń.
Chyba zacznę od wymiany tej sondy2
Załączniki
p2610.jpg

lukaslacetti
Profesjonalista
Posty: 726
Rejestracja: 2 lut 2017, o 10:46
Reputacja: 22
Imię: Łukasz
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.6 109KM
LPG: Stag 300 Premium
Lokalizacja: Wo
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: lukaslacetti » 13 lut 2024, o 08:14

Zaworka PCV nie wyrzucaj kup nowy i zamontuj jest ważny
Sprawdz wyprzedzenie zapłonu na wolnych ma byc w okolicach
Plus 6 do 13
Wartosci na minus oznaczają ze cos jest z rozrzadem (przeskoczył)

Przepustnica do czyszczenia i adaptacji takie wartosci sa nieakceptowane pracuje juz na skraju swojej regulacji wolnych obrotów dlatego mozesz miec z tym problemy

Pierwsza i Druga sonda na zapłonie ma wskazywac 0.45v

Obciążenie silnika wazne aby podczas pracy bylo prawidlowo wskazywane no boeg jałowy ok. 15-25%

Map sensor 0.30-0.35 bez obciążenia światłami itd

Sonda 1 ma falować 0.2-0.8
Sonda 2 na rozgrzanym ma wskazywać 0.6-0.8

Przepustnica nie wiem skad ta teoria ze chinskie tak wskazują ale ecu nie wie ze chinskie tak mają ma mu sie zgadzać parametr otwarcia
Do 5 % na jalowym to byl chyba maks wg manuala powyzej zaczynają się cyrki z samochodem .
To wszystko na biegu jałowym co pozywej napisalem

Najpierw zamontuj nowy zaworek pcv i wyczysc i zaadaptuj przepustnice na samym zaplonie pozniej dalej bedziemy tracic czas na rozwiazanie zagadki.

Najpierw drutowanie samochodu czujnikami z allegro za drobne pozniej ciagnięcie wątku na 100 stron ze samochód nie jezdzi
Nie mowie że wy tak robcie ale wiekszosć
Pozniej kupujecie od takiego auto i rozwiazujecie problemy i nie wiadomo co jest problemem

krzych1b
Fachman
Posty: 3059
Rejestracja: 28 lis 2017, o 19:24
Reputacja: 41
Imię: Krzysztof
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: krzych1b » 13 lut 2024, o 11:57

Nie wszystkie czujniki z alldrogo to jest szajs. Założyłem kilkanaście miesięcy temu MAP-a ( NTY ) i niedawno dosłownie rozpadł mi się w rękach jak go wyjmowałem , (tzn dekielek wisiał na przewodzikah ) , złożyłem do kupy i wskazania do tej pory ma prawidłowe. Ale jak sam piszesz , wszystko należy robić z głową i przy tym znać prawidłowe logi z pracy silnika ( gdzieś są nawet na forum). Dość dawno był temat- " Problem Trzech Mas ". Napisany taki elaborat na forum ,że auto szarpie i faluje , że o jejku . A ja się zaudałem w poszukiwaniach -gdzie u mnie są wszystkie masy ( i dzęki kolegom z forum) odnalazłem wszystkie w moim bolidzie , zakonserwowałem i do tej pory nie mam żadnych problemów.

P.S. Jeśli mogę poprosić kolegów o link do logów , z prawidłowej pracy silnika F18D3 , to byłbym niezmiernie wdzięczny.
VIN >KL1NF35BJ6K335315

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 13 lut 2024, o 17:06

lukaslacetti pisze:
13 lut 2024, o 08:14
Zaworka PCV nie wyrzucaj kup nowy i zamontuj jest ważny
Sprawdz wyprzedzenie zapłonu na wolnych ma byc w okolicach
Plus 6 do 13
Wartosci na minus oznaczają ze cos jest z rozrzadem (przeskoczył)

Przepustnica nie wiem skad ta teoria ze chinskie tak wskazują ale ecu nie wie ze chinskie tak mają ma mu sie zgadzać parametr otwarcia
Do 5 % na jalowym to byl chyba maks wg manuala powyzej zaczynają się cyrki z samochodem .
To wszystko na biegu jałowym co pozywej napisalem
To nie dotyczy silnika 1.8, przepustnica wskazuje 11%, a prawidłowa praca silnika wyprzedzenie zapłonu w okolicach 0,.... 6,5 to wskazuje podczas awarii
W załączniku dane parametrów 3 pierwsze prawidłowa praca.... z prawej strony brak wolnych obrotów i nie odpala, zaznaczam, że silnik nie pracuje, a wskazuje obciążenie silnika 100%
Wszystko zresetowane, wtyczki przeczyszczone, zaworek orginalny... na razie jest dobrze, ale to kwestia czasu jak się rozreguluje, zawsze po restarcie jest ok
Jeszcze pytanie, czy sonda może sie zawieszać :ocochodzi:
Załączniki
parametry pracy.xlsx
(770.52 KiB) Pobrany 12 razy

jacala
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2023, o 21:09
Reputacja: 0
Imię: Jacek
Samochód: lacetti
Silnik: 1.8
Lokalizacja: Zory
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: jacala » 16 kwie 2024, o 21:42

Miałem podobny proble losowego gaśnięcia silnika. Ostatnio zauważyłem że mam drobne wycieki oleju pod pokrywą zaworów. Olej dostawał się również do gniazd świec. Po wymianie uszczelki narazie mam spokój z gaśnięciem silnika

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 16 kwie 2024, o 22:21

Od ostatniego postu mam spokój, zazwyczaj się to dzieje w okresie jesienno-zimowym, może problem z czujnikiem temperatury, albo akumulator niewydajny, bo podczas rozruchu napięcie spada do 9V i to może być przyczyna zawieszania sterownika. Zamontowałem też stary silniczek krokowiec, a chiński wywaliłem i obserwuje dalej :roll:

chrobot
Specjalista
Posty: 389
Rejestracja: 5 gru 2014, o 22:06
Reputacja: 33
Imię: jan
Samochód: lacetti
Silnik:
Lokalizacja: słupsk
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chrobot » 17 kwie 2024, o 19:57

masz lpg ?

Awatar użytkownika
chocisz
Profesjonalista
Posty: 595
Rejestracja: 17 gru 2019, o 19:13
Reputacja: 32
Imię: wojtas
Samochód: Lacetti
Silnik: F18D3
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: chocisz » 17 kwie 2024, o 20:23

niet :piwo:

krzych1b
Fachman
Posty: 3059
Rejestracja: 28 lis 2017, o 19:24
Reputacja: 41
Imię: Krzysztof
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Nubira 1.8 F18D3 gaśnie losowo.

Post autor: krzych1b » 17 kwie 2024, o 22:11

No i mnie coś dopadło z tym gaśnięciem . Odpalam na Pb , przejadę kawałek , aż się załączy lpg , zgaszę auto i ...za moment nie mogę odpalić . A jak odpalę i jadę , to zaraz gaśnie jak tylko zdejmę nogę z gazu . Czyżby LPG zalewało ? Program TECH-A nic nie pokazuje? Co sprawdzić ?
VIN >KL1NF35BJ6K335315

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Elektryka / Elektronika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości