Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Stuka, puka, kapie, cieknie...
Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 10 cze 2018, o 23:26

Hej, wczoraj jechałem w ogromnej ulewie, potem autko stało kilka godzin na dworze (Strzelce Opolskie, wody do 1/3 kół). Po kilku godzinach chciałem uruchomić samochód i nie dało rady. Kręci jak głupi, pompę słychać i... nic. Odłączyłem akumulator, próbuję od nowa, nic. Odpaliłem więc ,,awaryjne" odpalanie z LPG (fabryczny PRINS) i odpalił od dotknięcia kluczyka. Po przełączeniu na benzynę gaśnie w try miga, nawet po rozgrzaniu i rozpędzeniu pojazdu.
W domu sprawdziłem:

1. pompę paliwa (mogła buczeć a nie podawać paliwa, albo podawać je ze zbyt małym ciśnieniem) - ale to nie ona, wali jak poparzona benzyną że nie można było tego skumulować w zbiorniczku do którego włożyłem wężyk. Wężyk odłączony tuż przed listwą wtryskiwaczy więc nic po drodze nie jest zatkane.
2. bezpieczniki i przekaźniki (przekaźniki sprawdziłem łopatologicznie, czyli pozamieniałem te o tych samych parametrach ze sobą - to nie to, wszystko cacy
3. wyczytałem że winna może być instalacja LPG, coś tam może mieszać w kompie (ponoć, nie wiem, aż tak się na tej magii nie znam), wywaliłem więc dwa bezpieczniki instalacji, tak, że instalacja przestała dla samochodu istnieć. Nic.
4. listwa wtrysków dość mocno schowana, więc dzisiaj już tego nie potrafiłem ogarnąć, zwłaszcza że Niedzielna praca się w g... obraca, ale sprawdziłem czy dochodzi do niej napięcie. Po przekręceniu kluczyka prąd jest w kostce do momentu wyłączenia zapłonu + trochę dłużej. Podczas tego ,,trochę dłużej" słychać delikatny, subtelny piskliwy dźwięk z okolic kolektora/przepustnicy/listwy wtryskiwaczy.
5. sprawdziłem jaką iskrę mają świece, kiedyś byłem świadkiem jak świece były wystarczająco mocne dla LPG (nie wiem dlaczego, może przez to że wyższe oktanowo), a dla PB iskra była niewystarczająca, ale wydaje mi się że jest OK, zresztą teoria dość mocno naciągana bo na LPG chodzi jak ważka...

Bardzo prosze o pomoc. Zachowanie najbardziej pasowałoby do walniętej pompy, bo samochód nawet nie próbuje zapalić, chociażby na jeden cylinder, nic, tylko rozrusznik kręci, ale ta daje naprawdę mocno po garach.

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 11 cze 2018, o 07:47

Z tego co piszesz, to tylko nie sprawdziłeś wtrysków. Na mój gust to one, ale głowy nie dam sobie odciąć. Jeżeli Możesz to wyciągnij listę wtryskową, podłącz zasilanie podłącz przewód benzynowy. Niech ktoś przekręcić Tobie kluczy na rozruch i sprawdzaj czy wtryski puszczają paliwo.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 11:33

Masz rację, wtrysków nie sprawdzałem. Ale teraz tak, raczej mało prawdopodobne żeby wszystkie siadły na raz, czy jak padłby jeden, auto nie odpalałoby w ogóle? Chociaż na te 3 gary?

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 11 cze 2018, o 13:20

Odpali na trzy. Raczej coś z zasilaniem, albo z masą

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 16:03

Gdzie znajdę od tego masę? Zasilanie - paliwo dochodzi do listy wtryskowej
Zasilanie prądem - na kostce wtryskiwaczy jest prąd po przekręceniu kluczyka

Już mi brakuje pomysłów, zastanawiałem się nawet jakie byłyby objawy gdyby padł mi komputer? No bo LPG ma swój, ale raczej gdyby komp samochodu nie działał to i lpg by nie dało rady uciągnąc. Chyba.

Dodano po 30 minutach 55 sekundach:
Coś mam, a mianowicie jakąś luźną wtyczkę obok kompa. Na moje oko wygląda jak kostka masy. Jeśli nie to tak czy siak wygląda na kostkę która raczej wypięta być nie powinna. Ktoś wie gdzie to ma być wpięte, bo nigdzie nic nie widzę.

Jeśli to nie to jest winne, ma być odpięte, to jeszcze jedna teoria. Wiem że w samochodach grupy PSA (Citroen Peugeot) było coś takiego jak wstrząsowy wyłącznik napięcia. W starszych modelach wystarczyło walnąc auto w błotnik i już nie można było odpalić, tylko z tego co kojarzę wtedy nie było w ogóle napięcia, a u mnie wszędzie prąd jest. Chyba że tu czegoś takiego nie ma, albo jest ale odcina tylko możliwość odpalenia auta?

https://ibb.co/bHfdtT
https://ibb.co/mQmjYT

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 11 cze 2018, o 18:29

Trochę się pogubiłem. Jakie masz teraz objawy?
Jeżeli wtyczka była gdzieś podłączona to nie dalej niż wystarczy przewodu.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 19:04

Aktualnie objawy są następujące:

Na LPG da radę odpalić, ale auto, wiadomo, na zimno nie lubi LPG więc chodzi słabo, traci obroty, by nie zgasł muszę wciskać pedał gazu. Nie wiem czy to wina LPG na zimno, ale świeci się podczas takiego działania CHECK ENGINE
Po wymianie przewodów zapłonowych i świec na nowe auto odpaliło na 2 sek na pb po czym zgasło, drugi raz nie można go odpalić.
Pompa podaje paliwo.

Ale coś mnie oświeciło i na 99,9% to będzie to.

Immobilizer. Wszystko by pasowało. Niestety nie wiem jak to się naprawia? Wymienia się moduł przy stacyjce, komp samochodu i zestaw kluczyków? Jeśli tak to chyba jedyny zestaw na allegro 599zł, i taka trochę naprawa w ciemno :/

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Sebastian » 11 cze 2018, o 19:09

Ta kostka(a w zasadzie konektorem) ZTCP ma być niepodłączony.

Do kazdwgo wtryskiwacza idą 3 przewody?

Podjedź gdzieś i podłącz auto pod kompa - jak to wina immobilisera to powinien być zapisany błąd.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1921
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 47
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: papieju » 11 cze 2018, o 19:34

Ale bez immo nawet na LPG by nie zapalił więc to raczej nie to. Przecież żeby sekwencja pracowała musi pracować układ elektroniczny auta, więc immo odcina zapłon definitywnie tu i tu. W sekwencji wygląda to tak, że sygnały do wtrysków PB idą przez ECU gazu, bo wcinasz się w ori wiązkę wtrysków PB. Ja bym odpiął kompa od gazu od wiązki, zrobił w wiązce zworki i zobaczył czy wtedy odpali na PB. Jaki masz gaz? Trzeba poszukać w instrukcji które piny należy zewrzeć, jak nie ma to polecam http://lpg-forum.pl/, podpowiedzą co i jak dokładnie. Bo możliwe że jak stała to gdzieś w wiązkę od butli do ecu gazu dostała się woda i zrobiła zwarcie.

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 19:45

Instalacja LPG jest fabryczna, PRINS. Wyciągałem bezpieczniki LPG, tak że była ona wyłączona, nadal nie dało rady odpalić na PB. Jutro będę miał dostęp do ELM327 i VAG KKL, Chyba coś powinny wykryć?

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: wszim » 11 cze 2018, o 21:20

A tam fabryczna. Nie było takich. Papieju dobrze kieruje. Wtryski benzynowe odcina centralka LPG. Ma to robić tylko wtedy gdy zostaje podawane paliwo LPG na wtryski gazowe. Więc szukałbym usterki w centralce LPG. Może to ona została zalana. Albo z jakiegoś powodu trwale odcięła wtryskiwacze NoPB albo cały czas steruje wtryski gazu i auto nie pali bo zalane dwoma paliwami na raz.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 21:37

Odpaliłem auto na LPG, podczas gdy silnik pracował przełączyłem go na benzynę (by wyłączyć dopływ świeżego paliwa (gazu), po czym oczywiście zdechł, no bo na pb nie działa. Po zgaśnięciu całkowicie odłączyłem instalację LPG, oba bezpieczniki które instalacja posiada, oraz kostkę komputera LPG. Nie ma więc opcji by instalacja coś ,,mieszała" a i pozostałości jakiegoś paliwa w układzie nie ma(nie jest zalany), bo gdyby było to auto by nie gasło. Instalacja jest fabryczna, wbite w kartę pojazdu, taka sama data jak data produkcji. Nie ma też opcji by po unieruchomieniu instalacji gazowej, czynność ta uniemożliwiłaby pracę samochodu na LPG, bo gdy samochód miał awarię tej instalacji, była całkowicie odłączona a samochód działał prawidłowo.

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 11 cze 2018, o 21:48

Instalacja LPG, by poprawnie działała, musi odciąć wtryski paliwa, uruchamiając jednocześnie wtryski LPG. Kiedy wtryski Pb nie są załączone., bo np: instalacja elektryczna wtrysków jest niesprawna (czytaj nie ma przejścia elektrycznego), bo przekaźnik się skleił. Silnik na na Pb nie będzie działał. A na LPG będzie.

Wyciągając bezpieczniki nie odłączasz całkowicie instalacji LPG. Jeżeli masz sekwencje, to niektóre instalacje mają możliwość włączanie pojedyńczych wtrysków Pb/LPG. Można tak sprawdzić, który wtrysk nie działa. Ale u ciebie raczej nie chodzą wszystkie.


Ostatnio zmieniony 11 cze 2018, o 21:48 przez Bunioopl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: wszim » 11 cze 2018, o 21:48

Chev67
No to nie wiem jak z tą fabrycznością jest. W instalacjach mi znanych "fabrycznych" w chevi, fabryczność jest tylko marketingiem a instalację montuje się w ASO przy sprzedaży samochodu. Demontaż ze złącz takiej centralki LPG powoduje, że auto nie zapali na NoPB bo przewody sterujące wtryski NoPB są odcięte. Papieju pisał o konieczności mostkowania ich. Na tym polega instalacja LPG do samochodu, że tnie się przewody sterowania wtryskiwaczami NoPB i przeprowadza przez centralkę LPG. To ona jest wtedy pośrednikiem i decyduje które wtryskiwacze mają pracować. Jak zdemontujesz to masz przerwy na podłączeniach wtrysków.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 11 cze 2018, o 22:35

Czy wtedy wtryskiwacze dostawałyby napięcie po przekręceniu kluczyka? Dlaczego tak obstawiana jest opcja awarii LPG, a odrzucana awaria immo? Jutro będę diagnozował. No chyba że to komp siadł i się nie połącze.

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: wszim » 11 cze 2018, o 22:41

Zasilanie dochodzi bo jest wspólne ale wtryski sterowane są indywidualnie sygnałem poziomu masy.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 11 cze 2018, o 22:42

Jak by był uszkodzony IMO, to wcale byś nie odpalił. I nie czepiam się kompa, bo on też dziaża. Przecież steruje instalacją LPG. Jedyne czego ja bym się czepił to połączeniem wtrysków LPG i Pb.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Regulus
Zasłużony dla forum
Posty: 4580
Rejestracja: 22 mar 2014, o 20:51
Reputacja: 25
Imię: Andrzej
Samochód: Cruze, Spark
Silnik: 1.8, F18D4, 104 kW
LPG: TAK
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Regulus » 11 cze 2018, o 22:43

Immo zazwyczaj powoduje odcięcie zapłonu (brak iskry), więc na lpg też by nie palił.

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1921
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 47
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: papieju » 11 cze 2018, o 22:48

Bo pali na gazie, więc immo nie odcina zapłonu. Odłączenie bezpieczników LPG nic nie da, bo dalej masz prąd na wtryski PB idący przez ecu gazu. Jedyną możliwością wyeliminowania czy nie jest winna centralka lpg jest odłączenie jej od wiązki i zrobienie w jej wtyczce zworek, które przekierują napięcie do wtrysków PB. Miałem tak w swoim LPGTech jak padła centralka i była w serwisie, wtedy właśnie w jej wtyku miałem zworki i jazda na PB była możliwa. W instrukcji serwisowej powinno być rozpisane co trzeba połączyć żeby zadziałało na benzynie z odpiętym fizycznie od wiązki kompem gazu. Dlatego poleciłem forum gazowe, bo tam Ci powiedzą co dokładnie trzeba zrobić jak podasz jaką masz instalację. Na gazie działa, więc immo zostaw. A ten czek na gazie to jaki? Nie masz nawet eml327 żeby odczytać? Bo to wiele powie, możliwe że to jest właśnie przyczyna typu brak napięcia tu i tu ;)

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
Chev67 pisze:
11 cze 2018, o 21:37
kostkę komputera LPG
I w tej kostce robi się zworki które przekierują prąd na wtryski PB. Z całkowicie odłączonym kompem a bez zworek nie ma opcji zapalić auta na żadnym paliwie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Sebastian » 12 cze 2018, o 11:53

Ocena zapłon = odcina iskrę.
To nie diesel bez iskry nie odpali (nawet na gazie :D ).
Też jestem za teorią, że silnik nie dostaje paliwa.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 12 cze 2018, o 20:28

Spróbuję zrobić zworkę, choć teraz mam mieszane uczucia co może być winne... Ani ELM327 ani VAG KKL nie umie połączyć się z moim samochodem. Programy których uzywałem:

pcmscan
scantool
deltascan
vcds
wOBD
scanmaster
chevrolet explorer troche spolszczona wersja
i niezliczona liczba aplikacji na androida (mam elm327 na bluetooth i osobny na USB, do tego VIAKEN VAG KKL.

Dodano po 37 minutach 10 sekundach:
https://ibb.co/ksP6hy jedyny program który zrobił cokolwiek. Programy i interfejsy działają, bo w Peugeot Bipperze wykasowałem błędy...

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1921
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 47
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: papieju » 13 cze 2018, o 00:03

To może po prostu komputer klęka, elm327 na miękko powinien błędy silnika wskazać

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Chev67 » 13 cze 2018, o 00:43

Najgorsze to że nie mam pomysłu jak określić czy komp winny czy coś innego... Jutro będę ogarniał LPG na odpowiednim forum, dodatkowo odepnę kostkę LPG w drugim samochodzie, zobaczę czy tak samo się będzie zachowywało.

Bunioopl
Fachman
Posty: 4993
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:57
Reputacja: 35
Imię: Mariusz
Samochód: Orlando 1.8 LPG LT+
Silnik: 1.8 2HO, 141KM Pb
LPG: BRC SQ24 Genius 1500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: Bunioopl » 13 cze 2018, o 07:31

Kompa raczej masz sprawnego, bo przecież steruje wtryskami LPG.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.

Post autor: wszim » 13 cze 2018, o 08:02

Zgadzam się z Mariuszem. Komputer ECM musi być sprawny skoro silnik pracuje na LPG.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości