Nie działają spryskiwacze.

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
ODPOWIEDZ
Solarisbus
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2024, o 21:23
Reputacja: 0
Imię: Jan
Samochód: Spark LT
Silnik: 1.0
Inny samochód: BMW K100RS
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Nie działają spryskiwacze.

Post autor: Solarisbus » 29 mar 2024, o 09:35

Problem dotyczy Chevi Spark z końcówki 2010 r. z silnikem 1.0, wersja LS.
Tak jak w temacie, nie działa przedni i tylny spryskiwacz. Po sprawdzeniu punktów o których piszecie we wcześniejszych postach wiem, że:
1. Płyn jest
2. Bezpieczniki 1 i 6 nad lewą nogą kierowcy - sprawne
3. Pompka (pompki) sprawne. Podają płyn, tylko słyszalna różnica w dźwięku pomiędzy przodem, a tyłem. Sprawdziłem to podając bezpośrednio napięcie na kostkę 9-pinową, w którą wpięta jest manetka wycieraczek.
4. Po wymianie manetki na używaną, bez zmian. T.zn. wycieraczki pracują normalnie w trzech trybach, natomiast próba uruchomienia spryskiwacza z manetki, nie wywołuje jego zadziałania, ani nie wzbudza pracy wycieraczki.

Czy w układzie jest jakiś przekaźnik,(sterownik) który steruje pracą wycieraczek? W rozpisce bezpieczników nie widzę takowego. Może jakieś inne podpowiedzi, które pomogły by rozwiązać problem.
Pozdrowienia z Kołobrzegu.

dzida
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 18 maja 2019, o 15:39
Reputacja: 1
Imię: Rafał
Samochód: Spark LT
Silnik: 1,2
Lokalizacja: Podlaskie
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: dzida » 29 mar 2024, o 10:10

Co znaczy że pompki podają płyn? Czy odłączyles rurki w którymkolwiek miejscu żeby zobaczyć dokąd płyn dolatuje a w którym miejscu już nie leci?
Bo to że pompka bzyczy o niczym nie świadczy.

Odłącz rurki przy zbiorniku. Jeżeli leci płyn to podłącz z powrotem i idź po kolei po rurkach i na każdym elemencie innym niż rurka sprawdzaj czy płyn tam dolatuje.

Ale zacznij może od przetkania dysz spryskiwaczy szpilką (nie igłą !!!)

Wysłane z mojego RMX3393 przy użyciu Tapatalka


Solarisbus
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2024, o 21:23
Reputacja: 0
Imię: Jan
Samochód: Spark LT
Silnik: 1.0
Inny samochód: BMW K100RS
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: Solarisbus » 29 mar 2024, o 11:21

Pompki podają płyn na szyby, ale tylko wtedy gdy w gnieździe 9-pinowym połączę na krótko + 12V z pinem idącym do pompki. Gdy w gniazdo 9-pinowe wepnę manetkę prawą to działa tylko wycieraczka przednia.
Pozdrowienia z Kołobrzegu.

dzida
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 18 maja 2019, o 15:39
Reputacja: 1
Imię: Rafał
Samochód: Spark LT
Silnik: 1,2
Lokalizacja: Podlaskie
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: dzida » 29 mar 2024, o 11:52

Miałem z klimą taki przypadek że styki bezpiecznika nie kontaktowały dobrze. Po wyjęciu bezpiecznika i podaniu plusa klima ruszała, ale z bezpiecznikiem już nie.
Wyjmij bezpiecznik 6 i podaj plus na styk bezpiecznika i zobacz czy ruszy jak powinno. U mnie trzeba było dogiac styki w gnieździe bezpiecznika. Jeżeli nie pomoże to sprawdź czy w kostce wycieraczek wszystkie wsuwki dobrze stykają.

Wysłane z mojego RMX3393 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 29 mar 2024, o 12:42 przez bubu1769, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto cytat.

Solarisbus
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2024, o 21:23
Reputacja: 0
Imię: Jan
Samochód: Spark LT
Silnik: 1.0
Inny samochód: BMW K100RS
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: Solarisbus » 30 mar 2024, o 19:07

Ilość uszkodzeń w układzie wycieraczek (nie działa tylny i przedni spryskiwacz przy sterowaniu manetką, przy bezpośrednim podaniu plusa na pompki w kostce pod kierownicą, spryskiwacze działają, ale wycieraczki się nie ruszają) wskazuje na usterkę jakiegoś układu sterującego. Powinno być coś co powoduje zmianę prędkości pracy wycieraczek, coś co powoduje kilkukrotne zadziałanie wycieraczek po załączeniu pompki spryskiwacza. Kiedyś w czasach analogowych tę rolę pełnił przekaźnik wycieraczek.Czyżby w 2010 roku Chevrolet wprowadził jakiś cyfrowy moduł komfortu, który by realizował tę funkcję?
Pozdrowienia z Kołobrzegu.

Solarisbus
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2024, o 21:23
Reputacja: 0
Imię: Jan
Samochód: Spark LT
Silnik: 1.0
Inny samochód: BMW K100RS
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: Solarisbus » 23 kwie 2024, o 21:16

dzida pisze:
29 mar 2024, o 11:52

Wyjmij bezpiecznik 6 i podaj plus na styk bezpiecznika i zobacz czy ruszy jak powinno. U mnie trzeba było dogiąc styki w gnieździe bezpiecznika.
Bingo, okazało się, że winne było gniazdo bezpiecznika 6. Sprawdzałem je kilkukrotnie multimetrem i zawsze było 12V na obu stykach bezpiecznika. Okazało się, że dopiero przy większym obciążeniu styków, przepływ prądu zanikał. Drobna korekta styków gniazda bezpiecznika załatwiła problem.
Pozdrowienia z Kołobrzegu.

dzida
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 18 maja 2019, o 15:39
Reputacja: 1
Imię: Rafał
Samochód: Spark LT
Silnik: 1,2
Lokalizacja: Podlaskie
Kontakt:

Re: Nie działają spryskiwacze.

Post autor: dzida » 24 kwie 2024, o 16:29

Proszę bardzo.
Brawo ja

Wysłane z mojego RMX3393 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2024, o 19:46 przez etac, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto zapis CYTUJ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Spark Elektryka / Elektronika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość