Błąd P0301 proszę o pomoc

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
pakom
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2017, o 08:32
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Spark
Silnik:
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: pakom » 8 gru 2017, o 09:09

Witam
jestem nowy na forum, ale SPARKiem jeżdżę już przeszło 2lata i jestem bardzo zadowolony
Mam wersje z silnikiem 1.2 z zamontowanym LPG (nic nie wiem o instalacji bo montowała go pani od której go kupował a Ona nic o intalacji nie widziała). Samochód super jeździł
Od miesiąca zaczał pojawiać się problem (pierwszy odkad użytkuje auto).
Każdy mechanik rozkłada ręce, w zasadzie idzie na łatwize i mówi "silnik do remontu" może foumowicze mnie natkną jakimś pomysłem i uniknę tego...
Po kolei...
Zaświeciła się i ciągle świeci, kontrolna CHECK ENGINE, auto wyraźnie straciło moc, ale tylko do czasu gdy się zagrzeje. Rozgrzany silnik pracuje OK, zimny nie może jechać wiecej niz 60-70km.
problem jest identyczny na gazie i benzynie

Diagnostyka komputerowa pokazuje błąd P0301 Błąd cylinder1 wypadanie zapłonów
Świece wymieniałem 10000km temu, teraz kupiłem nowe przewody i wymieniając je podmieniłem świece z 1 na 2.
wykasowałem błąd, rano po uruchomieni silnika i przejechaniu na benzynie ok1km kontrolka znów się zaświciła.
Diagnostyka wykazuje ten sam błąd.
Zamieniłem wyjścia przewodów z cewki 1 z 4, kasowanie błędu i znów to samo - Diagnostyka następnego dnia błąd P0301.
jest coś jeszcze co mogę zrobić czy już naprewdę tylko rozbieranie silnika i szukanie winy w1 cylindrze
Bede wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Paweł

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23824
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 254
Imię: Krzysztof
Samochód: Hyundai Tucson
Silnik: 1.6T 150KM
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: etac » 8 gru 2017, o 09:15

Sprawdź kompresje i luzy zaworowe.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: wszim » 8 gru 2017, o 13:27

:tak: Luz zaworowy do sprawdzenia i to szybko. Być może już wyjarało przylgnie, a może jeszcze nie i da się sytuację uratować.
http://forum.chevroletteampoland.com/vi ... ead#unread
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

pakom
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2017, o 08:32
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Spark
Silnik:
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: pakom » 8 gru 2017, o 17:53

Dziękuje za odpowiedzi.
Widzę, że wszyscy obstawiają jednak silnik
sorry, jestem laik nie rozumiem jednego "wyjarało przylgnie" co to znaczy?
w poniedzialek wizyta w serwisie, mam nadzieje ze nie bedzie najgorzej.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym. czy zamiana kabli na wyjsciu z cewki (4z1) eliminuje w 100% awarie cewki?
Przez zamiana i po diagnoza komp. P0301...

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: wszim » 8 gru 2017, o 20:37

Silnik, który posiadasz nie posiada hydraulicznej regulacji luzu zaworowego oraz nie jest przystosowany do spalania LPG. Regulacja luzu zaworowego odbywa się w sposób mechaniczny poprzez wymianę popychaczy zaworowych tzw szklanek. W warunkach spalania benzyny do ok 150 tys nie jest wymagana regulacja luzu, natomiast spalanie LPG powoduje w głowicy nieprzystosowanej do LPG zdecydowane przyspieszenie kasacji luzu (zmniejszania się). Prawidłowy luz zaworowy jest bardzo ważnym czynnikiem pracy silnika, jego wykasowanie grozi tzw podparciem, czyli brakiem domykania zaworów. To w dalszej konsekwencji powoduje szybkie wypalenie (wyjaranie)przylgni zaworowych gniazda i samego zaworu, spadek kompresji i konieczność remontu głowicy. W silnikach bez hydroregulacji z "miękką głowicą" można stosować LPG ale trzeba w dość krótkich okresach eksploatacji (co 30tys, przy czym pierwsza kontrola i regulacja przed założeniem LPG) dokonywać kontroli luzu zaworowego i ewentualnie go regenerować. Brak tej świadomości często prowadzi do uszkodzenia gniazd zaworowych i kosztowną konieczność poważnej naprawy głowicy oraz poczucie, że gaz to ZŁO.
Objawy, które opisałeś oraz LPG na pokładzie sugerują problem zaworowy, dlatego sugestia by dokonać szybkiego zweryfikowaniu luzu , to czynność w miarę prosta i niedroga. Przedstawiona przez ciebie sytuacja wygląda, że raczej nie jest to problem zapłonowy i cewki. Zapłon gubić może skutkiem braku kompresji.
Podaj przebieg do momentu zalożenia LPG oraz przebieg po tym fakcie.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

pakom
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2017, o 08:32
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Spark
Silnik:
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: pakom » 8 gru 2017, o 21:01

Dzięki WIELKIE za szybką i dokładna odpowiedz.
cóż, wygląda że wszystko jest już jasne, a ja wyszedłem na niedouczonego użytkownika. Zupełnie nie miałem świadomości wymagań o których piszesz. Moj mechanik wymieniał mi oleje, płyny, filtry, świece i inne rzeczy ale o obowiązku regulacji luzów zaworowych nie wspomniał. Chyba teraz za to zapłace...
Na LPG ja zrobiłem 50k, a ile poprzedni właściciel....:(
A tak z ciekawości- jakie mogą być koszty naprawy, samych czesci bo robocizna to pewnie róznie od miejsca?

Awatar użytkownika
Regulus
Zasłużony dla forum
Posty: 4580
Rejestracja: 22 mar 2014, o 20:51
Reputacja: 25
Imię: Andrzej
Samochód: Cruze, Spark
Silnik: 1.8, F18D4, 104 kW
LPG: TAK
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: Regulus » 8 gru 2017, o 21:51

Nie od rzeczy będzie zapytać, czy masz świadomość, że instalacja lpg powinna co roku przejść przegląd (ew. regulację) w warsztacie lpg?

pakom
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2017, o 08:32
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Spark
Silnik:
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Błąd P0301 proszę o pomoc

Post autor: pakom » 8 gru 2017, o 22:37

oczywiście...
wszystko było ok. Wymieniono regularnie filtry i wykonywano przegląd.
Na czym dokładnie polegał nie wiem, ale zawsze słyszałem "wszystko w najlepszym porządku"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Spark Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość