Problem z odpaleniem silnika

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 2 lis 2016, o 20:02

Witam,

od tygodnia jestem właścicielem cruza 1.6 113km, rocznik 2009, sprowadzony z Włoch. Samochód ma fabryczną instalację gazową brc.

Przedwczoraj miałem problem z odpaleniem silnika. Auto odpaliło bez problemu, pochodziło około 3-5 sekund i zgasło. Później odpaliłem i było ok, ale ze względu na to, że zauważyłem plamę która pojawiła się pod samochodem, zawróciłem i zgasiłem silnik. Okazało się, że pękł mi przewód od płynu chłodniczego zaraz przy mocowaniu. Razem z sąsiadem mechanikiem obciąłem końcówkę i zamontowałem przewód, uzupełniłem płyn. Silnik zaraz po powrocie a przed naprawą i zdiagnozowaniem pękniętego przewodu nie chciał odpalić. Kręcił, ale nie chciał odpalić. Natomiast po naprawie (około 30 minut przerwy) odpalił bez problemu. Później tego samego dnia, też nie było problemu z odpaleniem i pracą silnika.

Dziś rano (dwa dni po poprzednim problemie) samochód odpalił bez problemu. Jechałem następnie samochodem ok. 20 min., później godzina przerwy od jazdy i uruchomienie znów bez problemu. Dojechałem do pracy i po około 7h przerwy odpaliłem samochód. Odpalił normalnie, na dotyk, żadnych dziwnych dźwięków i po 3 sekundach zgasł. Odpaliłem znowu i kolejny raz zgasł. Dalej nie chciał odpalić. Silnik kręcił, ale nie chciał odpalić. Spróbowałem parę razy - bezskutecznie. Następnie odczekałem 30-40 minut i spróbowałem znowu. Silnik po chwili kręcenia odpalił. Obroty zafalowały, ale po chwili było ok (być może było słychać bardzo ciche stuki w silniku, nie jestem pewien). Po dojechaniu do domu silnik nie miał problemu z odpaleniem na ciepłym silniku i generalnie podczas jazdy żadnych dziwnych oznak nie wykazywał. Słuchałem pracy silnika na otwartej masce, ale silnik pracował normalnie. Żadna kontrolka podczas jazdy mi nie wyskoczyła.

Nie ukrywam, że jestem laikiem w kwestii mechaniki. Co może być przyczyną takiej pracy? Dodam, że przez pierwsze dni jazdy, samochód sprawował się bez problemu. Cruza posiadam od tygodnia, zrobiłem nim paręset km, na piątek mam zaplanowaną wizytę u gazownika z przeglądem i wymianą filtrów, a w sobotę wizytę u mechanika i wymianę wszystkich płynów i filtrów. Samochód był przed zakupem sprawdzany w aso i żadnych błędów komputer nie pokazał.

Dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23826
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Hyundai Tucson
Silnik: 1.6T 150KM
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: etac » 2 lis 2016, o 20:08

Bez podłączenia pod dobrego kompa będzie gdybanie.

Tak czy inaczej sprawdziłbym wszystkie wtyczki i kable, a szczególnie wtyczkę na cewce zapłonowej. Posprawdzał bym poprzez wyjecie włożenie wszystkich przekaźników pod maska.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
Avatar
Fachman
Posty: 2463
Rejestracja: 9 sie 2013, o 08:08
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: brak
Silnik:
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Avatar » 2 lis 2016, o 20:31

Jaki przebieg ma samochód?

senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 2 lis 2016, o 20:46

Około 137 tys.

Awatar użytkownika
Avatar
Fachman
Posty: 2463
Rejestracja: 9 sie 2013, o 08:08
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: brak
Silnik:
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Avatar » 3 lis 2016, o 07:26

Ten klekot rano to może być KZFR, tym się nie przejmuj, jeżeli pojawia się natychmiast po rozruchu przez 1-2 sekundy. Wszystkie benzyny z takim przebiegiem to mają.
Dopowiedz jeszcze, silnik kreci rozrusznikiem cały czas jak trzymasz kluczyk w pozycji zapłonu czy wykonuje 1 lub 2 obroty i przestaje po czym ponownie musisz przekrecic kluczyk w stronę zapłonu?

senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 3 lis 2016, o 07:37

Silnik kręci cały czas jak trzymam zapłon.

Dziś rano samochód odpalił bez problemu. Może uda mi się dziś do mechanika go oddać, zobaczymy co powie.

Awatar użytkownika
Avatar
Fachman
Posty: 2463
Rejestracja: 9 sie 2013, o 08:08
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: brak
Silnik:
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Avatar » 3 lis 2016, o 08:07

jak nie próbuje nawet łapać to pewnie coś z napięciem na cewke, samą cewką lub świecami albo dawkowaniem paliwa za bardzo innej opcji nie ma

magnus99

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: magnus99 » 3 lis 2016, o 18:49

Objawy dla benzyniaka, czujnik położenia wału. Czujnik Halla.

magnus99

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: magnus99 » 3 lis 2016, o 19:09

Nie chciał bym Cie dołować ale czy sądzisz że makaroniarz zakłada gaz żeby jeździć niespełna 20 tkm ? Jak jeździłem do Berlina po samochód dla siebie to zdarzyło się że za ten sam model i rocznik płaciłem o 100% więcej za auto "bay deutsch" niż za auto pochodzenia włoskiego od turków. Gdybym kupował na handel na pewno kupił bym od turka.

senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 3 lis 2016, o 19:09

Dziś niestety nie udało się zabrać samochodu do mechanika. Odpalałem go trzy razy - rano i wieczorem bez problemu, w środku dnia trochę musiałem pokręcić ze dwie - trzy sekundy, zanim odpalił.

Rozmawiałem z gazownikiem i być może jest to tak, że podczas rozruchu silnik dostaje gaz i z tego powodu nie odpala. Jutro to sprawdzę, bo mam umówioną wizytę.

Edit: magnus99 - zawsze istnieje takie ryzyko. Włoch nim jeżdził do końca 2015 r. Miał książkę serwisową i fv z wpisanym przebiegiem, natomiast z historii gwarancyjnej GM wynika, że w 2012 miał ponad 55 tys przejechane i zgadzało się to książką serwisową. Nie wiem jak jest na pewno, ale w aso trzy osoby godzinę go oglądali i powiedzieli, że patrząc na stan techniczny samochodu, to przebieg wygląda na autentyczny. Mam przebieg wpisany na fv, więc jeżeli coś innego wyjdzie to skorzystam z moich praw na drodze sądowej.

Awatar użytkownika
Avatar
Fachman
Posty: 2463
Rejestracja: 9 sie 2013, o 08:08
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: brak
Silnik:
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Avatar » 3 lis 2016, o 21:17

senyan a próbowałeś zakręcać LPG na butli?
Bo może faktycznie leje Ci LPG, wtedy są takie cyrki.
Zawsze w takich sytuacjach podstawa to odcięcie LPG żeby wykluczyć jego ingerencję w problemy z rozruchem.
Zakręcenie zaworu to temat na 2 minuty.

senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 3 lis 2016, o 22:56

Nie, jeszcze nie próbowałem. O ile dobrze kojarzę to ten zawór jest na butli, trzeba tylko odkręcić pokrywę (butlę mam w miejscu koła zapasowego) ?

pool80
Wymiatacz
Posty: 1630
Rejestracja: 22 sie 2014, o 16:07
Reputacja: 24
Imię: Ryszard
Samochód: Cruze LT
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM,
LPG: BRC SQ24.11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: pool80 » 3 lis 2016, o 22:59

tak na butli. potem wypal resztę lpg z układu i jeździj kilka dni na benzynie i obserwuj.

senyan
Aktywny
Posty: 68
Rejestracja: 27 paź 2016, o 19:09
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze 1.6 LS
Silnik:
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: senyan » 6 lis 2016, o 13:27

Byłem w piątek u gazownika (innego, niż z tym z którym rozmawiałem przez telefon) i ten również stwierdził, że gaz się dostaje do silnika podczas zapłonu. Konieczna była regeneracja reduktora i jak do tej pory problem nie występuje. Tak więc, mam nadzieję, że problem rozwiązany.

Korzystając z okazji mam jeszcze szybkie pytanie: jaki mam rozstaw śrub w swoim chevrolecie? 5x105?

pool80
Wymiatacz
Posty: 1630
Rejestracja: 22 sie 2014, o 16:07
Reputacja: 24
Imię: Ryszard
Samochód: Cruze LT
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM,
LPG: BRC SQ24.11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: pool80 » 6 lis 2016, o 13:38

Tak

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Posty: 3471
Rejestracja: 30 sty 2017, o 21:02
Reputacja: 18
Imię: Przemysław
Samochód: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Inny samochód: Opel Astra H 1.9 CDTI
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Przemek » 27 wrz 2021, o 17:05

Witam po 2 latach bezawaryjnej jazdy Cruze zaczął świrować ☹️problem z odpaleniem występujący od dnia wczorajszego świece wymienione w tym roku , akumulator 2 lata temu zresztą sprawdziłem jest ok , błędów żadnych nie ma . Samochód raz odpala a raz kręci rozrusznikiem ale nie może zaskoczyć , wyczyściłem klemy ale nie bardzo wiem gdzie jest sam rozrusznik by sprawdzić jakość kabli☹️

LS_plus
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 22 wrz 2016, o 12:41
Reputacja: 0
Imię: Staszek
Samochód: CRUZE LS+ 1.8 Pb
Silnik: 1.8 (2H0) benz. + LPG
LPG: BRC SEQUENT 24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: LS_plus » 28 wrz 2021, o 15:52

Świrowanie, po wyeliminowaniu innych przyczyn, może być spowodowane skorodowaniem styków przy komputerze (jeżeli dostała się woda/ciecz chłodnicza np.: z jakiegoś przewodu/złącza pociętego na potrzeby instalacji gazowej). Odpiąć wtyczkę komputera zobaczyć czy nie ma śladów korozji lub wilgoci.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Posty: 3471
Rejestracja: 30 sty 2017, o 21:02
Reputacja: 18
Imię: Przemysław
Samochód: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Inny samochód: Opel Astra H 1.9 CDTI
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Problem z odpaleniem silnika

Post autor: Przemek » 28 wrz 2021, o 20:04

Nie wiem która to wtyczka ale wczoraj zrobiłem reset odpinając Aku, przeczyściłemm klemy, zlikwidowałem mod z dolotem....i.póki co jest ok...zobaczę.jak będzie w następnych dniach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Cruze Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości