Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Oeva520
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2022, o 16:06
Reputacja: 0
Imię: Oskar
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.2 82km benzyna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: Oeva520 » 9 gru 2022, o 16:42

Witam Szanowne grono miłośników chevroletów.

Na wstępie chciałbym napisać, że zacząłem ogarniać auto mojej partnerki z którą zszedłem się jakiś czas temu.

Podstawowe rzeczy porobiłem (filtry, olej, świece miska olejowa była również do wymiany, trochę żarówek i inne duperele), ale mam większy problem ze stukami z tylu jak i z przodu zawieszenia.

Przeczytałem na forum chyba wszystkie tematy o stukach, i o tym, żeby wymienić na mocowania amortyzatorów z Corsy D itp. Choć te mocowanie z Corsy D było jak pamiętam z tematu do T300.

Nie mniej, z przodu ustaliłem, że padł prawy łącznik stabilizatora, wymienię odrazu obydwa. Więc to mam jako tako ogarnięte, ale z tylu trochę trudniej.

Nagrałem dwa filmy jeden spod lewego, drugi spod prawego mocowania belki. Słuchać stuki, czasem bardziej pełne a czasem głuche jak padający amor, czasem słychać skrzypienie lub pisk na dołkach, dźwięki te są dosyć głośne, przy uderzaniu i puszczaniu szybko pedału gazu słychać z tylu głównie takie popiskiwanie jakby gumą o metal - czy dobrze rozumuję, że to tuleje belki są zużyte i do wymiany? Jak podnosiłem auto żeby sprawdzić łączniki stabilizatora to tylne prawe koło patrząc na bagażnik było górą przechylone do auta a dołem od auta czyli skoszone w pionie.

Filmiki nazwałem „wahacz” trochę sie spieszyłem, chodzi mi aktualnie wyłącznie o tylną belkę.

Te skrzypienie to chyba sprężyny bo poruszałem autem pchając od boku czyli prawe tylne nadkole.

Lewa tuleja https://m.youtube.com/shorts/OXbCv7twlEI
Prawa tuleja https://m.youtube.com/watch?v=n9FYXHG29 ... e=youtu.be

Dźwięki są również podobne do padających amortyzatorów (ostatnio wymieniałem w swojej corolli tył i dźwięk był podobny). Auto ma 12 lat 110 000km przebiegu a z tyłu amorki chyba fabryka - wstawię zdjęcie.

Teraz chciałbym wrzucić zestaw zawieszenia od sachs’a
Poduszki sachs 802 400
Amorki Sachs 315 525
Osłony i odbojniki sachs 900 064

Pytam bo nie wiem dosyć dokładne śledztwo przeprowadziłem, nie chciałbym wtopy, że wymienię amory a tu się okaże, że tuleje martwe i trzeba znowu babrać, proszę o rady w miarę możliwości.
Mam nadzieję, że wszystko opisałem czytelnie, starałem podać się jak najwięcej danych ;)
Załączniki
Owy amortyzator
Owy amortyzator

Awatar użytkownika
MIDO
Wymiatacz
Posty: 1258
Rejestracja: 5 sty 2014, o 14:38
Reputacja: 25
Imię: Miłosz
Samochód: Aveo T300 LTZ
Silnik: 1,4 74kW
LPG: BRC SQ32 Alba
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: MIDO » 9 gru 2022, o 17:58

Filmy "są prywatne", nie mogę otworzyć. Wymieniałem tuleje belki. Mocno stykały i skrzeczały na wybojach
Nowa odma dobra na wszystko!!!

Oeva520
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2022, o 16:06
Reputacja: 0
Imię: Oskar
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.2 82km benzyna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: Oeva520 » 9 gru 2022, o 18:11

@MIDO już ustawiłem na publiczny, wybacz za wtopę, ale yt nie pomaga ;)

Awatar użytkownika
bubu1769
Administrator
Posty: 5799
Rejestracja: 5 wrz 2018, o 16:40
Reputacja: 341
Imię: Bartłomiej
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.4 101KM
Inny samochód: Orlando 1.4T, Meriva A 1.8
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: bubu1769 » 9 gru 2022, o 19:08

W Aveo T250 tuleje tylnej belki są dość dobrze widoczne po demontażu koła.

Oeva520
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2022, o 16:06
Reputacja: 0
Imię: Oskar
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.2 82km benzyna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: Oeva520 » 9 gru 2022, o 19:27

Czy spękania na gumie (dużo małych, krótkich popękań) kwalifikuje tuleje do wymiany? Z przodu w wahaczach tak jest na przykład, właśnie jadę w bagażniku, partnerka prowadzi, dosyć dobrze nagrałem, skrzypi na potęgę, zupełnie inaczej słychać niż zza kierownicy, dobrze się nagrało więc wstawię niebawem

Dodano po 53 minutach 40 sekundach:
https://m.youtube.com/watch?v=wdjxgaimz ... e=youtu.be
Oto co nagrałem podczas jazdy, skrzypi niemiłosiernie - na co Wam to brzmi?

Awatar użytkownika
tdon
Zasłużony dla forum
Posty: 2670
Rejestracja: 2 sty 2014, o 11:56
Reputacja: 55
Imię: Tomek
Samochód: Hyundai i20 BC3
Silnik: 1,2 16V 84KM
LPG: BRC SQ32 DualJet
Inny samochód: Był Aveo T300 LT+
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Aveo T250 2010r 62kW problem ze stukami, piskami z tyłu

Post autor: tdon » 10 gru 2022, o 13:53

Tuleje nie wyglądają najgorzej. U mnie kiedyś skrzypienie było spowodowane oderwaniem gum od metalu tulei, co spowodowało przesunięcie się uszu belki w bok i ocieranie o krawędzie obejm. Jednak wtedy było już zauważalne przesunięcie osi kierownicy podczas jazdy prosto na skutek nieznacznego przekoszenia całej belki.
Ciekawe czy w przypadku zerwania gumy w jednej tulei mogłoby tak skrzypieć ...
Ogólnie oryginalne tuleje w T250 były do niczego i chyba większość właścicieli prędzej czy później je wymieniała. Były na rynku bardzo porządne zamienniki.
*
W ramach diagnostyki odkręć chwilowo amory i poruszaj belką z odkręconymi. Dowiesz się czy to one skrzypią.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość