AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
vinisurf
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 07:56
Reputacja: 0
Imię: Szymon
Samochód: Aveo
Silnik: 1.6 benzyna + LPG, automat
LPG: STAG
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: vinisurf » 19 sty 2022, o 08:42

Cześć !

Czy ktoś z Was spotkał się problemem "trzeszczenia" po wymianie górnych mocowań amortyzatorów przednich ?

Ogólnie konstrukcja jak wiadomo jest prosta i nic nie da się raczej skopać. Ze względu na wyczuwalny luz, oryginalne mocowania mcpersona wymieniłem na nowe (obie strony) - mando / febest w komplecie z metalowym mocowaniem sprężyny (czyli tak jak oryginalny komplet z GM). Bezpośrednio po samej wymianie - cisza, spokój, brak luzu. Dzień, dwa lub trzy po zabiegu przy kręceniu kierownicą trzeszczenie, szuranie - dźwięk jakby była pęknięta sprężyna - głównie na postoju i też nie w każdym zakresie obrotów. No więc auto na podnośnik, amor w dół i diagnoza - wszystko sprawne i na swoim miejscu. Jedyną opcją na trzeszczenie jest sama poduszka w kielichu - dziwne. Ja zaskoczony, mechanik zaskoczony, drugi mechanik zaskoczony. Próba przesmarowania / popsikania jakimś sprayem - nie wiele daje.

Generalnie podobna sytuacja nigdy mi się w żadnym aucie nie zdarzyła, stąd pytanie do Was - czy ktoś miał coś podobnego i jak ewentualnie rozwiązał problem.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: Kraviec » 19 sty 2022, o 20:12

Jesteś pewny, że sprężyna idealnie weszła w gniazdo? Góra dokręcona jak koła były w powietrzy czy już po opuszczeniu auta?

vinisurf
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 07:56
Reputacja: 0
Imię: Szymon
Samochód: Aveo
Silnik: 1.6 benzyna + LPG, automat
LPG: STAG
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: vinisurf » 19 sty 2022, o 23:04

1. Czy sprężyna idealnie weszła w gniazdo - nie wiem...
2. Nie wiem też kiedy dokręcono ostatecznie góry na talerzykach.

Jak powinno się dokręcać w tym przypadku? Na kołach? Nie jestem mechanikiem, wiec tu pewności nie mam, proszę o radę.

Wszystko powyższe robił kolega mechanik (2 razy), który nigdy mi żadnego auta nie skopał, sam jeździ takim Aveo i zgłupiał, bo pierwszy raz się z czymś takim spotkał. Sprawdzał cały montaż 2 razy... nie mówię, że nie ma gdzieś błędu, być może jest... ale sytuacja dość niecodzienna. Były ze dwa dni kiedy wszystko było dobrze - po prostu nagle ustalo, a rano to samo - uprzedzając pytanie o temperatury i ewentualnie podatność gumy na warunki - raz zrobiło się minusowo raz na plusie...

Ja generalnie zgłupiałem. Auto jeździ, ale na parkingu i nie tylko wstyd jak się rusza...

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: Kraviec » 20 sty 2022, o 14:42

Generalnie odkręcania tam nie ma za wiele, górne mocowanie, dół od zwrotnicy i łącznik, aaaa i jeszcze podszybie w T300. Górę powinno się dokręcać po opuszczeniu auta, ja dodatkowo sobie jeszcze bujam autem żeby wszystko się swobodnie ułożyło przed skręceniem. Coś musi generować problem, może weź kogoś do posłuchania, niech idzie obok auta na parkingi i nasłuchuje która to strona i tak powoli możesz dojdziesz do przyczyny.

vinisurf
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 07:56
Reputacja: 0
Imię: Szymon
Samochód: Aveo
Silnik: 1.6 benzyna + LPG, automat
LPG: STAG
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: vinisurf » 20 sty 2022, o 17:15

Kraviec,
generalnie robione było zgodnie ze sztuką w ASO Opel / Chevi przez kolegę. Sprawdzał dwa razy... wg wszystkich wskazań trzeszczy poducha (ta razem z łożyskiem) w kielichu. Wcześniej tak nie było, nawet na poduszkach z lekkim luzem, prawa miała większy dlatego też zostały wymienione na nowe. Tyle że tamte były ori GM, a tu mamy mando / febest, ale jeszcze nikt w Aveo zarówno z mechaników, w hurtowni ani ja nie spotkał się z takim czymś... Generalnie przedziwna sytuacja, stąd moje pytanie do Was czy ktoś może kiedyś miał podobnie. Na tą chwilę to jedyne wskazanie wymiana na inne oprawy w komplecie, hurtownia uznała reklamację, bo też się pierwszy raz spotkali. Co będzie dalej zobaczymy. No chyba, ze gdzieś jest jakiś błąd w sztuce... ja nie wiem, mechanik nie wie, hurtownia się dziwi :) cyrk :)

PS. Łączniki stabilizatora też były sprawdzane, bo one z tego co wiem lubią trzeszczeć jak są zużyte, no i właśnie dźwięk jest jak ze starej pękniętej sprężyny... ale te też są dobre i ok. Podobno 2 razy sprawdzane :) I na prawdę nie mam powodów, aby koledze który to robił nie wierzyć.

danekin
Świeżak
Posty: 25
Rejestracja: 8 sie 2017, o 22:37
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Aveo T300
Silnik:
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: danekin » 4 kwie 2022, o 17:07

Mam podobnie. Po wymianie amortyzatorów w profesjonalnym warsztacie (zaufanym) od czasu do czasu słychać delikatne dźwięki. Wszystko było sprawdzone, wszystko jest na sztywno i jest ok. Niestety nie wiem jakie dokładnie amortyzatory zostały wstawione. Ale chyba coraz bardziej będzie wychodzić problem "zamienników" do chevroleta.
W każdym razie stuki nie przeszkadzają aż tak bardzo, są słyszalne sporadycznie przy przejeździe przez "policjanta".
Pozdr

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23835
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: brak
Silnik: brak
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: etac » 4 kwie 2022, o 18:23

a wymienione były amory z mocowaniami górnymi i osłonami?
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

danekin
Świeżak
Posty: 25
Rejestracja: 8 sie 2017, o 22:37
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Aveo T300
Silnik:
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: danekin » 5 kwie 2022, o 17:43

W moim przypadku, tak.

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23835
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: brak
Silnik: brak
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: etac » 5 kwie 2022, o 17:56

to zobacz czy te osłony siedzą w mocowaniu, bo w moim przypadku to one stukały.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Gizmo
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 16 paź 2022, o 12:34
Reputacja: 1
Imię: Robert
Samochód: Aveo T300 hb
Silnik: 1.4, 101KM, benzyna
Inny samochód: Kia Cee'd
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: Gizmo » 11 gru 2023, o 17:36

Witam kolegów.
Odgrzeję kotleta bo zdaje się, że zderzyłem się z identycznym skrzypieniem u siebie po wymianie amortyzatorów oraz łożysk z poduszkami tymi na górze amortyzatorów, które osiadają w kielichu nadwozia. Skrzypi niemiłosiernie po obu stronach przy kręceniu kierownicą aż ludzie oglądają się jak z parkingu wyjeżdżam. Mechanik stwierdził że wszystko nowe oraz zamocowane prawidłowo i nie wie o co chodzi.
Pytanko mam do autora wątku czy poradził sobie od tamtego czasu z tym problemem a jak tak to w jaki sposób.
Bardzo proszę o odpowiedź bo od tego skrzypienia nabawię się nerwicy :)

Awatar użytkownika
asamer
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 15 mar 2014, o 20:43
Reputacja: 2
Imię: Remigiusz
Samochód: Aveo T300
Silnik: 1.2 86KM
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: asamer » 21 gru 2023, o 12:52

Dołączam do grona skrzypków :P Z tym, że ja robiłem wszystko sam, porządnie poskładane, po 3 MSC od wymiany zaczęło skrzypieć po obu stronach. Jak jest gorąco i sucho cisza, im bardziej zimno i wilgotno skrzypi. Podejrzewam, że te nasze mocowania są jakieś słabe i trzeba wymienić na coś porządnego, ja niestety nie pamiętam firmy z której kupiłem. Zabieram się za to od pół roku, ale mi się nie chce.

Gizmo
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 16 paź 2022, o 12:34
Reputacja: 1
Imię: Robert
Samochód: Aveo T300 hb
Silnik: 1.4, 101KM, benzyna
Inny samochód: Kia Cee'd
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: Gizmo » 23 gru 2023, o 12:41

Dokładnie w takich samych warunkach atmosferycznych jak opisałeś skrzypi i u mnie :)
Najgorsze jest to, że czasami tak mocno skrzypi że wydaje mi się że aż słyszę sprężyny.

jaro123
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2024, o 14:35
Reputacja: 0
Imię: andrzej
Samochód: t300
Silnik: 1.2
LPG: tak
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: jaro123 » 12 lut 2024, o 14:39

Mam tak samo !! Kupiłem poduszki z łożyskami firmy Febest CHSS-T300F i po paru miesiącach zgrzypi nie niemiłosiernie !!!! {:/

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23835
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: brak
Silnik: brak
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: etac » 12 lut 2024, o 15:59

Ja po ponad 10 latach pracy elementy zawieszenia kupuje tylko wiodących dostawców, jak nie mam dostępnych części OES. Za dużo wiem jak to jest robione.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
asamer
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 15 mar 2014, o 20:43
Reputacja: 2
Imię: Remigiusz
Samochód: Aveo T300
Silnik: 1.2 86KM
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: asamer » 20 lut 2024, o 14:46

Ok. W takim razie mocowania jakiej firmy polecasz? Bo wiosną trzeba się będzie tym zająć.

Awatar użytkownika
MIDO
Wymiatacz
Posty: 1262
Rejestracja: 5 sty 2014, o 14:38
Reputacja: 25
Imię: Miłosz
Samochód: Aveo T300 LTZ
Silnik: 1,4 74kW
LPG: BRC SQ32 Alba
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: AVEO T300 - oprawy / mocowania amortyzatora przód

Post autor: MIDO » 20 lut 2024, o 17:20

Generalnie po wymianie poduszek mam to samo. Niestety nie wiem co było założone. Jednak u mnie problem nie jest aż tak upierdliwy i po prostu pogodziłem się z tym że TTTM.
Nowa odma dobra na wszystko!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości