Wymiana katalizatora

czyli jak samemu coś naprawić, coś usprawnić
ODPOWIEDZ
sethsnow
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 6 maja 2017, o 12:56
Reputacja: 0
Imię: Atos
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wymiana katalizatora

Post autor: sethsnow » 7 mar 2018, o 11:34

Cześć. To mój pierwszy post i dlatego proszę o wyrozumiałość :)
Rzecz w tym, że muszę wymienić katalizator w moim Lacetti 1.8. Na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwe i myślę, że sam jestem w stanie to zrobić. Jednak chciałbym się Was zapytać, czy jest coś, o czym muszę pamiętać przy wymianie katalizatora w tym modelu? Czy jest to prosty proces tak jak wydaje się być?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam
Adrian

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1922
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 48
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: papieju » 7 mar 2018, o 12:08

Najlepiej z kanału a przewidywane problemy to zapieczone śruby mocujące do kolektora i portek. Ale skoro wymieniasz na nowy to tnij jak nie pójdą po dobroci i tyle. W sumie prosta mechanika. A z ciekawości - jaki jest powód i zakładasz nowy nowy czy nowy-używany?

sethsnow
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 6 maja 2017, o 12:56
Reputacja: 0
Imię: Atos
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: sethsnow » 7 mar 2018, o 12:24

Dzięki wielkie za odpowiedź. Rzecz w tym, że mieszkam w Skandynawii i tutaj z mechanikami jest naprawde ciężko, a nawet jak są to ceny odstraszają.
Kupiłem nowy-stary katalizator, bo tak mi doradził "mechanik" po czym się okazało, że mój dotychczasowy katalizator jest okay, a walnięta jest cewka zapłonowa.. Na szczęście mam 14 dni na zwrot tego katalizatora i dlatego pomyślałem, że zamiast znów oddawać auto do mechanika, sam spróbuje. Pytanie, czy podołam? :) Nie powinno być niż zapieczone racji z tego, że 3 dni temu on to wymieniał.

Czyli oprócz 4 śrub nie ma tam nic więcej do odkręcania ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1922
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 48
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: papieju » 7 mar 2018, o 12:27

Jak odkręcane to spokojnie się da bez użycia magii ;) na dole do portek na trzy a na górze do kolektora na dwie chyba. Odkręcasz dół, odsuwasz portki z plecionką na bok, odkręcasz od kolektora i wyciągasz. Składając pamiętaj o uszczelnieniu, zdaje się są pierścienie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: Sebastian » 7 mar 2018, o 13:03

Ile zapłaciłeś za nowy-stary katalizator?
Opłaca się z nim bawić?
Nie lepiej ten który masz odkręcony zostawić gdzieś na półce, niech leży bo kiedyś się może przydać :)
Jeśli jeszcze dochodzą koszty wysyłki, to może się mało opłacalne zrobić :roll:
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

sethsnow
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 6 maja 2017, o 12:56
Reputacja: 0
Imię: Atos
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: sethsnow » 7 mar 2018, o 13:29

Dzięki za wyjaśnienie! Jak będę miał jakieś pytania, to będę robił zdjęcia i pytał dalej :)
Tam chyba nie potrzebuje żadnych specjalnych kluczy? Standardowy zestaw wystarczy?

A tak przy okazji, wymiana cewki też nie jest trudna. Z tego, co się orientuje odłączam klamrę minusową od akumulatora, następnie kabel idący do cewki i po prostu ją wymontowuje - jest na 4 śrubach. Czy mam rację?

Co do ceny katalizatora to wyszło jakoś 550zł, więc nie wiem, czy to dobra cena na polskie warunki? Kupiłem go tutaj na szrocie. Zastanawiałem, się właśnie czy sobie nie zostawić tego w razie W.

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1922
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 48
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: papieju » 7 mar 2018, o 15:48

Nowy w zamienniku w PL to jakieś 1100-1200zł, używany to t18sed jest jeden na allegro i cenią 200zł, ale nie wiem jaki stan - więc jak masz jakąś gwarancję to generalnie połowa ceny nowego - nie ma tragedii. Ogólnie jak szukałem kilku drobiazgów do Nubiry to na obdzwonionych szrotach nie było ani jednego auta, więc zakładam że towar deficytowy.

sethsnow
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 6 maja 2017, o 12:56
Reputacja: 0
Imię: Atos
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wymiana katalizatora

Post autor: sethsnow » 8 mar 2018, o 20:33

Udało się panowie wymienić katalizator i cewkę! Śmiga wszystko ładnie i tak jak powinno :) Trochę mi to czasu zajeło, ale najważniejsze, że cel wykonany! Jeszcze raz dzięki za popdowiedzi i rady :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Manuale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość