Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

czyli jak samemu coś naprawić, coś usprawnić
ODPOWIEDZ
kwankrzy1
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 1 sty 2015, o 16:36
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Nowy sącz
Kontakt:

Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: kwankrzy1 » 19 wrz 2017, o 23:03

Witam wszystkich mam pytanie jak w tytule co ile km robic wymianę - Oleju i filtra oleju , płynu chłodzącego ,filtra paliwa , filtra powietrza ,filtra kabinowego , oleju skrzyni biegów, płynu wspomagania i płynu chamulcowego. Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: Sebastian » 23 wrz 2017, o 18:58

Jaki masz silnik ?

Z mojej książki serwisowej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję, że uda się rozczytać. :)
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Arczeski
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 23 cze 2017, o 18:55
Reputacja: 0
Imię: Arek
Samochód: Lacetti 1.4 HB
Silnik:
Lokalizacja: Świętochłowice (Śląsk)
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: Arczeski » 9 lis 2017, o 01:49

W książce serwisowej jest napisane jaki płyn chłodniczy stosować dex cool (czerwony, albo niebieski) i pod żadnym pozorem przenigdy mieszać, ani zamieniać jakby się chciało. Z fabryki wyjechało na czerwonym, to zawsze czerwony, bo można uszkodzić układ itd.
Ale skąd mam wiedzieć jaki płyn tam był, skoro właściciel poprzedni zmieniał? W książce tego nie znalazłem, w opisach gdziekolwiek również nie. Może pod maską jest jakaś notka od producenta?

wieczor
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: 17 lis 2014, o 15:29
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: nubira 1.8 121km f18
Silnik:
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: wieczor » 9 lis 2017, o 12:27

Kolor płynu to żaden wyznacznik, tylko technologia wykonania np IAT, OAT, HOAT. Kolor jest po to żeby łatwo zlokalizować wyciek, ewentualnie żeby go ktoś nie pomylił z wodą i nie wypił. Może się nawet zdarzyć, że jeden producent barwi ten sam płyn na różne kolory tylko ze względów marketingowych (np przyzwyczajenie klienta do koloru). Podobno nie ma żadnych norm określających przypisanie konkretnego koloru do technologi wykonania płynu.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: Sebastian » 9 lis 2017, o 21:11

Niby już większość płynów na rynku jest mieszalna, ja jakoś temu nie ufam, i gdy na opakowaniu nie jest napisane "można mieszać", to nie mieszam.
Od kilku lat stosuję prestone (zarówno koncentrat jak i płyn), mieszałem go z dex-cool, z petrygo, z chyba z tutelą (nie było konkretnej informacji co wlał poprzedni właściciel), z płynem niewiadomego pochodzenia, i nic się nigdy nie stało, więc producent napisał prawdę - "mieszalny z każdym kolorem płynu do chłodnic". Jest on troszkę droższy, niż najtańsze płyny, ale to nie są duże koszta więc warto.

Kiedyś mechanicy zwrócili mi uwagę, gdy przywiozłem bańkę 5l płynu, i dwie litrówki koncentratu (i płyn i koncentrat oryginał GM, z ASO), że ten płyn był słaby, bo osiągnął -30*C dopiero gdy wlali do tego płynu ponad litr koncentratu (bez wody).
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Arczeski
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 23 cze 2017, o 18:55
Reputacja: 0
Imię: Arek
Samochód: Lacetti 1.4 HB
Silnik:
Lokalizacja: Świętochłowice (Śląsk)
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich płynów i filtrów co ile km robic

Post autor: Arczeski » 9 lis 2017, o 21:49

Nie dodałem jednej kwestii.
Według producenta płyn na bazie krzemianów, albo bez. Stąd różnica w kolorach. Pytanie skąd wiedzieć jaki był fabrycznie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Manuale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości