[T300] - Wymiana górnego grilla (po kolizji z ptakiem :-( ).

czyli jak samemu coś naprawić, coś usprawnić
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tdon
Zasłużony dla forum
Posty: 2671
Rejestracja: 2 sty 2014, o 11:56
Reputacja: 55
Imię: Tomek
Samochód: Hyundai i20 BC3
Silnik: 1,2 16V 84KM
LPG: BRC SQ32 DualJet
Inny samochód: Był Aveo T300 LT+
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

[T300] - Wymiana górnego grilla (po kolizji z ptakiem :-( ).

Post autor: tdon » 24 sie 2022, o 09:49

Niestety dzień przed długim weekendem miałem niemiłe zdarzenie.
Wracałem sobie do domu terenem leśnym ok. godziny 23:30, gdy nagle na moim pasie coś wylądowało.
Moment później zidentyfikowałem "obiekt" jako sporych rozmiarów ptaka :shock: :shock: :shock:
Usiłowałem uniknąć kolizji uciekając na lewy pas, jednak ptak w tym momencie poderwał się i wystartował dokładnie w tym kierunku, w który ja odbiłem.
W efekcie trafił dokładnie w górny grill, przebił się do wnętrza, zapewne odbił się od chłodnicy i osiadł w przestrzeni pomiędzy zderzakiem a chłodnicą. Niestety nie przeżył ... bardzo mi przykro :( :
IMG_20220811_074311.jpg
Niestety ptak dość dokładnie połamał kratkę grilla. Tu w stanie po ręcznym doprowadzeniu jej do stanu względnej stabilności:
IMG_20220811_074417.jpg
Opis nocnej akcji usuwania ptaka pominę .....
Ponieważ miałem w planie weekendowy wyjazd, doraźnie połapałem kratkę na trytytki:
IMG_20220811_070923.jpg
Po przyjeździe zakupiłem używanego grilla w popularnym serwisie aukcyjnym i wczoraj przystąpiłem do wymiany.
Dostęp celem demontażu i montażu najłatwiej uzyskać po odkręceniu dwóch śrub M8 mocujących zamek klapy. Po odkręceniu można zamek odłożyć na bok - pozostaje on na lince. Należy zwrócić uwagę na to aby podczas montażu zamek znalazł się dokładnie w takim położeniu w jakim był wcześniej. To ważne, bo jest tam sporo luzu "regulacyjnego" i można przykręcić go nieco inaczej. Proponuję zwrócić uwagę na odbite ślady podkładek na zamku.
1.jpg
Uzyskana ilość miejsca jest wystarczająca do włożenia ręki z KRÓTKIM wkrętakiem krzyżakowym, koniecznym do odkręcenia 6 wkrętów mocujących grill wzdłuż jego górnej krawędzi. Niestety trzeba to zrobić trochę "na czuja", bo wkręty są skierowane łbami ku dołowi.
Po odkręceniu wkrętów trzeba manualnie namierzyć wszystkie zatrzaski (6 na dole, 4 na górze i po jednym po bokach) celem ich podważenia i uwolnienia grilla.
Screenshot 2022-08-24 at 09-17-14 CHEVROLET AVEO T300 11-17 ATRAPA.jpg
Screenshot 2022-08-24 at 09-21-02 CHEVROLET AVEO T300 2013 ATRAPA GÓRNA ZDERZAKA.jpg
Montaż w odwrotnej kolejności, jednak nikomu nie życzę takiej konieczności. Zatrzaśnięcie nowych zatrzasków wymaga trochę starań, bo zderzak jest mocno elastyczny i trochę w tym przeszkadza uginając się. Najlepiej go przytrzymać od wewnątrz ręką włożoną przez otwór zamka i jednocześnie od zewnątrz dociskać zatrzaski grilla.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Manuale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość