Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Wszystkie inne tematy dotyczące danego modelu
ODPOWIEDZ
Ryusse
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2019, o 20:50
Reputacja: 0
Imię: Adam
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4 95 KM benz+gaz
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Post autor: Ryusse » 26 kwie 2021, o 22:30

Cześć wszystkim.

Posiadam Lacetti Hatchback 1.4 95 km. Ostatnio zatankowałem 95 do pełna. Dzisiaj na liczniku było przejechane 360 km. Wskazówka wskaźnika znajdowała się w okolicach 0(rezerwa się nie świeciła), więc zatankowałem znów do pełna. Weszło 36 l.
Według wszystkich praw matematycznych i obliczeń wychodzi spalanie na poziomie 10l/100 km, więc standard przy jeździe po mieście. Bak w Lacetti ma 60l.

I tutaj mam dwa pytania:
1. Czy jest możliwe, żeby mając w baku jeszcze 24 l paliwa wskazówka tak nisko opadała?
2. Ani mi, ani poprzedniemu użytkownikowi auta nigdy nie zapaliła się kontrolka rezerwy paliwa. Jak sprawdzić czy działa poprawnie?(Jak nie będzie działać i będę jeździł aż się zaświeci, to w końcu gdzieś stanę ;) ) Czy po prostu posiadając wiedzę, że w baku powinny zostać 24 litry paliwa, dzięki którym przejadę ~240 km, jeździć dalej i zobaczyć czy wskazówka położy się na 0 np. po przejechaniu jeszcze 100 km?
No chyba, że któryś użytkownik przede mną kombinował przy baku i ma np. 40 l, a nie 60...

Awatar użytkownika
bubu1769
Administrator
Posty: 5809
Rejestracja: 5 wrz 2018, o 16:40
Reputacja: 344
Imię: Bartłomiej
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.4 101KM
Inny samochód: Orlando 1.4T, Meriva A 1.8
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Post autor: bubu1769 » 26 kwie 2021, o 22:44

W tych samochodach kontrolka rezerwy paliwa działa na zasadzie termistora chłodzonego benzyną w zbiorniku, jak nie jest zanurzony to się rozgrzewa, zmniejsza swoją rezystancję i kontrolka się zapla.
One lubią siadać, w szczególności jak się dużo jeździ na rezerwie, najpewniejszy sposób to pomiar jego rezystancji na wtyczce przy zespole pompy bądź wyciągnięcie całego zespołu ze zbiornika i sprawdzenie czy wtedy się zaświeci kontrolka.

szmar
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 28 gru 2014, o 12:07
Reputacja: 5
Imię: Mariusz
Samochód: Nubira 1.8 CDX SW
Silnik: T18SED
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Post autor: szmar » 27 kwie 2021, o 11:12

W moim też bardzo szybko opada wskazówka ,po 150 km jest już w połowie, najdłużej trwa blisko zera. A jak rezerwa zaczyna łypać , to wtedy wchodzi ok 51 litrów.

Ryusse
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2019, o 20:50
Reputacja: 0
Imię: Adam
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4 95 KM benz+gaz
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Post autor: Ryusse » 28 kwie 2021, o 12:56

Wczoraj po przejechaniu 10 km(!) i odpaleniu auta po 8h postoju wskazówka wskazywała między 3/4, a pełnym bakiem.
W teorii spaliłem 1l paliwa i taka zmiana wskaźnika? Bardzo często wskazówka pokazuje różne wartości. Kolejne odpalenie auta, inne położenie o kilka mm. Znów kolejne, znów inne położenie.

arnie3
Specjalista
Posty: 394
Rejestracja: 26 lut 2019, o 23:32
Reputacja: 30
Imię: Darek
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.4 B+G
LPG: Landi Renzo Omegas
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie wskaźnika poziomu paliwa.

Post autor: arnie3 » 28 kwie 2021, o 22:07

U mnie też ta wskazówka żyje swoim życiem, kiedyś po zatankowaniu gazu dolałem benzyny do równej stówy, wyszło ponad 6 litrów, a wskazówka po dolaniu pokazała mniej niż przed dolaniem ;D Taki urok tych gruzików tak myślę

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Ogólnie o modelu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość