skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
vlad
Świeżak
Posty: 29
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:50
Reputacja: 0
Imię: Vlad
Samochód: Epica
Silnik: 2.0TD
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: vlad » 27 kwie 2018, o 11:11

Witam

Gracieje mi auto w zastraszającym tempie. Prośba o pomoc.
Problem polega na tym, że od jakichś 2 dni coś mi skrzypi przy zmianie biegów zwłaszcza na 1 lub 2 choć i na innych też się trafia. Wcześniej pojawiało się to sporadycznie a teraz częstotliwość znacznie się nasiliła. Może nie za każdym razem, ale powiedzmy co piątą zmianę biegów jest skrzypienie. Mam wrażenie, że przy zmianie na 1 lub 2 drążek przesuwa się dalej niż to miało dotąd miejsce (co jakiś czas, nie za każdym razem, ale jak zapomnę się i gwałtownie szarpnę drążek to wpada bieg głębiej)
Nie jest to w moim odczuciu związane z pracą skrzyni jako takiej (choć i tej możliwości nie wykluczam), raczej mechanizm wybierania, cięgła co są przypięte do drążka lub coś w tym stylu. Obawiam się, że to się rozpadnie i nie da rady w ogóle zmieniać biegów
Dźwięk jakby metal tarł o jakiś gumowy bądź plastikowy element.

Co to może być? Z jakim wydatkiem liczyć się przy naprawie?

Podrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Chev67
Aktywny
Posty: 60
Rejestracja: 18 kwie 2018, o 12:27
Reputacja: 0
Imię: Artur
Samochód: Nubira III 1.6 kombi
Silnik:
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: Chev67 » 27 kwie 2018, o 11:17

Może to być sam lewarek zmiany biegów (mało prawdopodobne), przy większych przebiegach, bądź bardziej agresywnym wrzucaniu biegów posypać się może wybierak skrzyni biegów/zmiany biegów (jak zwał tak zwał). Nie mam pojęcia ile kosztują nowe do Epici... Póki co najprościej byłoby jeździć, tylko że jeżeli to rzeczywiście to to kiedyś skończysz jak ja w Peugeot Bipper'e - wbiłem 3-kę (najlepszy bieg z możliwych) i wybierak całkiem się posypał, nie można było biegu wybić itd., miałem 3 i tyle. Jakoś zajechałem te 20km do domu ;)

vlad
Świeżak
Posty: 29
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:50
Reputacja: 0
Imię: Vlad
Samochód: Epica
Silnik: 2.0TD
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

Re: skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: vlad » 3 maja 2018, o 12:18

Jest dostęp od góry do tych wybieraków, czy trzeba demontować całą skrzynię biegów?

bmarcin82
Aktywny
Posty: 92
Rejestracja: 1 lut 2016, o 23:13
Reputacja: 2
Imię: Marcin
Samochód: Epica
Silnik: 2.0 R6
LPG: mhm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: bmarcin82 » 9 maja 2018, o 08:50

Chyba od gory.. wyjmij skrzynke z podlokietnika odkrec dwie (4? niepamietam-chyba w pojemniku na kubki sa jeszcze jakies) srubki a "aluminiowa" plyta ktora przechodzi przez drazek zmiany biegow jest wpinana na zatrzaski po bokach (da sie reke wlozyc przez dziure od schowka i pomacac). Unoszac alu delikatnie pdwazajac wyjmiesz z zatrzaskow. Jest dostep do calego drazk (wiem bo zamienialem gniazdo zapalniczki na podwojna ladowarke usb).
Powodzonka

vlad
Świeżak
Posty: 29
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:50
Reputacja: 0
Imię: Vlad
Samochód: Epica
Silnik: 2.0TD
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

Re: skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: vlad » 20 maja 2018, o 09:39

Dobrałem się wreszcie do tego. Okazało się, że poluzował się uchwyt trzymający linkę zmiany biegów od strony drążka. Taki czarny plastik owijające gwint złożony z podstawki i pokrywki.

Jest wyrobiony i nadłamany. Jest możliwość dokupienia tego uchwytu?

Czy jestem skazany na trytytki, którymi obecnie wzmocniłem uchwyt, by się nie przesuwał i nie spadł w czasie jazdy?

vlad
Świeżak
Posty: 29
Rejestracja: 12 kwie 2017, o 12:50
Reputacja: 0
Imię: Vlad
Samochód: Epica
Silnik: 2.0TD
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

Re: skrzypienie przy ruszaniu dźwignią zmiany biegów

Post autor: vlad » 23 maja 2018, o 09:22

Odpowiem sam sobie. Zostanie dla innych jako informacja.
Podstawka jest integralną częścią mechanizmu lewarka - mechanizm lewarka do kupienia używany na allegro (w niewiadomym stanie). Pokrywki z zatrzaskami mocujące cięgła od góry są do nabycia na zamówienie w dowolnym ASO opla. Czas oczekiwania to około 5 dni roboczych. Niestety nie da się kupić ich pojedynczo. Minimalna ilość to 10 sztuk za niecałe 80zł.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epica Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość