Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
marenty
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2016, o 23:18
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Epica
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: marenty » 22 lut 2018, o 18:39

Witam wszystkich. Przymierzam się do wymiany amorków z tyłu. Przy okazji zamierzam wymienić tuleje wahaczy dolnych. Górne zmieniłem kompletne. Aż się boję odkręcania tych śrub. Chyba bez palnika nie ma co zaczynać. Mam pytanie. Jak dostać się do górnego mocowania teleskopów i czy są tam jakieś poduszki? W sklepach nikt nic nie wie. Mówią o łożysku ale chyba łożysko jest w amorkach przednich-skrętnych, a z tyłu? Pomóżcie proszę.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: Kraviec » 22 lut 2018, o 21:36

Masz tam tylko górną oprawę amortyzatora bez łożyska.
Musisz mieć ściągacz do sprężyn, bo amortyzatory przechodzą przez sprężyny tak jak w przedniej kolumnie.
Te śruby to faktycznie kiepski temat... ja jak będę miał coś do roboty z tyłu to zaprowadzam do warsztatu z podgrzewaczem indukcyjnym. A jak śruba w gnieździe bez nakrętki to trzeba palnikiem grzać.
Ja już ukręciłem w Epice tylną śrubę obejmy gumy stabilizatora...

MarcinekNu2
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 22 paź 2014, o 09:59
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: Evanda
Silnik:
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: MarcinekNu2 » 23 lut 2018, o 10:43

Dostęp do górnego mocowania jest po złożeniu siedzeń z tyłu i wyjęciu kanapy. Na dole jest śruba pod klucz 10 która trzyma boczek dodatkowy oparcia, wykręcasz, boczek jest na zaczepie od góry, podnosisz boczek w górę i wyciągasz. I doskonale widać mocowanie, jest pod zwijaczem pasa. Może okazać się, że trzeba będzie podnieść tylną półkę, jest na 2 zaczepach na środku.
Co do mocowania górnych wahaczy bez palnika lepiej nie podchodzić. I trzeba uważać, po prawej stronie jest plastikowe kolanko od separatora oparów ze zbiornika (jak dobrze pamiętam). Przepalenie tego mogło by się skończyć katastrofą.

marenty
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2016, o 23:18
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Epica
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: marenty » 24 lut 2018, o 17:14

Witam. Taaak. Odłożyłem tę robótkę na przyszły tydzień ponieważ śruby wahaczy i amortyzatorów na dole są nie do ruszenia. Może gdzieś uda się dokupić bo najpewniej się urwą, a auto akurat jest bardzo potrzebne. Jeśli chodzi o oprawę amortyzatora na górze, znalazłem na allegro po 149 zł sztuka. Zastanawiam się czy jest potrzeba wymiany jej. Nie ukrywam, że troszkę to drogo ale może ktoś mi podpowie czy ten element faktycznie się zużywa i jest konieczność wymiany.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: Kraviec » 23 mar 2018, o 09:34

Marek, udało się wymienić amortyzatory?

MarcinekNu2
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 22 paź 2014, o 09:59
Reputacja: 0
Imię: Marcin
Samochód: Evanda
Silnik:
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: MarcinekNu2 » 24 mar 2018, o 18:55

Michał, samochód masz młodszy niż moja Evanda a problem z zapieczonymi śrubami z tyłu taki sam. Nie jest to dziwne? Czy to taka uroda Daewoo/Chevrolet?.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: Kraviec » 24 mar 2018, o 23:11

Niestety produkty daewoo/chevrolet już tak mają niestety. Ale dla pocieszenia w fordach jest jeszcze gorzej, w focusach mk1 to ponoć warsztaty nie chcą robić tyłu, a teraz już w mk2 ten sam problem.

marenty
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2016, o 23:18
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Epica
Silnik:
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: marenty » 9 cze 2018, o 09:39

Witam wszystkich. Amortyzatory zmieniłem. Trochę szkód przy okazji powstało. Przy wyciąganiu półki z podszybia. W rogach miała takie fikuśne zaczepy, których nie widać, no i poszły. Urwałem. Poza tym o,key. Jeśli chodzi o tuleje dolnych wahaczy. Masakra. Zrobiłem z jednej strony, z drugiej odkładam. Śruby bez palnika, bez szans. Jeśli się urwą to wcale sprawa niezałatwiona. I tak wahacz nie wyjdzie. Śruby #12 z gwintem 1,25.Czeka mnie druga strona. Mój mechanik jak widzi moją Epice połyka jakieś tabletki...

Camel91
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2018, o 10:18
Reputacja: 0
Imię: Cyprian
Samochód: Epica
Silnik:
Lokalizacja: Rabowice
Kontakt:

Re: Wymiana amortyzatorów tył w Epice

Post autor: Camel91 » 30 sie 2018, o 18:04

marenty po co wyciągałeś półkę? Do nakrętek da się dojść bez tego. Jest troszkę gorszy komfort odkręcania ale wydaje mi się że krócej się pomęczysz? Ja dałem radę bez wyciągania półki potrzebna jest tylko mała grzechotka. :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epica Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość