Klimatyzacja- przykry zapach

Modyfikacje i inne tematy dotyczące nadwozia i wnętrza
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcoo
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:09
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Aveo 1.2 86 KM
Silnik:
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Marcoo » 6 cze 2017, o 22:03

Przy włączaniu klimatyzacji przez jakiś czas odczuwalny jest przykry zapach, raz silniej, raz nieco słabiej. Filtr pp jest wymieniony, auto ma przejechane 50 tyś. W wilgotne dni kiedy klima nie jest włączona szybko zaparowuje wnętrze przy włączonym nawiewie. Włączenie klimatyzacji powoduje, że wilgoć znika. Mam wrażenie, że w wilgotne dni ten przykry zapach przy włączaniu jest silniejszy, jest on naprawdę przykry :(
Domyślam się, że gdzieś zgromadziła się wilgoć lub powstał grzybek, może ktoś ma doświadczenia czy wystarczy dezynfekcja klimatyzacji czy będzie gorzej. Gdzieś słyszałem, że może być konieczna wymiana parownika :x

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Sebastian » 11 cze 2017, o 15:37

Dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji i popsikać parownik - powinno pomóc.
Niestety nie wiem, gdzie w aveo jest odpływ skroplin przez który można zaaplikować środek.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Fazi
Aktywny
Posty: 72
Rejestracja: 16 cze 2016, o 13:10
Reputacja: 0
Imię: Łukasz
Samochód: Cruze 1.8/LPG LT+
Silnik:
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Fazi » 11 cze 2017, o 16:18

Tak jak kolega Sebastian napisał, dobry środek bezpośrednio na parownik klimatyzacji. Nie uzywaj tych cud z K2 czy plaka które rzekomo wkładasz za tylne siedzenie i uruchamiasz bo to nic nie daje. Ja kiedyś używałem środka firmy Wurth koszt nie był mały bo coś koło 50zł za puszkę płaciłem (starczała na 2 razy, z czego wykorzystałem tyko raz) do niego podpinało się rułeczkę i własnie aplikowało się bezpośrednio na parownik. Niestety nie we wszystkich przypadkach można to zrobić przez wężyk odporowadzający skropliny. Ale mogę powiedzieć że środek naprawdę był skuteczny. Ale po dostaniu się do parownika okazało się że na dnie jego obudowy było dość dużo zalegajacego syfu m.in. liście które sobie tam gniły a tym samym były w 50% odpowidzialne za przykry zapach. Niestety takich rzeczy chyba żaden środek nie usunie tylko człowiek ;).

Awatar użytkownika
Marcoo
Świeżak
Posty: 27
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:09
Reputacja: 0
Imię: Marek
Samochód: Aveo 1.2 86 KM
Silnik:
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Marcoo » 1 wrz 2017, o 11:58

Fazi pisze: Ale po dostaniu się do parownika okazało się że na dnie jego obudowy było dość dużo zalegajacego syfu m.in. liście które sobie tam gniły a tym samym były w 50% odpowidzialne za przykry zapach. Niestety takich rzeczy chyba żaden środek nie usunie tylko człowiek ;).

Czy możesz podpowiedzieć jak się dostać do parownika by usunąć śmieci o których piszesz ? Bo to chyba jedyne skuteczne rozwiązanie plus spryskanie go bezpośrednio środkiem dezynfekującym.

Luis1

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Luis1 » 4 paź 2017, o 09:58

Sebastian pisze:Dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji i popsikać parownik - powinno pomóc.
Niestety nie wiem, gdzie w aveo jest odpływ skroplin przez który można zaaplikować środek.
Nie polecam pianek typu "klima doktor".Możliwe,że czyszczą ale zaklejają przy okazji różne zawiasy i linki od sterowania klapek.Walczyłem pół roku zanim sterowanie powróciło do normy.Chyba najlepsze jest ozonowanie no i jak kolega napisał powyżej,udrożnienie odpływu skroplonej wody.
Nie wiem jak jak w waszych miejscowościach ale najtaniej można ozonować na myjkach samoobsługowych "Auto Crew" sieci Carman.Sam wybierasz czas ozonowania i postępujesz zgodnie z podaną instrukcją.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Sebastian » 5 paź 2017, o 12:10

Klima doktor rzeczywiście jest produktem, który po przekształceniu się w ciecz jest klejącą substancją. Dlatego osobiście go nie używam. Jednak na rynku są produkty które zamieniają się w ciecz przypominającą wodę, która nic nie klei, ani nie zatyka.
Druga sprawa to stosowanie tych środków - nie powinno się stosować ich przez kanały wentylacyjne, bo to może spowodować uszkodzenia elektroniki/klap. Najlepiej preparaty te wstrzykiwać przez odpływ skroplin (lub demontując wcześniej wentylator/filtr PP) wprost na parownik.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

pool80
Wymiatacz
Posty: 1630
Rejestracja: 22 sie 2014, o 16:07
Reputacja: 24
Imię: Ryszard
Samochód: Cruze LT
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM,
LPG: BRC SQ24.11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: pool80 » 22 kwie 2018, o 20:19

Gdzie w T300 najłatwiej dojdę pianką z rurką w okolice parownika?

Leloski
Świeżak
Posty: 23
Rejestracja: 16 kwie 2018, o 11:30
Reputacja: 0
Imię: Jakub
Samochód: Orlando 1.8 + Lpg
Silnik:
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Leloski » 22 kwie 2018, o 21:49

Ja natomiast mam inne doświadczenie i z pomocą przyszlo mi przez wielu znienawidzone ASO. Miałem w swoim olku przykry zapach a przy okazji klima mi słabo działała. Pytałem się ozonowanie i nabicie klimy, pamiętam że rezultaty były nie najgorsze choć dalekie od ideału. Trafiłem na gościa który zaproponował mi zamiast ozonowania konserwację pełne czyszczenie i napełnianie klimy. Jest jakaś inna forma czyszczenia poza ozonowaniem. W sumie ta zabawa kosztowała mało / nie mało 150 PLN ale efekty są mega zadowalające i nic nie śmierdzi nie wania. Ani w słońce ani w deszcz ani zima. Jest jak nówka.

Awatar użytkownika
Kraviec
Profesjonalista
Posty: 851
Rejestracja: 23 lis 2014, o 23:46
Reputacja: 13
Imię: Michał
Samochód: Epica V250
Silnik: 2.0, X20D1, 144KM
LPG: KME Nevo
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: Kraviec » 23 kwie 2018, o 10:49

Marek, a czy czasem nie jest tak, że klima sama się włącza bez Twojej wiedzy przy nawiewie na szybę?

pool80
Wymiatacz
Posty: 1630
Rejestracja: 22 sie 2014, o 16:07
Reputacja: 24
Imię: Ryszard
Samochód: Cruze LT
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM,
LPG: BRC SQ24.11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: pool80 » 1 maja 2018, o 17:21

Poradziłem sobie sam. Pianka na parownik przez wężyk skroplin. A do wężyka dostałem się ściągając panel boczny tunelu. Tak samo jak w Cruze

Awatar użytkownika
wojbur
Zasłużony dla forum
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2013, o 21:50
Reputacja: 2
Imię: Wojtek
Samochód: Hyundai ix20
Silnik: 1.6 125 KM
LPG: tak
Lokalizacja: SZO
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: wojbur » 1 maja 2018, o 20:45

Ja mam chyba szczęście do klimy pod tym względem, serwisuję ją co 2 lata, czynnika ubywa ok 150-200 gram więc gdzieś pewnie nieszczelność jest, ale chłodzi OK i nigdy nie śmierdziało...

bacablue
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2017, o 22:12
Reputacja: 0
Imię: Mariusz
Samochód: Aveo 3d (T200)
Silnik:
Lokalizacja: Młodzieszyn
Kontakt:

Re: Klimatyzacja- przykry zapach

Post autor: bacablue » 6 maja 2018, o 19:47

Witam. U znajomego co prawda nie Aveo powodem ubytku były kiepskie nazwijmy to "wentle" ;) - zaworki, do których podpina się maszynę. Po wymianie spokój.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Nadwozie / Wnętrze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość