Klimatyzacja nie działa

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
ODPOWIEDZ
JohnyDubstep
Świeżak
Posty: 28
Rejestracja: 23 mar 2018, o 16:20
Reputacja: 0
Imię: Johny
Samochód: Nubira
Silnik: 1.6
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Klimatyzacja nie działa

Post autor: JohnyDubstep » 10 kwie 2018, o 18:58

Witam,
w moim aucie ( 1.6 benzyna) pojawił się problem z klimatyzacją. Wczoraj wracałem z pracy włączyłem klime i wszystko było ok- chłodziła.
Dzisiaj również chciałem włączyć i juź nie chłodziła. Sprężarka działa bo po załáczeniu ac (klima reczna) lekko skaczą obroty, po wyłączeniu również jest reakcja. Sprawdziłem śrubokrętem i gaz w ukladzie jest. W tamtym roku uzupełniałem czynnik, regenerowałem sprężarkę i wymieniałem chłodnice. Wczoraj wszystko było ok a dzisiaj nic. Co to może być? Prosze o pomoc

kjas9
Profesjonalista
Posty: 843
Rejestracja: 26 sty 2015, o 22:31
Reputacja: 25
Imię: Krzysztof
Samochód: Cruze1,4 Sw LTZ+2012
Silnik: 1,4 T +chip 163 km
LPG: KME Skay Max
Lokalizacja: SO
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: kjas9 » 10 kwie 2018, o 20:32

W klimie ręcznej sprawdż panel i włączniki -zimne luty szfankują ,nie ma styku i klima się nie załącza.Trzeba je przelutować
Lacetti 1,6 sx zmienione w cdx 2011-2019

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: none7 » 10 kwie 2018, o 21:16

Dla kolegi co temat rozpoczął: też bym zaczął od sprawdzenia zimnych lutów w panelu.

a ja się dołączę do podobnego pytania, ale troszkę inaczej u mnie się dzieje:
- łożysko sprzęgła czasem hałasuje metalicznym dźwiękiem - ale to mniej ważne
- po załączeniu klimy, sprzęgło łapie i kręci klimą. słychać jej załączenie.
- problemem jest to że w ogóle nie chłodzi, wewnątrz auta jest bardzo głośna. spod maski sprężarka także wydaje donośne dźwięki. orientuje się ktoś co powinienem zacząć sprawdzać po kolei ?

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Sebastian » 10 kwie 2018, o 21:24

JohnyDubstep, to że czynnik w układzie jest, to nie znaczy że jest go odpowiednia ilość. Bo "syknie" nawet gdy będzie 50-100g ;) W oponę też kopiesz i stwierdzisz, że powietrze jest (a ile go jest to nie ważne, bo przecież "coś" jest :) ), i nie trzeba pompować czy sprawdzasz to manometrem ?



none7, serwis kiedy robiłeś ? Bo mi to wygląda na małą ilość czynnika, ew. mało oleju w układzie.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: none7 » 10 kwie 2018, o 21:58

autko od listopada mam, to nawet nie było kiedy serwisu klimy robić. A nie chciałbym nabijać klimy jeżeli zaraz będę miał wymieniać sprężarkę.

czy przez OBD2 jestem w stanie jakieś parametry klimy sprawdzić ? czy jechać bezpośrednio na nabicie ?

Awatar użytkownika
papieju
Wymiatacz
Posty: 1915
Rejestracja: 28 sty 2018, o 15:18
Reputacja: 47
Imię: Marcin
Samochód: Nubira kombi 1.8 LPG
Silnik:
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: papieju » 10 kwie 2018, o 22:04

Mam podobnie, sprężarka się uruchamia ale nie chłodzi, po chwili się wyłącza. Podejrzewam brak czynnika, oddam do serwisu klimy niech kompleksowo sprawdzą i naprawią co trzeba. Też mam auto od niedawna, mój pierwszy serwis klimy. Jeśli będziesz musiał sprężarkę wymienić to czynnik odessają, nie bój nic

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: none7 » 10 kwie 2018, o 22:27

tylko że ja lubię robić wszystko samemu. To moje pierwsze auto z klimą. Czy jak odessą czynnik to sobie gdzieś zapiszą i potem po samodzielnej wymianie i sprawdzeniu szczelności wpuszczą co zabrali ?

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Sebastian » 10 kwie 2018, o 22:53

Nie sprawdzisz działania sprężarki nie uzupełniając jej czynnikiem.
Tam są/powinny być przynajmniej dwa/trzy czujniki:
- czujnik wysokiego ciśnienia (nie uruchamia sprężarki gdy ciśnienie jest za wysokie -np. zbyt dużo czynnika), ten jest w Lacetti
- czujnik niskiego ciśnienia (nie uruchamia sprężarki gdy ciśnienie jest zbyt niskie).


Jeśli lubisz robić wszystko samemu to klimę też możesz :)
Kilka rzeczy musisz kupić i może zrobisz(ceny z głowy, nie pamiętam dokładnie): stacja odzysku(od ok.2500zl), zawory/złączki (ok. 500-700), pompa próżniowa (od ok. 400), dokładna waga, butla dwuzaworowa (200), uprawnienia bez których nikt ci czynnika legalnie nie sprzeda, i bez których kary są "surowe" - zachęcam do poczytania ustawy (7000). Więc takie minimum-minimum to z 12-15k i możesz robić sam :)
Chyba że chcesz jeszcze nieszczelności robić to weże, butla, reduktor do azotu, manometr, podstawowe uszczelki.


A jeśli ktoś nie ma czynnika, i dodatkowo próbuje włączyć klimatyzację, to... proszę bardzo - firmy regenerujące sprężarki też muszą z czegoś żyć :) Upierdliwe i drogie jest potem płukanie takiego układu, i nie zawsze się sprawdza w 100% (i zdarza się że nowa sprężarka pada po pół roku - bo w układzie krążą opiłki że starej które zacierają nową nowy element).
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: none7 » 10 kwie 2018, o 23:21

sebastian, sądzę że nie zrozumiałeś tego co miałem na myśli, albo nie chciałeś zrozumieć, bo troszkę odebrałem to jako zarozumialstwo z Twojej strony...

Lubię robić samemu (nie mając czynnika w układzie ) - wymiana kompresora klimatyzacji. Napisałem przecież że dość dziwnie hałasuje pod maską. Zanim stwierdzę jego wymianę, zapytałem grzecznie użytkowników tego forum czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem. Bo wyczytałem że jest gdzieś jeszcze jakiś zawór nadmiarowy (czy jakoś tak) który też sprawi że klima będzie głośna, nie będzie chłodziła, a kompresor normalnie się uruchomi.

Robię sobie mechanikę samochodową w każdym aucie i nie czuję potrzeby żeby ktoś mi kompresor wymienił. Zatem moje pytanie miało na celu stwierdzenie (bo pierwszy raz mam klimę w aucie) czy zakład który by mi wypompował czynnik (bo przecież nie chcę wypuszczać go do atmosfery = ekologia) zapisze sobie to gdzieś i potem adekwatnie odda po samodzielnej naprawie (po sprawdzeniu szczelności itp).

Zadałem także pytanie odnośnie czujników. Czy jest ich podgląd przez złącze diagnostyczne. Tłumaczenie mi działania czujników jest zbędne.

PS: Mam nadzieję, że moja wypowiedź Cię nie obraża (nie ma na celu). Chcę jedynie podkreślić że nie jestem jakąś ciemną masą która wpada na forum bo coś się dzieje i nie ma zielonego pojęcia co. Na bieżąco czytam sobie fora o lacetti, aby zwiększyć moją wiedzę o tym aucie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: Sebastian » 11 kwie 2018, o 08:20

Kilka postów wyżej napisałem Ci co to może być:
none7, serwis kiedy robiłeś ? Bo mi to wygląda na małą ilość czynnika, ew. mało oleju w układzie.
Spotkałem się już z dziwnym/głośnym działaniem sprężarki w przypadku małej ilości czynnika, dlatego proponuję to sprawdzić. Dodatkowo jest to w miarę najprostsze i w porównaniu do wymiany sprężarki tańsze (tańsze to chyba przelutowanie płytki, o czym też już było pisane wcześniej).

A czy firma serwisująca zapisze sobie ile czynnika odzyskała z Twojego układu - zapytaj, będziesz wiedział.
My zapisujemy.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
none7
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 18 gru 2017, o 20:40
Reputacja: 7
Imię: Karol
Samochód: Lacetti '05
Silnik: 1.6, F16D3, 109KM, benz.+LPG
LPG: STAG QNEXT PLUS
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Klimatyzacja nie działa

Post autor: none7 » 11 kwie 2018, o 09:38

sebastian płytka już dawno przelutowana w lacetti moim i mojej siostry.

zabrakło mi wcześniej tego zdania: "Spotkałem się już z dziwnym/głośnym działaniem sprężarki w przypadku małej ilości czynnika". Od tego zacznę. Dzięki.

PS: gdyby nie to że od niecałego roku mam dziecko małe to pewnie bym nawet nie kombinował z klimą i ją olał. Lecz dla zdrowia dziecka lepiej żeby w aucie się nie przegrzewało.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Elektryka / Elektronika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości