Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Nie świeci, nie kręci i inne tematy związane z elektryką i elektroniką
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 31 sty 2016, o 04:37

Witam.
Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu. Najpierw obroty na luzie zaczęły spadać do 0 przez co silnik gasł. Wymieniona silnik krokowy i było ok przez 2 miesiące. Później obroty na luzie zaczęły utrzymywać się na poziomie 1500-2000. Nie zawsze ale z dnia na dzień coraz częściej. W OBD 2 po przeskanowaniu usterek pojawił się błąd P 0122. Po usunięciu go było dobrze może przez tydzień (obroty poniżej 1000). Lecz problem z obrotami powrócił (z tym, że OBD już błędu nie widzi). Wymieniono czujnik przepustnicy. 2 tygodnie bez problemów. Od kilku dni znowu obroty nie za każdym razem ale coraz częściej na poziomie 1500-2000. Dzisiejszy powrót do domu i lekkie szarpanie podczas jazdy a po zgaszeniu silnika pali się żółta kontrolka silnika + błąd P 0106. W efekcie auto nie pali :(

Jakieś pomysły co może być sprawca tego stanu rzeczy?
Z góry dziękuje za propozycje...

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: wszim » 31 sty 2016, o 08:14

Wygląda na podobny problem który miała veratoxic. Poczytaj ten wątek może coś skojarzysz.
viewtopic.php?f=56&t=1935
P0122 to błąd czujnika pozycji przepustnicy.
P0106 to coś nie tak z podciśnieniem w kolektorze dolotowym odczytywanym na czujniku MAP.
Sprawdź też tak ogólnie czy nie dostała się woda na wielozłącze ECM.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

Maniek

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: Maniek » 31 sty 2016, o 10:18

Czy auto ma instalację gazową ??, jeśli tak to czy nie zdetonował gaz w kolektorze ssącym ?? jeśli tak, może być uszkodzony kolektor i może łapać lewe powietrze.
Jeśli auto nie ma gazu, to trzeba sprawdzić czujnik podciśnienia w kolektorze, może jest uszkodzony, może coś nie styka. Trzeba było by przeprowadzić diagnostykę, ale nie polegająca tylko na sprawdzeniu błędów, ale taką aby można było odczytać wartości z czujników. Czy się zmieniają w zależności od temperatury i obrotów.
A z przewodami podciśnieniowymi czegoś nie mieszałeś, nie spadł jakiś ???

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 31 sty 2016, o 10:22

Auto kupiłem rok temu. Sprowadzone z Niemiec już z założoną instalacją gazową. Dopiero od listopada zaczęło się dziać. Najpierw spadające obroty a teraz za wysokie. Sam nic nie grzebałem w przewodach. Auto było u mechanika naprawiane ale problem powraca a teraz jest jeszcze gorzej.

Maniek

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: Maniek » 31 sty 2016, o 10:36

Problem ten jest tylko na gazie, tylko na benzynie czy nie ma różnicy ??
Już widziałem w życiu kilka kolektorów tak wywalonych przez gaz, że do dziury można rękę włożyć, trafiałem takie uszkodzenia, że nie było niczego widać, a pęknięcie zmieniało się wraz z temperaturą silnika.
Nie twierdzę że też masz uszkodzony kolektor, ale wiem że gaz potrafi dobrze narozrabiać. Jeśli nic nie widać i nie słychać dziwnych świstów powietrza to zostaje tylko dobry diagnosta, a nie każdy mechanik jest w tym dobry, każdy jest dobry tylko w braniu pieniędzy.

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 31 sty 2016, o 10:50

Z tego co dobrze pamiętam obroty spadały tylko na gazie a te podwyższone są i na benzynie i na gazie. Ale jeszcze jak coś sprawdzę jeżeli uda mi się auto odpalić. Spojrzę pod maskę jak z przewodami czy żaden się nie odłączył.

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15465
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: wszim » 31 sty 2016, o 11:26

Maniek pisze: Już widziałem w życiu kilka kolektorów tak wywalonych przez gaz.
Takie sytuacje mogły powstawać w instalacjach I i II generacji, gdzie gaz był podawany przed przepustnicę a jego dobór składu nie był związany z tym co zadaje ECM.
Jarod14 z pewnością ma instalację sekwencyjną. Z ciekawości zapytam, jaką?
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 31 sty 2016, o 12:58

Co do instalacji to nie wiem jaka. Musiałbym poszukać gdzieś w dokumentach może. Auto już u mechanika zobaczymy co z tego wyniknie.

GoLL@B
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:06
Reputacja: 1
Imię: Krzysiek
Samochód: Daewoo Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: W-w/Dz-n
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: GoLL@B » 31 sty 2016, o 15:56

wszim pisze:
Maniek pisze: Już widziałem w życiu kilka kolektorów tak wywalonych przez gaz.
Takie sytuacje mogły powstawać w instalacjach I i II generacji, gdzie gaz był podawany przed przepustnicę a jego dobór składu nie był związany z tym co zadaje ECM.
Jarod14 z pewnością ma instalację sekwencyjną. Z ciekawości zapytam, jaką?
Zgadzam się w pełni z Wojtkiem... poza tym nie wiem, jak inne, ale T18SED ma kolektor aluminiowy. Nie słyszałem, by gaz rozsadził aluminiowy. Zwykle w przypadku instalacji starszych generacji dodawany jest tzw. antywybuch, aby właśnie nie rozsadziło kolektora. Oczywiście w przypadku plastikowego, nie czułbym się pewny nawet w przypadku posiadania antywybuchu :)

Maniek

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: Maniek » 1 lut 2016, o 15:20

W plastikowych kolektorach antywybuchy słabo się sprawdzały.
Nie wiem jaki kolektor jest u kolegi w aucie, i nie wiemy też jaką ma instalację gazową. Ale objawy jakie kolega przedstawił - podniesione obroty i błąd z czujnika podciśnienia mogą wskazywać na nieszczelność w kolektorze, ale może być też to problem z samym czujnikiem.
Kolega już trochę powymieniał i w sumie efektu dobrego nie uzyskał, a to oznacza też że coś niedobrego tam się dzieje.
Jak kolega napisał pojedzie do mechanika, mam nadzieję że do dobrego diagnosty a nie wymieniacza części, i że opisze tu na forum jaki był problem, bo chciał bym wiedzieć czy chodź trochę miałem rację :).

GoLL@B
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:06
Reputacja: 1
Imię: Krzysiek
Samochód: Daewoo Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: W-w/Dz-n
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: GoLL@B » 1 lut 2016, o 23:09

Sprawdzić szczelność dolotu oczywiście też polecam, wariactwa z obrotami bardzo często wiążą się z nieszczelnościami. Zwykle wystarczy przejrzeć i nieszczelność się odnajdzie, zwykle :) Sprawdzenie szczelności pozwoli się upewnić, czy trzeba szukać dokładniej, czy nie.

Dodatkowo pytanie jest o ustawienie samej instalacji (zakładam IV gen). Samo przełączenie na benzynę, gdy już gaz rozjechał mapę niekoniecznie musi dać oznakę poprawy (szczególnie gdy leje wtryskiwacz/wtryskiwacze). Trzeba by skasować korekty i pojeździć trochę na benzynie (oczywiście nie 2-3 km do rozgrzania). Dopiero wtedy wyciągać wnioski, czy jest tak samo.

Ja zacząłbym od wyczyszczenia przepustnicy i krokowca. W moim przypadku - częsta i dość długa jazda po mieście - szybko się brudzi. Gdy już dojdzie do tego, że jest tam gęsto od mazi, to właśnie objawiało się to podwyższonymi obrotami. Wyczyszczenie i adaptacja pomagały. Teraz czyszczę już regularniej - nie czekam na objawy. Z tym, że u mnie nigdy przycinanie się na obrotach nie doprowadziło do błędów na komputerze.

Może trzeba przyjrzeć się przewodom, czy gdzieś któryś nie jest przetarty? Może akurat zbiegło się tak, że jak ktoś przy czymś pogrzebał - wymiana jednego czujnika czy drugiego, to zruszył przewody i zaczęły łączyć?

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 2 lut 2016, o 16:31

Dzisiaj kontaktowałem się z mechanikiem (jest on z polecenia Robika) auto udało im się uruchomić ale z obrotami jeszcze mają problemy. Papierów od gazu nie znalazłem jak wymieniałem butlę od gazu to gazownik podał mi informacje co jest założone ale gdzieś ta kartka sie zawieruszyła :( Silnik krokowy był wymieniany (widziałem FV za niego) całkiem niedawno więc nie sądze, że już się zabrudził. Zasugeruję propozycje jakie tu padły...

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23830
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Hyundai Tucson
Silnik: 1.6T 150KM
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: etac » 2 lut 2016, o 16:53

Te papiery to sobie poszukaj, bo pierwsze badania techniczne i masz problem. Certyfikat butli jest konieczny.
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 2 lut 2016, o 18:00

Certyfikat butli to mam tylko nie mam info na temat instalacji gazowej.

Chociaż na certyfikacie w Tabeli A mam takie info:
BRC E13 ........ ; LOVATO E4 .......
TOMASETTO E8 ........ ; CEODEUX E2 ..........
TARTARINI E8 .........; EMER E3 ......
POLGAS E20 ......... ; LANDI RENZO E13 .......
LANDI E13 ........ ; OMB E13 .........
VIALLE 4 ..........; VIALLE E4 ..........

Nie wiem czy to na temat instalacji !?

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: Sebastian » 2 lut 2016, o 21:53

To raczej nie to co masz pod maską ;)
Bo tu masz wypisane kilkanaście najpopularniejszych producentów instalacji/osprzętu LPG :D
Raczej jest to opis, z jakich producentów wielozaworów może butla współpracować (choć nie jestem pewny, bo te E13, E4, - to początki nr homologacji, a nie oznaczenia modelowe).
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 21 lut 2016, o 19:35

Po 3 tygodniach walki auto uruchomione i na razie jeździ. Zobaczymy co dalej. Całą przyczyną tych problemów były klapki w kolektorze dolotowych, które latały we wszystkie strony. Jeszcze pali się żółta kontrolka silnika ale w tygodniu mam podjechać na komputer żeby usunąć.

iskat1973
Stały bywalec
Posty: 228
Rejestracja: 23 paź 2013, o 10:01
Reputacja: 0
Imię: Jacek
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: iskat1973 » 22 lut 2016, o 06:28

To znaczy co zrobiłeś z tymi klapkami i o jaki silnik chodzi ???
KL1NF35BJ6K260134

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 24 lut 2016, o 16:50

Silnik 1,8. Podobno jest to silnik Astra G 1,8 16V 125 KM. Klapki zostały wyjęte a żółta kontrolka sygnalizuje błąd P 0123 i po usunięciu znowu się zapala więc chyba będę musiał się z tym na razie przemęczyć.

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 13 gru 2016, o 19:22

Powrót do obrotów:

Po wyjęciu klapek z kolektora jeździło się dobrze przez 8m-cy. Po tym czasie auto wogóle zaczęło tracić obroty i tylko przez gazowanie auta można było jakoś jechać. Czyszczenie silnika krokowego i wymiana potencjometru w przepustnicy przywróciło obroty do normalnego poziomu i nawet żółta kontrolka silnika zgasła. Po miesiącu znowu obroty zaczynają wariować. Po odpaleniu jest ok ale wystarczy przejechać 20m lub tylko przygazować i juz wzrastają do 1500-2000. Czasami po przejechaniu kilku km spadają a czasami cały dzień nie odpuszczą (nie ma reguły). Błędów komputer nie wykazuje a po adaptacji przepustnicy (przywrócenie fabrycznych ustawień) wraca do normy ale na niedługi czas. Propozycja mechanika była aby wyregulować gaz (instalacja Landi Renzo) bo może on mieszać w ustawieniach i tu kolejny problem bo połączenie ze sterownikiem jest fabrycznie zablokowane (auto z Niemiec).

Co z tym dalej zrobić? Czy da się to jakoś odblokować, żeby wyregulować gaz czy trzeba wymieniać całą centralkę?

Awatar użytkownika
XaRaDaS
Zasłużony dla forum
Posty: 7704
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:17
Reputacja: 8
Imię: Andrzej
Samochód: Orlando LTZ
Silnik: 1.8 2H0, 141 KM, benz.
Lokalizacja: WX
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: XaRaDaS » 13 gru 2016, o 20:37

Nie zaszkodzi poszukać dobrego, ale to naprawdę dobrego gazownika i niech on obada gaz, to tak na początek ;)
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

GoLL@B
Profesjonalista
Posty: 585
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:06
Reputacja: 1
Imię: Krzysiek
Samochód: Daewoo Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: W-w/Dz-n
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: GoLL@B » 14 gru 2016, o 18:33

Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś przeczytałem (LPG forum bodajże), że ciężko będzie znaleźć kogoś kto będzie miał możliwość się podłączyć do tych zablokowanych sterowników LR.

Awatar użytkownika
jarod14
Świeżak
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 19:58
Reputacja: 0
Imię: Daniel
Samochód: Nubira vel Lacetti
Silnik: 1,8 121KM Rok 2006
LPG: TAK
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Błąd P 0122 i podwyższone obroty na luzie :(

Post autor: jarod14 » 19 lut 2017, o 20:02

Gazownika znalazłem. Stwierdził że i tak mam wtryski do wymiany to i centralkę się wymieni i będzie bezproblemowy dostęp z podłączeniem.
Silnik krokowy wymieniony. 2 tyg. było dobrze później parę razy podbił obroty ale na tą chwilę jest ok. Kontrolka silnika też już się nie pali, więc chwilowo problem rozwiązany.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Elektryka / Elektronika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości