Świecąca kontrola rezerwy, ale tylko podczas upałów

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Boggy
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 1 gru 2016, o 20:47
Reputacja: 0
Imię: Bogdan
Samochód: Nubira 1,8 CDX
Silnik:
Lokalizacja: Poddębice
Kontakt:

Świecąca kontrola rezerwy, ale tylko podczas upałów

Post autor: Boggy » 21 cze 2018, o 09:27

Drodzy Koledzy i Koleżanki :)

Jesienią zeszłego roku wymieniłem kompletną pompę paliwa (stara poszła w niepamięć po jeździe na zbyt głębokiej rezerwie).
Wskaźnik działa jak trzeba, ale dziwne jest to że wraz ze wzrostem temperatury za oknem (powyżej 25 stopni) kontrolka rezerwy pali się coraz mocniej, przy ok 30oC wskaźnik świeci się tak jakby była rezerwa, pomimo że w zbiorniku jest ponad 3/4 paliwa.
Problem był też podczas tankowania, jak jest ciepło to mogę tankować benzynę normalnie, zimą podczas mrozów poniżej -10oC musiałem zalewać bardzo powoli, bo zachowywał się tak jakby była zapchana rura od wlewu paliwa. Zalanie zbiornika paliwa do pełna skutkuje też tym że bardzo mocno czuć benzynę przy kole.
Znajomy twierdzi że zapewne rura od wlewu paliwa jest gdzieś pęknięta, wytrąca się z benzyny więcej wody, która skraplając się w rurze zimą zamarza (problem z tankowaniem), a latem wzrasta poziom wilgoci w zbiorniku co powoduje zwarcie na stykach i dlatego świeci się kontrola rezerwy.
Fachowcem w tych tematach nie jestem ale czy może to być słuszna teoria ?
Przejrzałem trochę forum i zastanawiam się czy może jest coś z tym termistorem że rezerwa się zapala ?

Awatar użytkownika
sapphir
Aktywny
Posty: 78
Rejestracja: 19 sty 2017, o 09:57
Reputacja: 3
Imię: Piotr
Samochód: Nubira
Silnik: 1,8 F18D3
LPG: LPG
Lokalizacja: Niepołomice
Kontakt:

Re: Świecąca kontrola rezerwy, ale tylko podczas upałów

Post autor: sapphir » 11 lip 2018, o 18:48

Jeżeli chodzi o rezerwę to pewnie masz uszkodzony termistor NTC przy pompie.
Jest to ten czujnik co dochodzi do niego żółty i szary kabel.
Termistor ten działa na takiej zasadzie że wraz ze wzrostem temperatury, czyli gdy nie jest zanurzony w paliwie jego opór maleje. Dlatego kontrolka najpierw zaczyna lekko jarzyć, jak chlapnie na nią paliwo to gaśnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Boggy
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 1 gru 2016, o 20:47
Reputacja: 0
Imię: Bogdan
Samochód: Nubira 1,8 CDX
Silnik:
Lokalizacja: Poddębice
Kontakt:

Re: Świecąca kontrola rezerwy, ale tylko podczas upałów

Post autor: Boggy » 30 sie 2018, o 08:53

Co do kontrolki rezerwy też tak myślałem, po przeczytaniu kilku tematów z forum Daewoo, tam też sa zastosowane termistowy.
Ciekawostkę odkyłem przy wlewie paliwa.
Rura łącząca wlew z bakiem najwidoczniej z jakiegoś powodu była nieszczelna (w miejscu gdzie skręca pod podwozie) i jakiś radosny "mechanik" przeciął rurkę i wstawił gwintowany nypel ocynkowany 3/4 zaciśnięty zwykłymi opaskami zaciskowymi, sam nypel był w taki kiepskim stanie że spokojnie o połowę zmniejszał się przekrój wlewu.
Zamówiłem na Potak kompletną rurę ( 140PLN :( ) i nagle przestało śmierdzieć benzyną po zatankowaniu :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości