Problem z ABS...

Stuka, puka, kapie, cieknie...
Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 25 sie 2015, o 22:33

Od pewnego czasu ABS włącza się bez powodu - przy hamowaniu w miejscach gdzie jest dobra przyczepność. Początkowo zdarzało się to co jakiś czas, teraz już prawie co każde mocniejsze hamowanie (nawet nie musi być awaryjne), więc trzeba się tym zająć!
Dodatkowo dwa tygodnie temu zapaliła się kontrolka ABS, która po kilku-kilkuset km sama zgasła.

Chevrolet explorer nie wykrył błędów, natomiast podczas jazdy wykres prędkości z wszystkich czujników wyglądał tak:
Obrazek
Te ostre "V"-ki na wykresie pokazują, że coś jest nie tak jak powinno być.

Lewy przód, lewy tył, prawy tył rysują ładne wykresy, niestety wszystko zaburza czujnik prawy przód, który wykres rysuje tak:
Obrazek
Czyli coś jest na rzeczy :roll:

Dziwne tylko że kontrolka ABS się nie świeci :ocochodzi:

Na pierwszy ogień idzie czyszczenie wtyczek czujnika, samego czujnika, i dokładne sprawdzenie czy pierścień zębaty nie jest uszkodzony, i nie wygląda np. tak - http://lacetti.com.ua/ipb/index.php?act ... t&id=97269

Ciąg dalszy nastąpi... ;)
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
XaRaDaS
Zasłużony dla forum
Posty: 7704
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:17
Reputacja: 8
Imię: Andrzej
Samochód: Orlando LTZ
Silnik: 1.8 2H0, 141 KM, benz.
Lokalizacja: WX
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: XaRaDaS » 25 sie 2015, o 22:45

No to według wykresów widać, że do czyszczenia masz na początek jeden czujnik, ten prawy przód. Być może jego kres już mija i będziesz musiał wymieniać. Jak masz TIS,a to zerknij do niego, bo ja już prawie w kimę uderzam i nie za bardzo szukać mi się chce, ale jak nie masz to jutro zerknę w robocie.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

Awatar użytkownika
karpior
Profesjonalista
Posty: 659
Rejestracja: 19 mar 2014, o 19:34
Reputacja: 3
Imię: Piotr
Samochód: Lacetti HB 1.6
Silnik:
Lokalizacja: Krk
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: karpior » 25 sie 2015, o 23:05

ja obstawiam ten pierścień zębaty... już kilka razy na necie się natknąłem na niego jako winowajcę załączania ABSu przy dobrej przyczepności

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 25 sie 2015, o 23:15

XaRaDaS pisze:No to według wykresów widać, że do czyszczenia masz na początek jeden czujnik, ten prawy przód. Być może jego kres już mija i będziesz musiał wymieniać. Jak masz TIS,a to zerknij do niego, bo ja już prawie w kimę uderzam i nie za bardzo szukać mi się chce, ale jak nie masz to jutro zerknę w robocie.
W TIS'ie oprócz zasady dzialania i schematu elektrycznego, nie znalazłem nic interesującego :)




karpior, też się spotkałem na forach z pęknietym pierścieniem (nawet na AK) - dlatego jego obstawiam na chwilę obecną, ale chcę zacząć od najprostszych operacji (czyszczenie).
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
wszim
Zasłużony dla forum
Posty: 15467
Rejestracja: 10 paź 2013, o 22:04
Reputacja: 143
Imię: Wojtek
Samochód: był orlando
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Inny samochód: toyota RAV4 2.5 hybrid 4x4 222KM
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: wszim » 26 sie 2015, o 06:02

Zwróć uwagę na cykliczność tej v-ki. Odstępy są bardzo równe, to sugeruje usterkę pierścienia.
Obrazek Nie bądź obojętny na wojnę w Ukrainie.

tomii1982
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2014, o 18:53
Reputacja: 0
Imię: Tomasz
Samochód: Cruze HB MY 2013
Silnik: 1.4T (LUJ)
LPG: STAG QBOX
Lokalizacja: Pomorze Środkowe
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: tomii1982 » 1 wrz 2015, o 21:22

Ja obstawiam pęknięty pierścień. Miałem tak w dwóch modelach. Udało mi się je pospawać.
Lacetti 1.4 HB 2004
Nubira 1.8 Kombi 2008 x2

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 1 wrz 2015, o 22:09

Wreszcie udało mi się znaleźć chwilę na wrzucenie zdjęcia.

Tak wygląda pierścień: :(

Obrazek

Na allegro dostępny jest pierścień w cenie 28zł, tylko teraz trzeba znaleźć warsztat który to wymieni, albo chociaż warsztat który wprasuje pierścień.
Ostatnio zmieniony 1 wrz 2015, o 22:16 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Posty: 23877
Rejestracja: 4 sie 2013, o 00:31
Reputacja: 255
Imię: Krzysztof
Samochód: Lexus LBX
Silnik: 1.5 Hybrid
LPG: NIE
Inny samochód: Toyota Yaris Hybrid
Lokalizacja: SBE
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: etac » 1 wrz 2015, o 22:13

no to masz winnego ;)
Lekcje prywatne są odpłatne, pytania na forum są darmowe

Awatar użytkownika
XaRaDaS
Zasłużony dla forum
Posty: 7704
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:17
Reputacja: 8
Imię: Andrzej
Samochód: Orlando LTZ
Silnik: 1.8 2H0, 141 KM, benz.
Lokalizacja: WX
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: XaRaDaS » 1 wrz 2015, o 22:17

Pięknie skorodowany pierścień, tylko wymiana chyba czeka.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

Awatar użytkownika
robik
Zasłużony dla forum
Posty: 1506
Rejestracja: 28 cze 2014, o 16:08
Reputacja: 2
Imię: Robert
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.6 109KM
LPG: LPGTECH
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: robik » 1 wrz 2015, o 22:24

U znajomego byl pekniety pasowal chyba od vectry...
Każdy wschód słońca...to dzień bliżej końca.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 1 wrz 2015, o 22:28

Pierścień do lacetti jest dostępny w moim mieście za rzeczone niecałe 30zł - http://allegro.pl/zebatka-koronka-abs-c ... tabsAnchor więc w razie gdyby nie pasował nie będę musiał wysyłać.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 21 lut 2016, o 16:08

Niestety okazało się, że sprzedawca z allegro nie chciał zgodzić się na odbiór osobisty, więc zapytałem najlepszego "partsmena" - konradoo który oczywiście załatwił taką koronkę :)

Koronka TRISCAN 8540 21401

Koronka musiała nabrać "mocy urzędowej" i dopiero znalazł się czas i chęci na wymianę :D

Wymiana samej koronki jest łatwa, gorzej z czynnościami "pomocniczymi" - wszystkie śruby (oprócz łącznika stabilizatora) puściły zadziwiająco łatwo, najgorzej było z wyjęciem przegubu z wielowpustu piasty :x Mimo grzania palnikiem, uderzania - nie chciało puścić :( . Dopiero po ponad godzinie "walki" udało się ! :D Tutaj uwaga - przegub jest dość miękki - łatwo go "sklepać", więc należy wkręcić nakrętkę i uderzać w nakrętkę przez mniejszą nasadkę (która idealnie pasuje tak, że nie sklepiemy blaszki zabezpieczającej przed odkręceniem).

Fotki starej koronki:
Obrazek
Obrazek

I opakowanie nowej:
Obrazek
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

gwardia
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2016, o 12:33
Reputacja: 0
Imię: Paweł
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Murowana Goślina
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: gwardia » 28 lis 2016, o 18:55

Ciekawy wątek, mam podobny problem. Sebastian, w jakim programie robiłeś te zrzuty ekranu z ABS-ów?

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 28 lis 2016, o 19:48

Tak jak pisałem - program Chevrolet Explorer i interfejs VAG KKL - na forum znajdziesz opisy jak się połączyć :)
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

The_End
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, o 13:24
Reputacja: 0
Imię: Andrzej
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: The_End » 27 cze 2017, o 20:21

Witam wszystkich
mam prośbę o pomoc w diagnozie, wiem ze zgłasza się prawy czujnik ale patrząc na wykresy zastanawia mnie czy to na pewno w nim leży problem.
Objawy:
przy ruszaniu, przyspieszaniu zwłaszcza na początku jazdy po odpaleniu silnika i małych prędkościach wariuje ABS słychać mocno jego włączanie się, aż wywala błąd i go odcina z palącą się kontrolką. Problem narasta wraz we wzrostem temperatury zewnętrznej.
Dodam, że nie dawno wymieniałem prawy przegub z pierścieniem, liczba zębów się zgadza.
Tu proszę link do raportu z Chevrolet Exp 1.7: https://www.easypaste.org/file/jz3GDpYI ... at?lang=pl
Będę wdzięczny za waszą pomoc i opinie.
Pozdr.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 27 cze 2017, o 20:26

Możesz wrzucić screeny, a nie log ?
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

The_End
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, o 13:24
Reputacja: 0
Imię: Andrzej
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: The_End » 27 cze 2017, o 20:40

Jasne, myślałem że łatwiej popatrzeć na log, proszę:
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdr

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 27 cze 2017, o 21:11

Spróbuj zamienić czujniki, prawy z lewym, bo ZTCP powinny być identyczne.
Jeśli błąd zmieni się na koło lewe, to wiesz że uszkodzony jest czujnik. Choć mi to bardziej na koronkę wygląda, bo wykres podobny do mojego... Może nie tyle uszkodzona, co jakieś zanieczyszczenie, nierówność, itd.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

The_End
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, o 13:24
Reputacja: 0
Imię: Andrzej
Samochód: Lacetti
Silnik:
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: The_End » 27 cze 2017, o 21:23

Rzecz w tym, że koronka nowa, żadnych ubytków, pęknięć itp, a wykres sam w sobie nieregularny.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2017, o 22:03 przez The_End, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 27 cze 2017, o 21:24

Popatrz na wykres w moim poście, też był nieregularny. Ew. wadliwa koronka...
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

krzyc
Aktywny
Posty: 52
Rejestracja: 14 kwie 2014, o 17:12
Reputacja: 0
Imię: Krzysztof
Samochód: Nubira 1.8 121KM
Silnik:
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: krzyc » 3 lip 2017, o 21:42

Przy wolnej prędkości czujnik ABS z tego co wiem daje słabszy sygnał - w związku z tym komputer może nie widzieć sygnału i na tej podstawie stwierdzić zablokowanie koła. Być może wystarczy lekkie zbliżenie czujnika do zębatki - może podszedł jakiś paproch (jeżeli był demontowany) czy mocowanie czujnika zardzewiało i czujnik lekko się odchylił.

krzych1b
Fachman
Posty: 3063
Rejestracja: 28 lis 2017, o 19:24
Reputacja: 41
Imię: Krzysztof
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: krzych1b » 13 gru 2017, o 19:49

Witam . Trochę odkurzę temat ,ale to ważne dla wszystkich co wymieniają pierścienie.
Ostatnio walczyłem z tym samym tematem i doszedłem , że pierścienie należy osadzić w osi czujników i oba jednakowe!!!.Jest trochę zabawy z suwmiarką , ale się opłaci.Ja niestety wymianę robiłem dwa razy , bo założyłem jedną nową koronkę i jedną starą (pospawaną) -błąd w sztuce , a chciałem oszukać :/ NIE RÓBCIE TEGO. :nie:
Odległość czujnika od koronki (jak podaje instrukcja serwisowa ), waha się w granicach od 1,00mm do 1,5mm i proszę nie pisać bzdur , że np. rdza podniosła czujnik- bo o ile milimetrów może podnieść? 0,02mm ?
A tak na marginesie , to mi sprzedali szersze i wyższe pierścienie ,niż miałem oryginalne -łatwiej ustawić. :tak: . Wymiary nowego i starego , podałem w jednym z moich postów .
Przy wciskaniu (nabijaniu) nowego pierścienia , nie potrzeba używać dużej siły , ze względu na materiał z jakiego są zrobione pierścienie .
Jeszcze dodam , że do ściągania piasty użyłem ściągacza (z resztą niepotrzebnie , bo przegub wepchnąłem w stronę skrzyni palcami) i nie odkręcałem sworznia wahacza - niepotrzebna robota. Młotek i kawałek miedzianego płaskownika , posłużyły mi do skorygowania pierścienia oraz do wybicia śrub amortyzatora ze zwrotnicy ( nie uszkodzi się wtedy gwintów ani koronek) .ABS, już mi się nie włącza przy małej prędkości hamowania.Działa prawidłowo. :papa:
VIN >KL1NF35BJ6K335315

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Posty: 3977
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:45
Reputacja: 44
Imię: Sebastian
Samochód: 2x Lacetti 1.4&1.6
Silnik:
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Sebastian » 13 gru 2017, o 20:03

Napisz numery koronki którą kupiłeś. Ja w dziale "Manuale" wyrzuciłem fotki koronki która "nie gryzie się" z ori koronką, tzn. mam jedną oryginalną, jedną z triscsna i ABS działa bez problemu :)
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

krzych1b
Fachman
Posty: 3063
Rejestracja: 28 lis 2017, o 19:24
Reputacja: 41
Imię: Krzysztof
Samochód: NUBIRA /Lacetti
Silnik: 1.8 F18D3 121KM
LPG: Tech
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: krzych1b » 13 gru 2017, o 20:20

Zakupiłem na alledrogo po 28 zł z przesyłką . Miasto NEW SĄCZ POLAND Firma Kormak s.c.. Podejrzewam , że to wyrób rzemieślniczy , bo pierścień miękki jak plastelina :lol: . U R.K. NIEDZIAŁEK w Lublinie kosztuje ok. 50 zł. A w INTERCARSIE ok . 35zł , cena zależy od producenta. Ciekawy jestem ile te wytrzymają .Te co były na aucie przejechały ok .170tyś . a może i mniej ,Lacek sprowadzony w zeszłym roku ze Szwajcarii, a ja już jestem drugim właścicielem w kraju.Co tu nawywijał poprzedni właściciel z tym autem, to bóg jeden raczy wiedzieć.
Dzisiaj się np. dowiedziałem , że Lacetti jeździ na oliwie 5W30 a ja mam zalany 10W40 i muszę na dniach szybko wymienić oliwę bo mi się "cykanie hydropopychaczy" załącza :lol:
VIN >KL1NF35BJ6K335315

Arczeski
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 23 cze 2017, o 18:55
Reputacja: 0
Imię: Arek
Samochód: Lacetti 1.4 HB
Silnik:
Lokalizacja: Świętochłowice (Śląsk)
Kontakt:

Re: Problem z ABS...

Post autor: Arczeski » 15 gru 2017, o 18:32

ja mam właśnie koronkę z alledrogo i tak, czy inaczej komputer wyrzuca mi ABS co jakiś czas. Miałem spokój przez parę miesięcy, ale jak zostawiłem w zapalniczce ładowarkę i potem odpaliłem to już mnie razi w oczy :( - może napięcia gdzieś są marne i komputer odrzuca, żeby wydolić z innym sprzętem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lacetti/Nubira Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości