Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Dariaanka
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2023, o 20:25
Reputacja: 0
Imię: Maria
Samochód: Chevrolet aveo 1.2
Silnik: 1.2, 72KM, benz.
Lokalizacja: Starogard Gd.
Kontakt:

Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: Dariaanka » 23 paź 2023, o 21:04

Cześć,
mam aveo 1.2, 72KM, 2004 w benzynie. Na biegu 1 i 2 słychać głośne szczękanie/ stukanie z przodu po stronie kierowcy. Na dwójce jest głośniejsze. Bardziej przy naciśniętym pedale gazu. Bez gazu rzadziej. Na wyższych biegach tego nie zauważyłam. Co może się dziać albo gdzie szukać?
Dźwięk jak kiedyś pociągi stukały na przerwach między szynami. Niedawno była zakładana nowa uszczelka półosi i to w sumie tyle. Problemów z zawieszeniem brak, koła wyważone, tarcze i klocki ok. Raczej bez innych objawów.

Awatar użytkownika
bubu1769
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 5 wrz 2018, o 16:40
Reputacja: 346
Imię: Bartłomiej
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.4 101KM
Inny samochód: Orlando 1.4T, Meriva A 1.8
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: bubu1769 » 23 paź 2023, o 22:15

Aveo 1.2 maja skrzynkę Y4M które są znane z padających łożysk.

Dariaanka
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2023, o 20:25
Reputacja: 0
Imię: Maria
Samochód: Chevrolet aveo 1.2
Silnik: 1.2, 72KM, benz.
Lokalizacja: Starogard Gd.
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: Dariaanka » 23 paź 2023, o 22:35

Właśnie nie wiem czy to łożysko - spodziewałabym się po nim innego dźwięku, jakiegoś tarcia, piszczenia? Może źle dokręcona półoś, albo jakoś przegub zblokowany?
Coś tam słychać: https://www.youtube.com/watch?v=vzNeoEwMM3U

Awatar użytkownika
bubu1769
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 5 wrz 2018, o 16:40
Reputacja: 346
Imię: Bartłomiej
Samochód: Aveo T250
Silnik: 1.4 101KM
Inny samochód: Orlando 1.4T, Meriva A 1.8
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: bubu1769 » 24 paź 2023, o 09:46

Pisząc: "Problemów z zawieszeniem brak" masz na myśli ze było to sprawdzane przez mechanika?
Z nagrania ciężko coś konkretnego stwierdzić ale mi się wydaje jakby to był któryś sworzeń albo tuleja luźna.

lukaslacetti
Profesjonalista
Posty: 726
Rejestracja: 2 lut 2017, o 10:46
Reputacja: 22
Imię: Łukasz
Samochód: Lacetti
Silnik: 1.6 109KM
LPG: Stag 300 Premium
Lokalizacja: Wo
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: lukaslacetti » 24 paź 2023, o 10:18

Moze półoś stuka tylko autor opisuje to na swój sposób jaki potrafi
Aby zweryfikować
Spróbuj skrecic kierownicą w lewo i ruszyc a pozniej w prawo i znów ruszyć
W którą strone stuka to ten przegub do wymiany gorzej jak stuka juz nawet na wprost ale to bys juz od dłuższego czasu słyszal te dźwięki

Dariaanka
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2023, o 20:25
Reputacja: 0
Imię: Maria
Samochód: Chevrolet aveo 1.2
Silnik: 1.2, 72KM, benz.
Lokalizacja: Starogard Gd.
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: Dariaanka » 14 lis 2023, o 22:46

Dzięki za podpowiedzi. Sprawdzałam skrętem kierownicy, półosi nie stukały. Za to winny był jednak łącznik stabilizatora...
Trzeci mechanik to znalazł i wymienił wraz z tulejkami. Pukanie przeszło, ale nie nie ustało "chrupanie" czy jak pisaliście tarcie - powiedzieli, że łożysko przy mechanizmie różnicowym skrzyni zatarte.
Z tego co czytam, tam jest niska szansa na awarię "bo tak". Dźwięki są głośniejsze im szybciej jadę. Na sprzęgle i luzie tego nie słychać.
Jestem teraz u trzeciego mechanika. Pierwszy wymienił uszczelniacz i twierdzi, że wlał olej, ale mi objawy dźwiękowe nie ustały (przestało kapać). Drugi zdiagnozował brak oleju w skrzyni i brak wycieku. Czyli uszczelniacz wymienili, ale zapomnieli oleju, ja zatarłam skrzynię, a pierwszy się wije?
Czy przede mną regeneracja skrzyni? Da się w sensownym budżecie sprawdzić dlaczego łożysko padło?

jannickz
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 21 mar 2024, o 04:24
Reputacja: 1
Imię: jannick
Samochód: chevrolet
Silnik: 1.8
Lokalizacja: new york
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: jannickz » 22 mar 2024, o 03:44

Hałas, który opisujesz, może mieć kilka przyczyn. Skupmy się na stukaniu słyszalnym na biegach 1 i 2, nasilającym się przy wciśnięciu gazu:

1. Luzy w układzie napędowym:

Półoś: Luz na półosi lub przegubie homokinetycznym może powodować stuki podczas przyspieszania. Warto sprawdzić stan osłon przegubów – uszkodzone mogą oznaczać zużycie i przedostanie się brudu, co przyspiesza zużycie.
Skrzynia biegów: Luz na łożyskach wałków skrzyni biegów może powodować stuki podczas zmiany biegów lub przy przyspieszaniu. Należy sprawdzić poziom i stan oleju w skrzyni.

jannickz
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 21 mar 2024, o 04:24
Reputacja: 1
Imię: jannick
Samochód: chevrolet
Silnik: 1.8
Lokalizacja: new york
Kontakt:

Re: Aveo 1.2 stukanie na niskim biegu

Post autor: jannickz » 25 mar 2024, o 02:48

]Naprawa będzie zależeć od zdiagnozowanej usterki. W przypadku luzów na półosiach lub przegubach homokinetycznych konieczna będzie wymiana zużytych elementów. Luzy w skrzyni biegów mogą wymagać jej naprawy lub wymiany. Uszkodzone dwumasowe koło zamachowe, poduszki silnika lub wał napędowy również wymagają wymiany.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2024, o 04:17 przez bubu1769, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto cytat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości